[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 03. 07. 2022   Meniny má Miloslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Fekete pre Vatican News: Poézia je niečo, čo sa dotýka srdca
P:3, 14. 09. 2021 10:45, DOMVatikán 14. septembra (TK KBS) Povzbudzenie Svätého Otca pre slovenský národ komentuje hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara. Za slová podpory ďakuje aj biskup Vladimír Fekete SDB, súčasný apoštolský prefekt Azerbajdžanu.

Slová a prítomnosť pápeža Františka na Slovensku sú útechou, prichádzajú ako skutočná neha do sŕdc veriacich a ľudí. „Túto návštevu skutočne prežívame ako povzbudenie vo viere,“ hovorí pre Vatican News Martin Kramara, hovorca Konferencie biskupov Slovenska. „Veľmi cítime starostlivosť Svätého Otca o chudobných a o tých na okraji spoločnosti“, hovorí Kramara, pričom zdôrazňuje, koľkokrát sa o tom pápež zmienil: musíme sa pozerať na tých, ktorí zostali na okraji, a že táto viera musí priniesť ovocie. „Nesmieme sa uspokojiť s vecami sveta, ale nasledovať Krista, to je motto cesty na Slovensko.“

Hovorca KBS ďalej podčiarkuje energiu, s ktorou pápež stojí pred touto náročnou, apoštolskou cestou. „Sme príjemne prekvapení pápežovou energiou a jeho vtipom,“ hovorí. „Vidíme ho veľmi pokojného a veľmi silného. Myslím si, že je to veľmi dôležitý aspekt pre každého, aj vzhľadom na obdobie krehkosti, ktorú v dôsledku pandémie prežívame.“

A nakoniec si spomenie na odkaz, ktorý František uviedol citáciou slovenskej poézie:

„Jednou z vecí, ktorá nás prekvapila, je citát, ktorý pápež predniesol z jednej našej básne, aby lepšie vysvetlil, ako vidieť dôležité veci našej viery. A tiež potom, keď hovoril o chlebe a soli ako symboloch vítania hosťa“.

Pasáž z poézie ocenil aj Mons. Vladimír Fekete, slovenský salezián, apoštolský prefekt v Azerbajdžane, ktorý bol medzi prítomnými v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Kvôli pandémii sa dva roky nemohol vrátiť do rodného mesta a teraz sa jeho nadšenie zdvojnásobilo.

„Je krásne, čo povedal pápež, pretože máme na svojich pleciach príbeh zložený z mnohých bolestí, ťažkostí a problémov, ale potom sú tu krásy kultúry a prírody. Poézia je niečo, čo sa dotýka srdca - hovorí Fekete - dúfame, že budeme poéziou pre dobro celej Európy a budeme chváliť Pána“.

V slovách Mons. Feketeho je cítiť silnú vďaku a radosť, že sa mohol stretnúť a počúvať slová pápeža Františka, a ktorý veľmi pozorne počúval pápežov prejav biskupom, kňazom, rehoľníkom, seminaristom a katechétom.

Biskup Fekete označuje slová, ktoré vyplynuli z pápežovho prejavu a ktoré si ponechá pre svoje poslanie: sloboda, kreativita a dialóg. „Poznamenáva, že musíme výrazne prehodnotiť slobodu, ktorú sme od Boha dostali, a musíme pomôcť mladým ľuďom, aby slobodu dobre využívali.

A tak ako aj naši patróni Cyril a Metod priniesli do týchto krajín evanjelium s veľkou kreativitou, musíme aj my hľadať nové spôsoby, ako byť v tomto smere silní. A nakoniec je tu pozvanie na dialóg. Mnohí sme uzavretí v našich predsudkoch“.

Rehoľník komentuje pápežov dôraz na to, aby sme boli zodpovednými kresťanmi: „Sú to tí, ktorí si nemyslia, že sú stredobodom života. Centrom je Ježiš“, hovorí. „Zodpovední kresťania sú tí, ktorí sa na každého, dokonca aj na tých, ktorí vyznávajú inú vieru, pozerajú ako na svojich bratov, bez podozrenia“.

Zdroj: Vatican News, Antonella Palermo / Preložil: Ladislav Ružička( TK KBS, vn, lru, ml; pz ) 20210914079   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním