[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 07. 12. 2024   Meniny má Ambróz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Apoštolská cesta pápeža Františka na Slovensku (3. deň návštevy)
P:3, 14. 09. 2021 21:00, DOM

Bratislava 14. septembra (TK KBS) Tretím dňom pokračovala návšteva pápeža Františka na Slovensku. Z Bratislavy odletel do Košíc. Odtiaľ sa presul do Prešova, kde na priestranstve pred Mestskou športovou halou v Prešove predsedal Božskej liturgii svätého Jána Zlatoústeho. Potom absolvoval stretnutie s rómskou komunitou na Luníku IX a stretnutie s mladými na Štadióne Lokomotíva v Košiciach. Z Košíc potom odletel späť do Bratislavy. 

PRINÁŠAME AKTUALIZOVANÉ INFORMÁCIE 
::FOTOGALÉRIA:: 

23:45 Primátor mesta Šaštín - Stráže Jaroslav Suchánek o významnej udalosti, ktorú čaká v stredu mesto na Záhorí. Na záver svojej pastoračnej návštevy prícestuje do Šaštína Svätý Otec František.

22:16 Mesto Prešov pripravilo pre pápeža Františka dar v podobe drevorezby z lipy vyobrazujúcej svätého Jozefa pri práci s drevom. V utorok počas návštevy Prešova ho Svätému Otcovi odovzdala primátorka Prešova Andrea Turčanová, informoval hovorca mesta Vladimír Tomek. 

Myšlienka vychádza z toho, že svätý Jozef je patrónom mesta Prešov. Ďalšou spojitosťou je, že práve tento rok vyhlásil pápež František mimoriadny rok sv. Jozefa pri príležitosti 150. výročia vyhlásenia ženícha Panny Márie za patróna celej cirkvi. Zároveň sme chceli, aby bol tento dar pre pápeža spomienkou na návštevu Slovenska, ktorej motto znie: S Máriou a Jozefom na ceste za Ježišom," uviedol Tomek.

Drevorezbu vyhotovil špeciálne pre pápeža Františka umelecký rezbár Jaroslav Bujňák z Brezovice. "Autor umiestnil postavu svätého Jozefa do pomyselného rámu, ktorého tvar kopíruje siluetu Kriváňa, symbolu Slovenska, lemovaného národnou trikolórou," dodal Tomek.

22:15 "Myslím, že to čo povedal o mládeži, o láske, trpezlivosti, o formácii - to sú veľmi dôležité slová, ktoré súvisia s formáciou dnešných mladých ľudí. A tiež to, že je dôležité sa vrátiť ku koreňom  k rodičom a starým rodičom a v tomto základe čerpať," povedal arcibiskup Bober o stretnutí v Košiciach. Vladyka Cyril Vasiľ sa k nemu pridáva: „Ťažko vybrať slová. K slovám pápeža sa chcem ešte vrátiť. Momentálne vo mne doznieva príhovor, ktorý pápež povedal mladým. Svätý Otec odpovedal na otázky, ktoré mladí nastolili vo svojich svedectvách. Svätý Otec povzbudil k svätej spovedi a k prijímaniu sviatostí. Boh nás má rád a stále nám odpúšťa".

22:08 Pápež František dnes po stretnutí s mladými v Košiciach požehnal ikonu sv. Edity Steinovej – Terézie Benedikty z Kríža. Táto ikona, napísaná pre Gymnázium sv. Edity Steinovej v Košiciach, bude sprevádzať aktivity gymnázia počas Roka sv. Edity Steinovej na GYMES-e. „Svätý Otec František ďakujeme za to, že nám aj takto zanecháte svoj odkaz a ukazujete nám našu patrónku ako ženu hodnú nasledovania," napísalo Gymnázium na Facebooku. 

21:35 Na podujatí s mladými privítalo pápeža Franti viac ako 20.000 prevažne mladých ľudí, nechýbali však ani staršie generácie. 

21:10 Skutočnou originalitou dnes, skutočnou revolúciou, je oslobodiť sa od kultúry provizórnosti, ísť nad rámec inštinktu a nad rámec okamihu, znamená milovať na celý život a celou svojou bytosťou. Nie sme tu na to, aby sme žili zo dňa na deň, ale aby náš život bol dobrodružnou výpravou. Všetci budete mať na mysli veľké príbehy, ktoré ste čítali v románoch, videli v nejakom nezabudnuteľnom filme, počuli v nejakom dojemnom príbehu. Ak sa nad tým zamyslíte, vo veľkých príbehoch sú vždy dve ingrediencie: jedna je láska, druhá dobrodružstvo, hrdinstvo.
Kosice, Frantisek, prihovor
Vždy idú spolu. Na to, aby bol život veľký, je potrebné jedno aj druhé: láska a hrdinstvo. Pozeráme sa na Ježiša, hľadíme na Ukrižovaného, je tu oboje: bezhraničná láska a odvaha dať svoj život až do konca, bez polovičatosti. Máme pred očami blahoslavenú Annu, hrdinku lásky. Hovorí nám, aby sme sa usilovali o vysoké ciele. Prosím vás, nenechajme dni nášho života plynúť ako epizódy v telenovele,"
povedal v príhovore mladým na Štadióne Lokomotíva v Košiciach Svätý Otec František. 

Plné znenie príhovoru je TU

19:30 Minútka z tretieho dňa apoštolskej cesty pápeža Františka na Slovensku.

19:00 Minútka zo stretnutia mladých s pápežom Františkom na Štadióne Lokomotíva v Košiciach. 

 

17:35 „Najdrahší Svätý Otec František, celé Slovensko cíti veľkú radosť z Vašej osobnej prítomnosti tu medzi nami. V našej arcidiecéze vnímame tento deň ako chvíľu posilnenia a povzbudenia pre náš život. Všetci, no špeciálne mladí, žijeme dnes vo zvláštnom zmätku tejto doby, ktorý nie je ľahké zvládnuť," privítal pápeža Františka na Štadióne Lokomotíva v Košiciach Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup metropolita. 

Plné znenie príhovoru je TU

Kosice, Bober, Frantisek
 

17:04 Prinášame svedectvá, ktoré zazneli počas stretnutia pápeža Františka s mladými na štadióne Lokomotíva v Košiciach.

Petra Filová pochádza z Košíc, má 29 rokov a aktuálne je študentkou náboženskej výchovy na Teologickej fakulte v Košiciach, Katolíckej univerzity v Ružomberku. Aktívne participuje na aktivitách Univerzitného pastoračného centra v Košiciach.

Volám sa Petra a rada by som vám svedčila o tom, ako mi jedna sviatosť zmierenia zmenila život. Bol to čas, kedy som osobne spoznala, prečo Ježiš trpel na kríži. Od malička som videla Ježiša na kríži – doma, v škole, v kostole – no neuvedomovala som si zmysel jeho obety. Vo svojom živote som mala dlhšie obdobie, kedy som žila bez sviatosti zmierenia. Bolo to práve v čase, keď som sa pripravovala na sviatosť birmovania. Navonok som bola ideálny birmovanec. Nemala som problém s vedomosťami z katechizmu, bola som aktívna na liturgických sláveniach. Na prvý pohľad všetko perfektné. Avšak celý ten čas som bola, ako by povedal Ježiš: “obieleným hrobom.” Zvonku úspech a dokonalosť, ale vo vnútri mŕtva prázdnota.

Postupne prišiel čas svätej spovede pred sviatosťou birmovania. Ja som si pre svoju spoveď vybrala košickú katedrálu, aby to bolo čo najviac anonymné. Chcela som Ísť ku kňazovi, ktorý ma v živote nevidel a zrejme už ani neuvidí. Ako som tam bola a vyznávala hriechy, čakala som výčitky a hnev, no nič z toho neprišlo. Kňaz sa tešil, že som prišla a ako zadosťučinenie mi dal pomodliť sa jeden Otčenáš. Keď som vyšla zo spovednice, sadla som si v katedrále a začala som sa modliť Otče náš – prvý raz, druhý raz, tretí raz... A modlila som sa ho asi tridsať ráz, stále dookola. Mne tá sviatosť zmierenia, láskavosť kňaza a to, že som mohla zavolať na Boha “Otec” oživili srdce.

Na druhý deň som prijala sviatosť birmovania a bola som veľmi šťastná. Radosť a oheň Ducha Svätého je to, čím žije moje srdce. To je presne to, prečo potrebujem prijímať sviatosť zmierenia, aby sa moje srdce očistilo od hriechu a naplnilo Božím Duchom. Okrem toho ma naplnila aj veľká túžba slúžiť a hovoriť o Ježišovi. V mojom živote sa následne všetko zmenilo, lebo som sa zmenila ja. No to najpodstatnejšie je, že sa zmenil môj postoj k hriechu. Viem, že nechcem žiť v hriechu. Nechcem byť „obielený hrob“. Už rozumiem, prečo Ježiš trpel na kríži.

Svätý Otec, viem, že aj Vám v období mladosti veľmi pomohla jedna sviatosť zmierenia. Ako má mladý človek prekonávať prekážky na ceste k Božiemu milosrdenstvu?

-

Kosice, Frantisek, svedectvo

Peter Lešak má 37 rokov a pochádza z Brezna. Študoval na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Jeho manželka Zuzana má 36 rokov a pochádza zo Zvolena. Tiež študovala v Banskej Bystrici. Majú spolu tri dcéry: Sofia (9 rokov), Lujza (7 rokov) a Mária Anna (4 roky). Čakajú chlapčeka, ktorý sa má narodiť v septembri. Peter je aktuálne konateľom spoločnosti s názvom LAUDATOSI, ktorá sa zaoberá ekologickými stavbami.

Volám sa Peter a s mojou manželkou Zuzkou som sa stretol pred trinástimi rokmi. Keď sme začínali náš vzťah, prišli sme prvýkrát na púť k Anke Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom. Práve som končil vysokoškolské štúdiá. Zuzka bola praktizujúca veriaca, ale ja svetský chlapec. Ankin príbeh obrany čistoty sa nás oboch veľmi dotkol. Pre mňa to bolo vtedy niečo nepredstaviteľné – radšej obetovať vlastný život ako stratiť nevinnosť. Začali sme vnímať tento dar od Boha úplne novými očami. Obaja sme boli zranení z minulých vzťahov a nechceli sme opakovať tie isté chyby. Ja som pri Anke zažil silný Boží dotyk v spoločenstve mladých veriacich ľudí a pochopil som zmysel života, ktorý som tak dlho hľadal. Tu som bol prvýkrát v živote na svätej omši.

Moja manželka Zuzka tu odovzdala svoju minulosť a nečisté vzťahy vo sviatosti zmierenia, prijala uzdravenie a chcela začať odznova. Prosila Anku pri hrobe aj počas celej púte o pomoc, ako mi má vysvetliť, že chce mať so mnou čistý vzťah. Zázrakom pre ňu bolo, že som to navrhol ako prvý. Vďaka Anke sme objavili a pochopili hodnotu čistoty vo vzťahu a udržali si ju až do manželstva. Nebyť Anky, možno by náš vzťah išiel úplne inou cestou a možno by sme spolu ani dlho nezostali.

Vnímali sme a aj naďalej vnímame milosť Ankinho príhovoru za našu lásku. Ja som úplne zmenil svoj život, nespoznávali ma kamaráti ani vlastní rodičia. Po roku prípravy som mal prvú svätú spoveď amohol som prijať eucharistického Ježiša. Potom sme sa stali manželmi. Dnes je tomu už jedenásť rokov. Blahoslavenú Anku máme doma na obrázku aj s relikviou ako pamiatku zo slávnosti jej blahorečenia, ale hlavne ju nosíme v našich srdciach. Modlíme sa k nej a veríme, že sa za nás a za iných prihovára a prosíme Nebeského Otca aj o zázrak na Ankin príhovor. Ďakujeme Bohu a Anke za našu lásku, za naše tri deti a štvrté bábätko na ceste. Vďaka Anke vieme, ako vysvetľovať hodnotu čistoty našim trom dcéram, ktoré Anku a jej príbeh poznajú a ak Pán dá, raz ju samé navštívia vo Vysokej nad Uhom.

Svätý Otec, ako máme povzbudiť mladých, aby uverili v hodnotu čistej lásky?

-

Peter Liška má 33 rokov a pochádza z farnosti Plavnica, Lenka má 35 rokov a pochádza z farnosti Kobyly (obe farnosti paria o košickej arcidiecézy). Obaja študovali v Košiciach. Peter je zubný lekár, Lenka je učiteľka. Momentálne bývajú v Banskej Bystrici, kde sa presťahovali kvôli práci. Majú tri deti: Eliška (7 rokov), Emanuel (5 rokov) a Lenka (2 roky). Aktívne sa angažujú v rôznych duchovných spoločenstvách.

Peter: Volám sa Peter, moja manželka je Lenka a tu sú naše tri deti: Eliška, Emanuel a Lenka. Ako malý chlapec som mal náročné detstvo. Od trinástich rokov som vyrastal bez mamy, ktorá nám zomrela. Život v rodine bol často ako ťažký kríž. Ako chlapec som potom žil hriešnym životom až kým som neprišiel na štúdia do Košíc. Tu som stretol spoločenstvo mladých veriacich ľudí a starostlivých kňazov. A môj život sa začal meniť.

Lenka: Petra som stretla práve v tomto spoločenstve mladých veriacich ľudí. Začali sme spolu chodiť, ale naše chodenie nebolo jednoduché. Zranenia zminulosti prinášali mnohé pochybnosti a trápenia, dokonca aj odlúčenia. Bol to krásny a hlboký čas spoznávania, no často aj o kríži. Ale v pastoračnom centre na univerzite sme vždy nachádzali prijatie a vo Vysokej nad Uhom pri Anke Kolesárovej sme sa učili, čo je nezištná služba, živá viera, radostné srdce a poklad čistoty. Napriek ťažkostiam sme k sebe cítili úprimnú lásku. A tak pred deviatimi rokmi sme si sľúbili vernosť vo sviatosti manželstva.

Peter: Ale ani potom nebol náš život ľahký. Odišli sme do sveta za prácou a na mňa doľahla ťažká choroba. Bol som na pokraji života a neraz sme siahli až na dno našich síl. Ježiš nám v najťažšom čase ukázal, ako nás miluje a že za mňa zomrel na kríži, aby som mohol žiť. V tom čase sme dostali relikviu blahoslavenej Anky Kolesárovej, ku ktorej sa stále modlievame. Po piatich rokoch ťažkého trápenia prišlo vyslobodenie z choroby. Teraz zažívam nový život v zdraví a teším sa s celou rodinkou. Pracujem ako lekár, Lenka je učiteľka a máme tri krásne deti.

Lenka: Ďakujeme Dobrotivému Bohu za jeho prozreteľnú starostlivosť a životnú cestu, ktorou nás vedie. Ďakujeme aj za kríž. Ďakujeme blahoslavenej Anke za jej príhovor. Ďakujeme spoločenstvu mladých veriacich ľudí a starostlivým kňazom za to, že usmerňovali naše cesty.

Svätý Otec, ako máme povzbudiť mladých, aby sa nebáli objať kríž vo svojom živote?

17:05 Počas stretnutia so Svätým Otcom prichádzali správy plné dojatia. "Svätý Otec za nadšeného volania a potlesku prichádza. Atmosféra je veľmi radostná, uvoľnená. Necítiť žiadne negatívne napätie," napísal kňaz Juraj Jurica. "Mládež prerušovala reč arcibiskupa Bobera potleskom a výkrikmi radosti."

17:01 "Aha, pápež priešiel na Slovensko", zakričali si aj deti Slovákov žijúcich v zahraničí. Túto fotografiu nám poslali manželia  Barbora a Martin Moravcovci z Lutona. 

Frantisek, TV

17:00 Stretnutie pápeža Františka s mladými na Štadióne Lokomotíva v Košiciach.

Pápež František svoj tretí deň apoštolskej cesty zakončil stretnutím s mladými na košickom štadióne. Ústrednou témou jeho slov, v ktorých reagoval na osobné svedectvá mladých ľudí, bola radosť.

Na štadióne Lokomotívy bolo prítomných 23-tisíc ľudí, po boku Svätého Otca boli spolu s miestnym arcibiskupom metropolitom Bernardom Boberom kardináli Jozef Tomko, Dominik Duka a ďalší.

„Priatelia, nebanalizujme lásku, pretože láska nie je len emócia a cit; tie sú nanajvýš tak jej začiatkom. Láska neznamená mať všetko a hneď, nezodpovedá logike „použi a odhoď“. Láska je vernosť, dar, zodpovednosť.“

„Ak sa nad tým zamyslíte, vo veľkých príbehoch sú vždy dve ingrediencie: jedna je láska, druhá dobrodružstvo, hrdinstvo. Vždy idú spolu. Na to, aby bol život veľký, je potrebné jedno aj druhé: láska a hrdinstvo.

Pozeráme sa na Ježiša, hľadíme na Ukrižovaného, je tu oboje: bezhraničná láska a odvaha dať svoj život až do konca, bez polovičatosti. Máme pred  očami blahoslavenú Annu, hrdinku lásky. Hovorí nám, aby sme sa usilovali o vysoké ciele. Prosím vás, nenechajme dni nášho života plynúť ako epizódy v telenovele.“

 

16:30 Pápeža Františka očakávajú mladí na Štadióne Lokomotíva v Košiciach. K štadiónu priletela helikoptéra s pápežovým lekárom a jeho ochranka. Radostné napätie rastie! Zneje pieseň Abba Otče. 
Kosice, Lokomotiva

16:19 Svätý Otec František daroval po stretnutí komunite na Luníku IX dar „Tanier so svätým archanjelom Michalom“. 

Tento špecifický tanier „fangotto“, zhotovený majstrom Giacomom Cusumanom v dielni modernej produkcie caltagirónskej umeleckej keramiky, používali na stole staré sicílske rodiny ako jediný tanier „zdieľaný“ všetkými.

Až do prvých desaťročí 20. storočia sa „fangotto“ bežne používalo v sicílskych domoch, ale dnes, keď už nemá pôvodnú funkciu, z neho urobili calatskí remeselníci dekoračný predmet s prepracovanou výzdobou.

Caltagirónska umelecká keramika, považovaná za jednu z najznámejších na svete, má dávny pôvod, pretože už od roku 827, keď bola Sicília pod moslimskou nadvládou, sa v tomto stredisku usadili Arabi a dali ďalší impulz pre už existujúcu hrnčiarsku výrobu tým, že priniesli niektoré technologické postupy, ktoré sa vtedy používali na východe, v prvom rade glazúru.

V strede „fangotta“ je vyobrazená slávna socha svätého archanjela Michala, obklopená okrajom zdobeným špirálami akantových listov, ktorá je umiestnená vo Vatikánskych záhradách vblízkosti paláca governatorátu.

Táto monumentálna bronzová skulptúra, ktorá bola inaugurovaná 5. júla 2013 Jeho Svätosťou pápežom Františkom v prítomnosti emeritného pápeža Benedikta XVI., je dielom apúlskeho sochára Giuseppeho Antonia Lomuscia, a bola zhotovená na objednávku kardinála Giovanniho Lajola, emeritného predsedu governatorátu Mestského štátu Vatikán, k oslave archanjela Michala ako hlavného obrancu viery a tiež univerzálneho ochrancu Cirkvi a Vatikánu.

„Pri zasvätení Mestského štátu Vatikán svätému archanjelovi Michalovi ho prosíme, aby nás bránil pred Zlým a zahnal ho preč“, túto prosbu vyslovil pri spomenutej príležitosti pápež František, keď požehnával sochu svätého Michala, ktorý sa chystá prebodnúť porazeného démona pri svojich nohách.

Archanjel z Vatikánskych záhrad nie je „súcitný“, ale naopak, zobrazuje sa ako vodca nebeských vojsk, ktorý čelí Satanovi, zráža ho a zvrháva do pekla svojou dlhou kopijou, na hrote ktorej je napísané

„Quis ut Deus“, latinský prepis samotného mena Michal, v hebrejčine Mi-cha-El, čiže „Kto ako Boh“.

Táto patinovaná bronzová socha teda znázorňuje posledný okamih kozmického súboja so zlom, ktoré je premožené dobrom, pričom dobro „si požičiava hrdinské črty ľudskej postavy, zatiaľ čo ním porazený Satan je znázornený postavou rovnakej formy, ale prevrátenou a znetvorenou následkom hriechu“. Na páse okolo glóbusu, ktorý je pod démonom, čítame: „Et portae inferi non prevalebunt“ (Mt 16, 18), na pripomienku Ježišovho prísľubu, vzťahujúceho sa na Cirkev.

16:15 Prinášame plné znenia svedectiev, ktoré zazneli na stretnutí pápeža Františka s Rómami. 

Svedectvo 61-ročného Jána Hera, otca piatich detí, ktorý pochádza z rómskej osady Medoravce (okres Krupina)

Svätý Otec, mnohí Rómovia zo Slovenska, a niektorí aj z tohto sídliska, máme ešte v živej pamäti chvíľu krásneho stretnutia s Vami na rómskej púti v Ríme pred šiestimi rokmi, kde ste nás Rómov uistili o láske zo strany Cirkvi a v závere Vášho príhovoru ste nás povzbudili citátom blahoslaveného Pavla VI. z jeho pamätného stretnutia s Rómami pred 56 rokmi: „V Cirkvi nie ste na okraji, ale v istom zmysle ste v centre, vy ste v srdci. Ste v srdci Cirkvi“.

Sme veľmi šťastní, že tieto slová ako Nástupca svätého apoštola Petra nám potvrdzujete aj touto návštevou na Slovensku a osobitne týmto stretnutím s rómskou komunitou. Prichádzate v čase keď sa celý svet nachádza v náročnej situácii spôsobenej pandémiou, ktorá sa bolestne dotkla aj Rómov v celej Európe. Vašu návštevu preto vnímame ako prejav veľkého záujmu a ako potvrdenie bezvýhradnej Božej Lásky k rómskej komunite na Slovensku i k Rómom na celom svete. Máme nádej, že Vaša misia dnes tu medzi nami na tomto mieste nám pomôže zapáliť väčšiu vieru i pevnejšie odhodlanie meniť náš osobný i duchovný život k lepšiemu.

Preto Vás srdečne vítame medzi nami v očakávaní, že Vaše slová a modlitby nám prinesú vnútornú istotu, že cesta viery je východiskom pre náš život, pre naše vzťahy v našich rodinách i pri zlepšovaní sociálnej a spoločenskej úrovne života. Veríme, že Ježiš Kristus nám pomôže prekonávať napätia v spolunažívaní s majoritou a inými etnickými skupinami.

Svätý Otec, vyprosujte nám v modlitbe spolu s našou Nebeskou Matkou Pannou Máriou, aby aj z našich rodín vychádzali skutoční učeníci Ježiša Krista prinášajúci pokoj, lásku a nádej.

Ubezpečujeme Vás, že aj my sa budeme modliť za Vás a Vašu službu pre celú Cirkev!

Svedectvo Nikoly a Reného, ktorí vyrástli na rómskom sídlisku Luníku IX. v Košiciach. Nikola má 28 a René 29 rokov. Majú dve deti: Filip 3, a Šimon 1,5. 

Drahý Svätý Otec, ja a aj môj manžel sme vyrastali na tomto sídlisku, tu sme sa hrali a chodili do školy.

Vyrastať na tomto sídlisku je náročné, ale aj vďaka Cirkvi a saleziánom sme obdobie dospievania prežili krajšie a zmysluplnejšie. Venovali sa nám, dôverovali nám, čo ovplyvnilo našu túžbu získať vzdelanie, aj keď to bolo častokrát ťažké. Podporovali nás aj naši rodičia, že ísť proti prúdu sa oplatí.

Kňazi nás pripravili k prvému sv. prijímaniu, k sviatosti birmovania i k sviatosti manželstva, taktiež nám pokrstili naše deti. Viedli nás aj k nezištnej službe. Niekoľko rokov sme dobrovoľne vykonávali animátorskú činnosť.

Dospeli sme a obidvaja sme sa zamestnali. S Božou pomocou som ukončila aj diaľkové štúdium na pedagogickej fakulte. Túžili sme s manželom odísť z tohto sídliska, ale nevedeli sme ako. Saleziáni nám vnukli nádej, že sa to dá. Vzali sme si hypotéku, kúpili byt a odsťahovali sa do inej časti Košíc. Dnes, vďaka tomu všetkému ponúkame svojim deťom šťastnejší, dôstojnejší a pokojnejší život.

Svätý Otec, naši rodičia, súrodenci a priatelia aj naďalej žijú na tomto sídlisku, veríme, že Vaša návšteva prinesie novú nádej a chuť k vnútornej zmene všetkým tým, ku ktorým sa dnes prihovoríte.

V plnom znení prinášame príhovor Petra Bešenyeiho, tajomníka Rady pre Rómov a menšiny pri KBS, ktorý zaznel na stretnutí pápeža Františka s rómskou komunitou na sídlisku Luník IX v Košiciach.

Drahý náš Svätý Otec,

dovoľte, aby sme Vám v krátkosti predstavili duchovnú službu pre rómsku komunitu na Slovensku a zároveň poďakovali všetkým, ktorí sa do nej akýmkoľvek spôsobom zapojili. V širšom rozsahu sme ju začali ponúkať až po roku 1989, keď padol komunistický režim vo východnej Európe.

Vo viacerých lokalitách vzniklo niekoľko pastoračných centier. Svoju prvotnú inšpiráciu sme hľadali v zahraničí, v Poľsku, v Maďarsku i v Taliansku. Ale čerpali sme aj z nebojácnosti niektorých našich kňazov, ktorí počas totalitného režimu mali odvahu riskovať a ísť na perifériu k chudobným. Medzi Rómami som prežil tridsať rokov, z toho osem priamo tu, na sídlisku.

Naša saleziánska misia začala na tomto mieste v roku 2008. Po roku bývania v spoločnom bytovom dome, sme sa presťahovali do novovybudovaného domu. Postupne sa dostaval kostol Zmŕtvychvstalého Krista a oratórium. Počas týchto rokov nám v našej misii pomáhali laickí dobrovoľníci i zasvätení, podobne aj v iných rómskych osadách na Slovensku. Sú to ľudia veľkodušní a nezištní, často nedocenení a nepochopení, niekedy odmietnutí. Patria k ním ľudia rôznych profesií, ako sú učitelia, katechéti, sociálni, zdravotní či komunitní pracovníci. Za ich čas, lásku a nezištnosť im patrí veľká vďaka. Chceme sa poďakovať aj všetkým zamestnávateľom, ktorí ponúkajú Rómom prácu za primeranú a pravidelnú mzdu, čím im pomáhajú k dôstojnému životu a integrálnemu rozvoju.

Veľká vďaka patrí aj všetkým adoptívnym rodičom, ktorí prijali do svojich rodín rómske dieťa. Ďakujeme všetkým zasväteným z rómskeho národa, ktorí boli ochotní odpovedať na Božie volanie. Vážime si aj odvahu tých, ktorí žijú v miešaných manželstvách a tak búrajú predsudky a stereotypy v našej spoločnosti. Viacerí Rómovia vďaka poznaniu a prijatiu Ježiša Krista sa rozhodli žiť nový život. Katolícka cirkev pre nich robí veľa, aj keď je toto úsilie Cirkvi často zo strany štátu nepovšimnuté a premlčané.

Veríme, že Vaša prítomnosť, Svätý Otec, na tomto mieste prispeje k tomu, aby sme všetci dosiahli väčšiu jednotu napriek rozdielnosti, aby sme kráčali po ceste k pokojnejšiemu spolužitiu, cez vzájomnú úctu, zmierenie a odpustenie.

V súčasnosti na tomto sídlisku žijú títo moji štyria spolubratia. V iných lokalitách na periférii žijú ďalší misionári a misionárky. Usilujú sa prinášať týmto našim bratom a sestrám Boží pokoj, priateľstvo a nádej.

Svätý Otec, ako prejav našej vďačnosti Vám chceme darovať miniatúru reliéfu Zmŕtvychvstalého Krista, ktorý sa nachádza v našom kostole a obrazy blahoslavených rómskych mučeníkov Emílie a Zefirína.

16:00 Pápež František sa stretol s rómskou komunitou na sídlisku Luník IX v Košiciach.

Privítal ho don Peter Bešenyei, saleziánsky delegát pre pastoráciu Rómov. Potom mu darovali dary - dva obrazy a jednu plastiku. Ide o originálne umelecké stvárnenia dvoch blahoslavených Rómov Zefirína a Emílie a zmenšeninu plastiky Zmŕtvychvstalého Krista z kostola na tomto rómskom sídlisku.

Kosice, Beseney

frantisek prihovor lunik ix

frantisek lunik obraz


 

15:39 Svätý Otec obedoval v Kňazskom seminári sv. Karola Boromejského v Košiciach. Medzi hosťami pri obede nechýbal ani kardinál Jozef Tomko. Pred odchodom na ďalší bod programu na Luníku IX. venoval pápež František košickému semináru na poďakovanie a na pamiatku sochu sv. Jozefa.

Bližšie informácie o soche sv. Jozefa 

Táto socha svätého Jozefa, hoci patrí k modernej umeleckej produkcii náboženských predmetov, nielenže odkazuje na štylistické črty devätnásteho storočia, ale aj verne rešpektuje klasickú ikonografiu „tichého pestúna“ nášho Pána, ktorý pred dvetisíc rokmi ako „ženích Márie“ bol súčasťou výnimočnej rodiny: Svätej rodiny.

On je totiž v lone Svätej rodiny, lebo bol pri Ježišovom narodení, držal ho v náručí, bránil ho pred tými, ktorí ho chceli zabiť, staral sa o jeho rast, zahŕňal ho láskou, učil ho náboženským zásadám. Ztýchto dôvodov svätý Jozef nie je len „najväčší svätec a najmocnejší orodovník, ktorého máme v nebi po Panne Márii“, ale blahoslavený pápež Pius IX. 8. decembra 1870 nariadil dekrétom, aby bol uctievaný aj ako patrón univerzálnej Cirkvi. Keď si dobre pozrieme túto sochu, všimneme si predovšetkým, že svätý Jozef ľavou rukou „podopiera“ malého žehnajúceho Salvator Mundi (Spasiteľa sveta), kým v pravej drží palicu, ktorá zázračne zakvitla ľaliami, keď kňazi Jeruzalemského chrámu mali vybrať Máriinho ženícha spomedzi slobodných mužov zJúdovho kmeňa. Pri tej príležitosti, hoci ostal vzadu, za skupinou mladých nápadníkov, pretože bol vdovec, veľkňaz Abiatar na neho zakričal: „Poď si zobrať svoju palicu, lebo ty si ten, na ktorého čakáme!“

Napokon, ani pri tejto skulptúre nemôže uniknúť pokora svätého Jozefa, keďže poloha jeho tváre, mierne naklonenej dopredu, naznačuje nielen úctivý postoj kSynovi, ktorého je len „domnelým otcom“, ale zároveň odhaľuje aj dôležitosť jeho „mlčania“.

Svätý Jozef totiž pokorne „sníva, medituje, súhlasí a vykonáva“. A vykonáva Božiu vôľu s takým pokorným mlčaním, že v evanjeliách nenachádzame zaznamenanú ani jednu jeho vetu; takže ho môžeme jednoducho označiť za „tichého pestúna Vykupiteľa“. Za takého „pestúna“, okrem iného, ktorému Boh zjavuje jeho poslanie výlučne cez sny, ako to píše sám evanjelista Matúš (1, 18-24): „Keď sa Jozef prebudil, urobil, ako mu prikázal Pánov anjel.“ Bez slov.

Pápež František, ktorý je oddaným ctiteľom svätého Jozefa – až takým, že po zvolení na Petrov stolec 13. marca 2013 chcel sláviť začiatok svojej petrovskej služby práve v deň jeho slávnosti – pri jednej príležitosti označil domnelého otca nášho Pána za človeka, ktorý vie, „ako kráčať vo tme“, „ako počúvať Boží hlas“, „ako napredovať v tichu“..., vysvetľujúc dokonca aj dôležitosť jeho snov.

„V snoch – hovorí Svätý Otec – sme trochu slobodnejší, oslobodzujeme sa... a v snoch vychádza na povrch toľko vecí z nášho nevedomia, ukazujú sa veci z nášho života, ktorým dobre nerozumieme, alebo spomienky. Sen je privilegovaným miestom pre hľadanie pravdy, pretože tam sa jej nebránime“. Svätý Jozef teda bol „muž snov, nie však rojko“. Svätý Jozef „mal nohy na zemi... a nechal, vo svojej slobode, vo svojom otvorenom srdci, aby sa Božie slovo uskutočnilo tam, vo sne. Pochopil a uskutočňoval ten sen. Bez fantázií... lebo nebol rojko, ale praktický človek.“

Čo môže človeka naučiť táto vlastnosť, ak nie to, že netreba stratiť „schopnosť snívať o budúcnosti?“ Každý by mal „snívať tak, ako snívajú mladí, ktorí sú takpovediac ,drzí’ a tam nachádzajú cestu. Priniesť plody v budúcnosti.“ Prirodzene v takej budúcnosti, v ktorej sa dá žiť konkrétne v pokoji a bratstve.

Svätého Jozefa môžeme len prosiť o „milosť, aby sme vedeli snívať a hľadať v snoch vždy Božiu vôľu a tiež milosť sprevádzať v tichosti, bez tárania.“

14:00 „Som skutočne rád, že sa môžem tu, na tomto štadióne, pozdraviť s Vami, biskupmi, kňazmi, s rehoľníkmi a rehoľníčkami. Predovšetkým ale s Vami, mladými, ktorých veľký pápež svätý Ján Pavol II. nazval budúcnosťou cirkvi. Pre nás, starých, teda i pre mňa, ste tými, ktorým predáva cirkev, ale i Vaši prarodičia a rodičia, onú pochodeň viery na cestu. Na cestu do života, ktorý je darom. I keď nám, starším, sa niekedy zdá, že sa premenil na hustý prales, v ktorom pretekajú informačné veľtoky, riečky a potôčiky, niekde sú i močiare, ale rovnako aj krásne čistinky posiate kvetmi,“ povedal v homílii na košickom štadióne Lokomotíva kardinál Dominik Duka. 

Svoju homíliu zakončil slovami: Margaret Mead, na otázku študentov ako dobre poznáme začiatok civilizácie, nehovorila o kamenných nástrojoch, o keramických črepoch, ani o maľbách na stenách. Známkou civilizácie je uzdravená a zahojená stehenná kosť. Pretože k tomu, aby sa zlomená kosť mohla zahojiť, potreboval zranený človek starostlivosť a pomoc druhých ľudí. Myslím, že tento postreh je taký dôležitý, že nám vlastne osvetľuje Ježišovo zlaté pravidlo („Všetko, čo chcete, aby ľudia robili vám, robte aj vy im.“ [Mt 7,12])

Plné znenie homílie je TU.

Kosice, kardinal, Duka

13:30 „Bol to úžasný zážitok.“  To sú prvé slová prešovského arcibiskupa metropolitu Mons. Jána Babjaka po dnešnej Božskej liturgii svätého Jána Zlatoústeho.

 „Slová Svätého Otca boli veľmi, veľmi hlboké. Hovoril hlbokú kerygmatickú reč o kríži o tom, že kríž má veľký zmysel. Osobne sa teším, že ľudia budú môcť ešte raz premeditovať tieto slová. Boli povedané pre nás, pre túto cirkev, ktorá naozaj trpela a mala množstvo mučeníkov, ktorých je dobré nasledovať,"

13:15 Ešte v rámci presunu z Prešova do Košíc sa Svätý Otec po slávení svätej Božskej liturgie zastavil v neďalekom Exercičnom dome sv. Ignáca pod prešovskou Kalváriou.

Presov, Frantisek, Exercicny dom Počas niekoľkominútovej zastávky mimo programu pozdravil svojich rehoľných spolubratov, ktorí sa nemohli zúčastniť na slávení, keďže mali povinnosti spojené s organizáciou podujatia. Prišiel pozdraviť aj zamestnancov v kuchyni Exercičného domu, ktorí sa venovali príprave spoločného obeda pre biskupov.

 


13:00 Minútka z Božskej liturgie sv. Jána Zlatoústeho v Prešove. 

 

12:45 Súčasťou liturgického priestoru bola aj kópia milostivej ikony klokočovskej Presvätej Bohorodičky, ktorá pred 351 rokmi zázračne slzila. Ikona bola súčasťou púte gréckokatolíkov do Ríma, kde počas slávenia svätej omše v Bazilike sv. Petra v Ríme, si ju osobitne uctil aj pápež František a v súkromí požehnal nové korunky pre Ježiša Krista a Bohorodičku. Slávnostné odovzdanie koruniek sa konalo pred záverom liturgie v Prešove, kde ikone patrilo čestné miesto na pravej strane liturgického priestoru. 

Presov, Frantisek, korunky

12:15 Kristov kríž je najsilnejšou kazateľnicou sveta, lebo „na kríži sa učíme črtám Božej tváre... kríž je katedrou Boha“ – povedali ste pri Generálnej audiencii pred rokom. A pokračovali ste slovami: „Osoží nám hľadieť na ukrižovaného Ježiša v tichu a vidieť, kým je náš Pán. Je tým, kto neukazuje prstom proti niekomu, ani len proti tým, ktorí ho pribíjali na kríž, ale roztvára náruč dokorán pre všetkých“ Vďaka Vám, drahý Svätý Otče, za silné slová, ktoré ste nám adresovali dnes i za tie, ktoré som citoval z Vášho príhovoru pred rokom, poďakoval pápežovi za jeho slová prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak. 

Plné znenie príhovoru je TU.
Presov, Frantisek, Babjak  

11:15 Koľkokrát túžime po kresťanstve víťazov, po triumfálnom kresťanstve, ktoré by bolo dôležité a významné, oslavované a uctievané. Ale kresťanstvo bez kríža je svetské a stáva sa neplodným, uviedol v homílii počas Božskej liturgie sv. Jána Zlatoústeho v Prešove Svätý Otec František. Veriacich vyzval, aby si zachovali spomienku na osoby, ktoré ich živili a vychovávali vo viere. 
 
Plné znenie homílie je TU.

frantisek papez liturgia tron presov

11:00 Na štadióne Lokomotíva v Košiciach prebiehajú posledné prípravy pred prijatím pápeža Františka.  O 11:00 sa začala svätá omša s českým kardinálom Dominikom Dukom. Prítomných bolo okolo 5000 ľudí. 

„Stretávame sa tu, aby sme slávili Eucharistiu vo chvíľach, keď Svätý Otec František chce v čo najväčšom zábere navštíviť na východnom Slovensku Vás, Východniarov. Slávi liturgiu s gréckokatolíckou archieparchiou v Prešove, stretáva sa s obyvateľmi rómskej národnosti na Luníku IX. My sa s ním stretneme popoludní tu, na štadióne Lokomotívy, aby nás nielen pozdravil, ale aj posilnil našu vieru a vypočul vaše svedectvá. Tešíme sa na toto stretnutie s ním,“ povedal v homílii v slovenskom jazyku kardinál Duka. 

Homíliu kardinála Duku publikujeme neskôr. 

Kosice, omsa, Duka
Na ploche sú prítomné aj sestry karmelitánky z Košíc.

Kosice, karmelitanky

10:55 Hovorca KBS Martin Kramara podčiarkuje energiu, s ktorou pápež vykonáva svoju apoštolskú cestu. „Sme príjemne prekvapení pápežovou energiou a jeho vtipom,“ hovorí. „Vidíme ho veľmi pokojného a veľmi silného. Myslím si, že je to veľmi dôležitý aspekt pre každého, aj vzhľadom na obdobie krehkosti, ktorú v dôsledku pandémie prežívame.“ Svoju skúsenosť opisuje aj Vladimír Fekete.

10:20 Pápež František v Prešove predsedá Božskej liturgii sv. Jána Zlatoústeho, na slávnosť „Povýšenia úctyhodného a životodarného Kríža nad celým svetom“. Je to vôbec prvýkrát, čo pápež predsedá gréckokatolíckej liturgii na území Slovenska. Počas príchodu pápeža Františka sa rozozvučili všetky zvony v gréckokatolíckych a rímskokatolíckych chrámoch v meste.

V Prešove Svätého Otca privítali predstavitelia gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Do Šarišskej metropoly pricestoval autom z Košíc, kam priletel ráno z Bratislavy. Ešte pred začatím slávenia Svätý Otec zdravil veriacich prechádzajúc papamobilom pomedzi jednotlivé sektory. Pápež František predsedá liturgiu s obľúbenou pastierskou palicou sv. Jána Pavla II., ktorý sa na tom istom mieste modlil Akatist pred 26 rokmi.

10:00 Svätý Otec František pricestoval do Prešova. Božská liturgia svätého Jána Zlatoústeho, ktorej bude predsedať – homília Svätého Otca, bude pred prešovskou Mestskou športovou halou od 10:30.  

9:20 V Košiciach cestou z letiska vítajú deti z Luníka IX Svätého Otca Františka.

Kosice, Lunik IX

9:15 Hlavná ulica v centre Košíc je od ranných hodín uzatvorená.

Kosice, doprava

9:10 Pápež František priletel do Košíc. Z letiska cestuje do Prešova, kde bude predsedať svätej liturgii. Neskôr sa na Luníku IX v Košiciach stretne s rómskou komunitou a na štadióne Lokomotíva s mladými.

8:30 Pred Mestskou športovou halou v Prešove vrcholia prípravy na príchod pápeža Františka, ktorý tam o 10:30 odslúži liturgiu sv. Jána Zlatoústeho, píše TASR. „Myslím si, že všetko máme pripravené. Doťahujú sa posledné veci, ako je zázemie sakristie pre Svätého Otca, červený koberec a tak ďalej. Sme pripravení a plní radosti a takého otvoreného srdca pre všetko, čo Svätý Otec povie," uviedol hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič.

Brány do areálu boli pre pútnikov otvorené od polnoci. Ako povedal, okolo 3:00 začali prichádzať vo väčšom množstve. „Bolo zaregistrovaných vyše 450 kňazov, okolo 44 biskupov, z toho sú štyria kardináli. Takisto čo sa týka rehoľníkov, tak tých bolo zaregistrovaných 120," priblížil Pavlišinovič. Aktuálny počet pútnikov, ktorí prišli do Prešova, uviesť nevedel. Kapacita areálu je 50 000 ľudí.

Sv. liturgia Jána Zlatoústeho, ktorú bude slúžiť, nie je pápežovi Františkovi neznáma. Ešte ako arcibiskup Jorge Mario Bergoglio, SJ bol totiž ordinárom pre veriacich východného obradu v Argentíne. 

8:10 Pápež František odletel z Bratislavy do Košíc. 

7:15 Čo hovoria na pápežskú návštevu zahraničné médiá? Prehľad urobila TASR. 

6:45 Pošlite nám svoje foto či video s pápežom Františkom. 

6:30 V súvislosti s návštevou pápeža Františka v Košiciach budú počas utorka a do stredy rána platiť na území mesta viaceré dopravné obmedzenia. Obmedzenia budú platiť aj v Prešove a v Bratislave. 

5:30 O polnoci z pondelka na utorok sa otvorili brány sektorov pred Mestskou športovou halou v Prešove, kde očakávajú pápeža Františka. Súčasťou programu bola i utiereň zo sviatku Povýšenia svätého Kríža. Svätého Otca privítajú na mieste o 10:00. O 10:30 sa začne Božská liturgia svätého Jána Zlatoústeho, pri ktorej Svätý Otec prednesie homíliu.

Presov, utieren

05:00 Pápeža Františka čaká dnes tretí deň návštevy Slovenska. Z Bratislavy odletí do Košíc. Odtiaľ presunie do Prešova, kde bude na priestranstve pred Mestskou športovou halou v Prešove slúžiť Božskú liturgiu svätého Jána Zlatoústeho. O 16:00 ho čaká stretnutie s rómskou komunitou na Luníku IX v Košiciach a o 17:00 stretnutie s mladými na Štadióne Lokomotíva v Košiciach. Z Košíc potom odletí do Bratislavy. 

05:00 Prinášame harmonogram tretieho dňa 34. apoštolskej cesty pápeža Františka.

Utorok 14. septembra 2021

BRATISLAVA - KOŠICE - PREŠOV - KOŠICE - BRATISLAVA

08:10     Odlet lietadlom do Košíc
09:00     Prílet na letisko v Košiciach
10:30     Božská liturgia svätého Jána Zlatoústeho, ktorej bude predsedať Svätý Otec na priestranstve pred Mestskou športovou halou v Prešove - homília Svätého Otca
16:00     Stretnutie s rómskou komunitou na Luníku IX. v Košiciach - pozdrav Svätého Otca
17:00     Stretnutie s mladými na Štadióne Lokomotíva v Košiciach - príhovor Svätého Otca
18:30     Odlet lietadlom do Bratislavy
19:30     Prílet na medzinárodné letisko v Bratislave

Zdroj: Vatican News / Oficiálny komunikát

_
Aktualizované / Poznámka: S využitím správ TASR, Vatican News a iných 

Súvisiace články:
13. 9. 2021 | Apoštolská cesta pápeža Františka na Slovensku (2. deň návštevy)
12. 9. 2021 | Apoštolská cesta pápeža Františka na Slovensku (1. deň návštevy)
11. 9. 2021 | Apoštolská cesta pápeža Františka na Slovensku (novinky deň vopred)



( TK KBS, ml; ml ) 20210914001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]