[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Púť relikvií svätej Terézie z Lisieux na Slovensku (piaty deň návštevy)
P:3, 15. 01. 2016 10:32, DOM

Bratislava 15. januára (TK KBS) Na Slovensku prebieha púť relikvie svätej Terézie z Lisieux. Relikviár s jej ostatkami prišiel piaty deň do Starej Halíče a do Rožňavy. Počas dňa si ho prišlo uctiť okolo 1 000 ľudí.

ŠTVRTOK 14. januára 2015

Po rannej svätej omši v Starej Haliči sa relikvie svätej Terézie z Lisieux prepravili do Rožňavy, kde obrady privítania viedol miestny biskup Mons. Stanislav Stolárik. Poďakoval sa celému tímu, že do jeho diecézy zavítala taká vzácna návšteva a že si to váži o to viac, že ide o predvečer 240. výročia založenia Rožňavskej diecézy. Nasledoval obrad vyloženia Oltárnej sviatosti, kde mali veriaci možnosť si uctiť relikvie a zároveň prosiť pred Kristom. Popoludní nasledovala Korunka k Božiemu milosrdenstvu, večeradlo a svätá omša. Vo svojom príhovore biskup Stolárik vyzdvihol symboliku príchodu „svätice s ružami“ do „mesta ruží“ – Rožňavy a vyslovil prosbu, aby zoslala „dážď ruží Božích milostí“ na Rožňavskú diecézu v podobe nových kňazských a rehoľných povolaní. Po svätej omši otec biskup požehnal ruže, ktoré si prítomní veriaci a kňazi mohli vziať domov a vyprevadil relikvie sv. Terézie k bráne katedrály, odkiaľ sa vydali na ďalšiu púť po slovenských farnostiach, informoval hovorca diecézy Stanislav Kocúr.

VIDEOARCHÍV z privítania relikvie možné nájsť ::TU::

Po svätej omši sa rožňavská katedrála rozlúčila s ostatkami svätej Terézie. Nasledovalo prenesenie ostatkov na košický Karmel, kde bola možnosť uctiť si relikvie až do dnešného rána. Počas dňa si prišlo relikvie uctiť okolo 1 000 ľudí.

FOTOGRAFIE z prijatia relikvií (aktualizované) (Kliknite TU)

AUDIONAHRÁVKY z prvého dňa je možné nájsť ::TU:: a ::TU::

Púť relikvií sa uskutoční na záver Roka zasväteného života na Slovensku. Príjmu ich aj ďalšie mestá: Gelnica, Košice, Lorinčík, Michalovce, Vranov nad Topľov, Prešov, Kežmarok, Poprad, Vyšné Hágy, Okoličné, Ružomberok, Trstená, Námestovo, Krivá na Orave, Žilina, Kysucké Nové Mesto, Turzovka, Trenčín, Radošiná a Trnava. Urna s relikviami putuje po celom svete už niekoľko desaťročí. Do dnešného dňa je to vyše päťdesiat krajín, od Filipín po Spojené štáty, cez Irak, Izrael, Rusko, Sibír. K relikviáru prišlo niekoľko desiatok miliónov ľudí. Terezka pritiahla aj katolíkov, ktorí nechodia pravidelne do kostola alebo prestali chodiť, moslimov, veriacich iných vierovyznaní i neveriacich, uvádza webstránka terezka.kkp.sk, ktorá vznikla pri príležitosti putovania relikvie na Slovensku.

SÚHRN Z PÚTE: ::1. deň:: / ::2. deň:: / ::3. deň:: / ::4. deň::

( TK KBS, hm; ml ) 20160115022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]