[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Púť relikvií svätej Terézie z Lisieux na Slovensku (7. a 8. deň návštevy)
P:3, 18. 01. 2016 11:01, DOM

Bratislava 18. januára (TK KBS) Na Slovensku už týždeň prebieha púť relikvie svätej Terézie z Lisieux. Relikviár s jej ostatkami prišiel siedmy a ôsmy deň do Košíc, Michaloviec, Vranova nad Topľou, Prešova a Kežmarku. Počas soboty si ho prišlo uctiť okolo 15 000 a v nedeľu 17 000 ľudí.

SOBOTA / NEDEĽA 16. / 17. januára 2015

Piatkový program s relikviami bol spojený s tromi miestami - Gelnicou a dvomi miestami v Košiciach (Seminárny kostol a kláštor na Lorinčíku). Po sobotnej noci v Lorinčíku, ktorá bola spojená s liturgiou hodín, hodinou milosrdenstva, modlitbou posvätného ruženca a rannnými chválami sa s relikviou sv. Terézie rozlúčili na svätej omši. Putovala do Michaloviec, kde si ju uctili v Kostole Narodenia Panny Márie. Liturgiu privítania potom pripravili vo Vranove nad Topľou. Nechýbal čas pre rodiny, tiché adorácie, vešpery a rôzne druhy modlitieb. Noc strávil relikviár s modlitbami v Kláštore sestier redemptoristiek vo Vranove nad Topľou (Lomnica). Nedeľný deň patril Prešovu. Najskôr ich privítali v Katedrále sv. Jána Krstiteľa. O rána ich tu vítali veľké zástupy veriacich na čele s vladykom Milanom Lachom SJ, pomocným prešovským biskupom. Po krátkej modlitbe a predstavení života svätice začala archijerejská svätá liturgia, ktorej hlavným slúžiacim bol vladyka Milan Lach SJ. V homílii, vychádzajúc z podobenstva o mýtnikovi a farizejovi, pozval všetkých k pokániu, obráteniu a pokore: „Tí, ktorí sú pokorní, nie sú ďaleko od neba." Vyzdvihol pokoru svätej Terezky Ježiškovej, to, že aj keď nemala školy, naučila sa tomu najdôležitejšiemu - láske, a preto sa stala učiteľkou Cirkvi i patrónkou misionárov. „Misia sa dá robiť aj na kolenách, aj vo svojom srdci." Spomenul dvoch veľkých rodákov zo Slovenska, pátra Vendelína Javorku SJ a otca Jána Ivana Mastiliaka CSsR, ktorí boli veľkými ctiteľmi sv. Terezky Ježiškovej a poprosil ju o príhovor, aby títo jej veľkí ctitelia mohli byť čoskoro vyzdvihnutí na oltár, informoval TK KBS Ľubomír Petrík.

Na konci liturgickej slávnosti si prišiel do katedrály uctiť relikvie sv. Terezky aj prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ, ktorý sa aj prihovoril. Povedal, že sa veľmi tešil na jej príchod, ale kvôli chorobe ju prišiel aspoň takto krátko pozdraviť. Aj on spomenul jej veľkého ctiteľa gréckokatolíckeho redemptoristu otca Mastiliaka a pripomenul niektoré momenty z jeho života v súvislosti so sv. Terezkou. Napr. to, že jej podobizeň mal na schodisku na stene nad každým schodom, pretože ju chcel na každom schode pozdraviť, že prekladal jej životopis a niektoré iné príhody. Zároveň poprosil sväticu o príhovor za uzdravenie, ak je to Božia vôľa, rehoľnej sestry a kňazov, ktorí pred časom havarovali na Ukrajine. Spevom slávnosť sprevádzal Miešaný spevácky chrámový zbor Stauros z gréckokatolíckej farnosti Prešov-Sekčov a počas svätého prijímania aj seminársky Zbor sv. Romana Sladkopevca. Archijerejskú svätú liturgiu v priamom prenose vysielala TV Lux. Po liturgii veľké zástupy veriacich, medzi ktorými nechýbala ani primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová, ďalej pokračovali v uctení si relikvií a zároveň sa modlili Akatist požehnania rodín. Krátko po poludní sa s relikviami v gréckokatolíckej prešovskej katedrále veriaci rozlúčili, dodal Ľubomír Petrík.

Potom sa relikvie presunuli na sídlisko Sekčov. Aktuálnosť života a posolstva svätej Terézie predstavili v jej životopisnom pohľadu, v hudobno-slovnom pásme i počas adorácie, Korunky Božieho milosrdenstva, spevov Taizé a modlitieb ruženca. Večer putovali relikvie sv. Terézie z Lisieux z Prešova do Kežmarku, kde bol program až do dnešného rana. Počas soboty si ho prišlo uctiť okolo 15 000 a v nedeľu 17 000 ľudí.

FOTOGRAFIE z prijatia relikvií (aktualizované) (Kliknite TU)

VŠETKY FOTOGRAFIE Z PUTOVANIA budú k dispozícii na stiahnutie po skončení púte.

Púť relikvií sa uskutoční na záver Roka zasväteného života na Slovensku. Príjmu ich aj ďalšie mestá: Kežmarok, Poprad, Vyšné Hágy, Okoličné, Ružomberok, Trstená, Námestovo, Krivá na Orave, Žilina, Kysucké Nové Mesto, Turzovka, Trenčín, Radošiná a Trnava. Urna s relikviami putuje po celom svete už niekoľko desaťročí. Do dnešného dňa je to vyše päťdesiat krajín, od Filipín po Spojené štáty, cez Irak, Izrael, Rusko, Sibír. K relikviáru prišlo niekoľko desiatok miliónov ľudí. Terezka pritiahla aj katolíkov, ktorí nechodia pravidelne do kostola alebo prestali chodiť, moslimov, veriacich iných vierovyznaní i neveriacich, uvádza webstránka terezka.kkp.sk, ktorá vznikla pri príležitosti putovania relikvie na Slovensku.

SÚHRN Z PÚTE: ::1. deň:: / ::2. deň:: / ::3. deň:: / ::4. deň:: / ::5. deň::

( TK KBS, hm; ml ) 20160118022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]