TK KBS

Dnes je pondelok 30. 03. 2020   Meniny má Vieroslava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František začal 32. apoštolskú cestu, cieľom je Thajsko a Japonsko
P:3, 20. 11. 2019 07:30, ZAHVatikán/Thajsko 20. novembra (RV) Pápež František začal svoju 32. apoštolskú cestu, ktorej cieľom je Thajsko a Japonsko. Z Ríma odletel v utorok večer, do Thajska pricestoval po jedenásťhodinovom lete (o 6:03 nášho času). Vybrané časti programu je možné sledovať prostredníctvom prenosov Televízie LUX.

Pápež František zveril svoju návštevu Matke Božej

„Dnes odchádzam na moju 32. apoštolskú cestu. Drahí priatelia v Thajsku a Japonsku, v očakávaní nášho stretnutia sa spoločne modlime, aby boli tieto dni bohaté na milosť a radosť," odkázal pred odchodom cez sociálnu sieť Twitter.

Pred odchodom sa pápež prišiel podľa svojho zvuku pomodliť do hlavnej mariánskej baziliky, aby zveril celé podujatie Matke Božej. Pri návšteve v Bazilike Santa Maria Maggiore zotrval pred obrazom Salus populi romani posediačky v tichom rozjímaní. Večer pri odchode z Domu sv. Marty na letisko prišla pápeža pozdraviť skupinka osamelých starších ľudí z charitatívneho zariadenia Malých sestier chudobných v centre Ríma. Pápežovi ich predstavil apoštolský almužník kardinál Konrad Krajewski.

Airbus 330 spoločnosti Alitalia so Svätým Otcom, jeho sprievodom a 70 novinármi odletel z rímskeho letiska Fiumicino v utorok o 19:15. Médiá pozdravil týmito slovami: „Ďakujem vám že, ma sprevádzate na tejto ceste, a ďakujem za vašu prácu. Veľmi to prospeje ľuďom, aby boli informovaní a aj spoznali kultúry, ktoré sú vzdialené od Západu. Ďakujem za vaše úsilie.“

Vyše 11-hodinový let viedol ponad Chorvátsko, Bosnu a Hercegovinu, Srbsko, Bulharsko, Turecko, Irán, Afganistan, Pakistan, Indiu a Mjanmarsko. Počas letu ako zvyčajne pápež telegramom pozdravil hlavy štátov so slovami žičenia.

Pápež Františka privítali v thajskom Bangkoku

V Bangkoku Svätého Otca Františka privítali dnes ráno o 6:03. Vďaka šesťhodinovému časovému rozdielu prišiel do tejto krajiny už tesne popoludní. Na letisku v Bangkoku hosťa privítali pred nastúpenou čestnou jednotkou za zvukov delovej salvy miestni štátni a cirkevní predstavitelia spolu so skupinou detí v tradičných odevoch.
Po červenom koberci sprevádzala pápeža sestra Ana Rosa Sivoriová z kongregácie Dcér Márie Pomocnice, ktorá je sesternicou Jorgeho Bergoglia a počas trojdňového programu mu bude robiť tlmočníčku. Svätý Otec sa z letiska autom presunul do sídla Apoštolskej nunciatúry v Bangkoku, kde bude mať popoludnie vyhradené pre odpočinok po leteckej ceste.


Pred budovou nunciatúry ho privítali veriaci z neďalekej farnosti a rehoľné novicky spevom a tancom v tradičných odevoch. Večer Svätý Otec v kaplnke nunciatúry slávil v súkromí svätú omšu. Ešte v ten deň stihol nahrať aj krátky videopozdrav určeným mladým Thajčanom, ktorí sa pripravujú na stretnutie s ním v nasledujúcich dňoch. Niektorí putujú pešo do hlavného mesta, iní prežívajú duchovné sústredenia v nočnej adorácii. Pápež im v improvizovanej nahrávke cez smartfón odkázal:

„Obe sú to krásne veci: modliť sa a kráčať! V živote je potrebné robiť tieto dve veci: mať srdce otvorené Bohu, pretože od neho prijímame silu, a kráčať, pretože v živote nemožno zostať nehybnými. Mladý človek nemôže ísť do penzie v dvadsiatke! Musí kráčať.“ Svätý Otec dodal aj slová povzbudenia, aby sa mladí ľudia nebáli vlastnej slabosti a pádov. Treba vždy znova vstať, tak ako to hovorí horolezecká pieseň, že „umenie výstupu nestojí na tom, že nepadneme, ale že opäť vstaneme," odkázal im pápež.

Oficiálny program sa začína vo štvrtok

Jeho program sa začne od štvrtka ráno. Pre nás to bude v noci zo stredy na štvrtok. Oficiálny program pápeža v Thajsku sa začne vo štvrtok ráno (3.00 nášho času) návštevou vládneho paláca. Po súkromnom stretnutí s predsedom vlády sa Svätý Otec prihovorí predstaviteľom politického, kultúrneho a náboženského života 69-miliónovej krajiny a diplomatickému zboru. V Bangkoku navštívi najvyššieho patriarchu budhistov v ich chráme a na univerzite sa stretne s lídrami kresťanských vyznaní a iných náboženstiev.

Pápež František bude sláviť sväté omše na Národnom športovom štadióne i v bangkokskej katedrále, ktorá bude osobitne vyhradená pre mladých. Navštívi katolícku nemocnicu, svätyňu prvého thajského mučeníka, prihovorí sa kňazom a zasväteným osobám a stretne sa i s biskupmi a s komunitou jezuitov. V sobotu 23. novembra sa Svätý Otec presunie na ešte vzdialenejší východ, na Japonské súostrovie. Letom z Bangkoku do Tokia prekoná ďalšie dve časové pásma.

Pred návštevou sa prihovoril pápež vo videách

Obyvateľom Thajska a Japonska sa už pred niekoľkými dňami pápež František prihovoril cez videopozdravy, ktoré odvysielali miestne televízie (TU a TU). Ako vysvetlil, jeho cesta je odpoveďou na pozvanie zo strany čelných predstaviteľov oboch krajín a chce povzbudiť tamojšie málopočetné katolícke komunity a posilniť medzináboženský dialóg. Návštevou Hirošimy a Nagasaki chce pápež navyše podporiť celosvetové úsilie o jadrové odzbrojenie.
Cestou do Thajska a Japonska stúpne počet krajín navštívených pápežom Františkom počas tohto roka na jedenásť a za celý pontifikát to bude celkovo 51 krajín.

-
Zdroj: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu, Jozef Bartkovjak SJ / Medzititulky: TK KBS

-
Dossier TK KBS / Celý harmonogram návštevy( TK KBS, RV jb; ml ) 20191120014   |   Upozorniť na chybu v správe

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020