[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Slovensku sa skončila púť relikvií sv. Terézie z Lisieux (13./14. deň)
P:3, 24. 01. 2016 21:01, DOM

Bratislava 24. januára (TK KBS) Na Slovensku sa skončila púť relikvie svätej Terézie z Lisieux. Relikviár s jej ostatkami prišiel v závere putovania do Trnavy a Bratislavy.

SOBOTA / NEDELA 23. / 24. januára 2016

V predposledný deň putovania relikvií svätej Terézie z Lisieux po Slovensku, v sobotu 23. januára, sa ich návštevy dočkalo i starobylé biskupské mesto Trnava.

Krátko po desiatej hodine dopoludnia zaparkovalo pred katedrálnym Chrámom sv. Jána Krstiteľa v Trnave auto s relikviárom sv. Terézie z Lisieux. Katedrála bola zaplnená očakávajúcimi veriacimi už pri príchode tímu, ktorý sa staral o návštevu relikvií na Slovensku. Hneď po prenesení relikvií pred oltár katedrály nasledovalo krátke pásmo o živote sv. Terézie s katechézou. Počas celého dňa prúdili k reliviám zástupy ľudí. Podľa odhadu organizátorov z tímu sv. Terézie prešlo v tento deň bránami katedrály zhruba pätnásťtisíc pútnikov, ktorí si tieto relikvie uctili.

Presne napoludnie slávil svätú omšu v mene trnavského arcibiskupa Mons. Jána Oroscha emeritný arcibiskup Mons. Ján Sokol spolu s desiatkami kňazov prítomnými v katedrále. Riaditeľ Arcidiecézneho školského úradu Ján Hallon v úvode svojej homílie priznal, že pred takouto ľuďmi nabitou trnavskou katedrálou ešte nikdy nekázal. Prítomných pútnikov povzbudil na základe života sv. Terézie, že i keď človek na niečo svojimi silami v živote nedosahuje, nemusí sa trápiť, pretože Pán Boh vidí úmysel a snahu urobiť čo najviac pre svoju spásu - malé veci s veľkou láskou. V Bazilike sv. Mikuláša bola slávená paralelne svätá omša v maďarskom jazyku, ktorej predsedal biskupský vikár, kanonik Róbert Kiss. Po nej sa stovky maďarsky hovoriacich veriacich presunuli tiež do katedrálneho chrámu, aby si uctili relikvie sv. Terézie.

Popoludní o tretej hodine sa veriaci spoločne pomodlili Korunku Božieho milosrdenstva. Po nej si zasa rehoľníci vykonali púť vďačnosti k relikviám, počas ktorej bola eucharistická adorácia a zazneli i svedectvá povolania. Vo večerných hodinách boli relikvie sv. Terézie z Lisieux prenesené vo sviečkovom sprievode do ďalšieho z trnavských kostolov - františkánskeho Kostola sv. Jakuba, kde celú noc prebiehal program až do nedeľného rána, keď sa sv. Terézia z Lisieux s Trnavou rozlúčila. Do Trnavy zavítalo okolo 17 000 ľudí.

V nedeľu relikvie svätej Terézie vyrazili z Trnavy do väznice v Hrnčiarovciach nad Parnou. Po svätej omši a prijatí vo väznici nasledoval presun do komunity Cenacolo v Kráľovej pri Senci, kde pracovný tím mal možnosť na osobnú modlitbu a súkromnú svätú omšu. Po odchode z komunity sa kolóna aut presunula do srdca Bratislavy, na bratislavskú Kalváriu, kde nasledovala rozlúčka s ostatkami svätice. Po rozlúčke ešte koordinačný tím išiel s relikviárom na nunciatúru, kde odovzdali list pre Svätého Otca ako pozdrav z putovania relikvií svätej Terézie z Lisieux po Slovensku. Okolo pol druhej relikvie svätej terézie opustili územie Slovenska a boli späť vrátené do do komunity do Lisieux.

Ostatkom svätice prejavilo úctu za posledné dva týždne okolo 200 000 ľudí. Relikvie patrónky misií, misionárov a letcov prevzali slovenskí rehoľníci od francúzskej komunity sestier bosých karmelitánok z Lisieux. Z Bratislavy, kde ich privítali, putovali na 22 miest po celom Slovensku. Navštívili celkovo 44 kostolov. Tím, v ktorom sa pri službe vystriedalo 19 ľudí, navštívil aj zaujímavé miesta, ktoré sú spojené s úctou k sv. Terézii ako napríklad nemocnicu vo Vyšných Hágoch, kde svätica "navštívila" chorých s rovnakou diagnózou, akou trpela ona. Najvyšší počet ľudí prišlo za ňou do Bratislavy.

"Štrnásťdňové putovanie putovanie prinieslo veľa duchovných darov pre Slovensko. Svätá Terézia je sväticou, ktorá priťahuje všetky generácie a učí univerzálnej láske - evanjeliovej láske, ktorá nemá hraníc. Jej učenie obsahuje len pár myšlienok, ale hĺbku, ktorá má čo povedať dnešnému svetu," hovorí sr. Hermana Matláková, SMVS, hovorkyňa Roku zasväteného života na Slovensku. "Urna s relikviami putuje po celom svete už niekoľko desaťročí. Doteraz navštívila množstvo krajín na všetkých kontinentoch," dodala Matláková.

Do dnešného dňa je to vyše päťdesiat krajín, od Filipín po Spojené štáty, cez Irak, Izrael, Rusko, Sibír. K relikviáru prišlo niekoľko desiatok miliónov ľudí. Sme radi, že sme s ňou tentoraz putovali po celom Slovensku. Na sväté omše a modlitby pritiahla davy ľudí - deti, mladých i rodiny, starších, stovky zasvätených, kňazov a biskupov," dodala sr. Hermana Matláková, SMVS. Schránka, v ktorej sa nachádza väčšina ostatkov svätice sa označuje ako „relikviár storočnice“. Práve ten prišiel aj na Slovensko. Jeho rozmery a váha sú - dĺžka: 150 cm, šírka: 95 cm, výška s ochranným plexisklom: 85 cm, celková váha: 132 kg. Drevená truhlica meria: 160 krát 105 krát 120 cm. Relikviár váži 115 kg. Celková váha relikviára s expedičnou truhlicou má hmotnosť 247 kg. "Tento relikviár je truhličkou, ktorá pripomína truhlicu na prepravu pokladov. Zhotovil ju brazílsky zlatník H. Brunet," povedala sr. Hermana Matláková.

Prvou zastávkou jej púte u nás bola Bratislava. Potom zavítala do Močenka, Nitry, na Staré Hory, do Banskej Bystrice, Detvy, Lučenca, Starej Halíče, Rožňavy, Gelnice, Košíc, Michaloviec, Vranova nad Topľou, Prešova, Kežmarku, Popradu, Vyšných Hágov, Liptovského Mikuláša - Okoličného, Ružomberka, Trstenej, Námestova, Krivej, Žiliny, Kysuckého Nového Mesta, Turzovky, Trenčína, Radošiny, Trnavy a Bratislavy.

Sv. Terézia z Lisieux patrí medzi veľmi obľúbených svätých. Narodila sa 2.januára 1873 v Alencone vo Francúzsku. Pochádzala z deviatich detí, ona bola najmladšia. Celá rodina žila veľmi zbožným životom. Hoci mala iba štrnásť a pol roka, chcela nasledovať svoje sestry Paulínu a Máriu do karmelitánskeho kláštora. O povolenie žiadala aj pápeža Leva XIII. To jej dovolili. Život v kláštore nebol ľahký. Večné sľuby zložila 8. septembra 1890. Túžila ísť do misií do Vietnamu, no chatrné zdravie jej to nedovolilo. Mnoho si vytrpela kvôli chudobnej strave, mala veľké žalúdočné bolesti. Nikdy sa však nesťažovala. Dostala tuberkulózu. Vykašliavala krv. Zomrela 30. septembra 1897 ako 24 ročná. V roku 1923 (29. 4. ) ju pápež Pius XI. vyhlásil za blahoslavenú a o dva roky neskôr za svätú. Štrnásteho decembra 1927 ju spolu so sv. Františkom Xaverským vyhlásil za hlavnú patrónku misií, hoci v nich nikdy nebola a ani nepracovala. Krátko pred oslobodením – 3. mája 1944, ju pápež Pius XII. vyhlásil za “druhú patrónku Francúzka, spolu so sv. Janou z Arku”. Dňa 19. októbra 1997 ju pápež Ján Pavol II. vyhlásil za učiteľku Cirkvi, hoci okrem vlastného životopisu a niekoľkých úvah a básní nenapísala žiadnu teologickú prácu či spis.

FOTOGRAFIE z prijatia relikvií (aktualizované) (Kliknite TU)

VŠETKY FOTOGRAFIE Z PUTOVANIA budú k dispozícii na stiahnutie po skončení púte.

Púť relikvií sa konala na záver Roka zasväteného života na Slovensku. Urna s relikviami putuje po celom svete už niekoľko desaťročí. Do dnešného dňa je to vyše päťdesiat krajín, od Filipín po Spojené štáty, cez Irak, Izrael, Rusko, Sibír. K relikviáru prišlo niekoľko desiatok miliónov ľudí. Terezka pritiahla aj katolíkov, ktorí nechodia pravidelne do kostola alebo prestali chodiť, moslimov, veriacich iných vierovyznaní i neveriacich, uvádza webstránka terezka.kkp.sk, ktorá vznikla pri príležitosti putovania relikvie na Slovensku.

SÚHRN Z PÚTE: ::1. deň:: / ::2. deň:: / ::3. deň:: / ::4. deň:: / ::5. deň:: / ::6. deň:: / ::7./8. deň:: / ::9./10. deň:: / ::11. deň:: / ::12. deň::

( TK KBS, hm, abutt; ml ) 20160124003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]