[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Návšteva biskupov ad limina apostolorum v Ríme (piaty deň návštevy)
P:3, 13. 11. 2015 16:50, ZAH

Rím 13. novembra (TK KBS) V Ríme vrcholí návšteva slovenských biskupov ad limina apostolorum. Program piateho dňa bol spojený s navštevami viacerých vatikánskych úradov. Program ukončili biskupi svätou omšou v Bazilike sv. Pavla za hradbami. Prinášame aktualizované informácie z návštevy.

* PIATOK 12. NOVEMBRA 2015

Piatkový program biskupov začal návštevou Kongregácie pre biskupov. Za KBS predniesol úvodný príhovor jej predseda Mons. Stanislav Zvolenský. Sústredil sa na opis situácie slovenskej cirkvi po územnej reorganizácii diecéz, o ktorom Svätá Stolica rozhodla v roku 2008. Prefekt kongregácie kardinál Marc Ouellet poďakoval biskupom za ich ochotu a snahu riešiť spoločne otázky pastoračného aj ekonomického charakteru, ktoré vznikli po delení diecéz. Poďakoval im aj za rešpektovanie rozhodnutí Svätého Otca a Svätej stolice v kontexte prípadu emeritného arcibiskupa Mons. Roberta Bezáka. Osobitne si spomenul na posledné stretnutie s nedávno zosnulým kardinálom Korcom, s ktorým sa pred rokom zhováral pri návšteve v Nitre. Kardinál Ouellet sa vyjadril, že to bol preňho veľmi cenný zážitok, za ktorý je mimoriadne vďačný a ktorý mu navždy zostane hlboko v pamäti.

Ďalším dikastériom, ktoré slovenskí biskupi navštívili, bola Kongregácia pre klérus. V ich mene sa tentoraz prihovoril nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák, ktorý pri KBS vedie komisiu pre klérus. Predstavil jej jednotlivé subkomisie - pre trvalý diakonát, pre pastoráciu povolaní a semináre a pre trvalú formáciu. Mons. Judák hovoril o aktivitách komisie a rámcovo predstavil štatistické údaje týkajúce sa seminaristov, diakonov a kňazov na Slovensku. Spomenul počet povolaní, ktorý je oproti situácii na poslednej ad limina v roku 2007 nižší, aj keď každoročný prírastok nových kňazov na Slovensku ešte stále prevyšuje počet tých, ktorí za rok zomreli. V záverečnej časti svojho príhovoru informoval o dokumentoch, ktoré boli na Slovensku za posledné roky publikované ohľadom kňazskej formácie. Kardinál Beniamino Stella, ktorý vedie Kongregáciu pre klérus, slovenských biskupov naliehavo povzbudil, aby investovali čím intenzívnejšie úsilie do formácie formátorov, teda do prípravy tých, ktorí majú dbať nad formáciou kandidátov kňazského svätenia.

Predpoludním biskupi ešte navštívili Najvyšší tribunál Apoštolskej signatúry. Ide o jeden z tribunálov Svätej stolice. Jeho úlohou je dohliadať na činnosť tribunálov v diecézach po celom svete. Tribunál je odvolací tribunál voči rozhodnutiam kongregácií, teda rímskych úradov, ktoré pracujú v mene Svätého Otca. Jeho sudcom bol v minulosti i bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský, ktorý sa na mieste prihovoril v mene slovenských biskupov. Prijal ich prefekt tribunálu Dominique Mamberti a jej sekretár Frans Daneels. S biskupmi hovorili predstavitelia signatúru o situácii v slovenských diecézach. Ocenili, že v takmer všetkých sú tribunály, ktoré majú svojich členov a sú plne funkčné. V druhej časti rozhovoru hovorili o apoštolskom liste pápeža Františka Mitis Iudex Dominus, ktorý sa týka reformy kánonického procesu pre kauzy vyhlásenia nulity. Predstavitelia signatúry apelovali na biskupov, aby v tejto súvislosti pracovali na súdoch zodpovední kňazi, keďže chystaná reforma procesu zvyšuje náročnosť na kňazov, ktorí v tribunáloch pracujú. Prihovorili sa aj za rozšírenie poradenskej činnosti od kňazov, ktorí by vedeli poradiť ľuďom pri zhodnotení ich životných situácií.

Popoludní smerovali kroky slovenských biskupov do Baziliky svätého Pavla za hradbami, kde spolu s kňazmi a pútnikmi o 16:00 slávili svätú omšu nad hrobom svätého apoštola Pavla. Hlavným celebrantom bol rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik a homíliu predniesol bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko. Vo večerných hodinách navštívili biskupi ešte Štátny sekretariát (druhú sekciu - vzťahy so štátmi).

PLNÉ ZNENIE homílie je možné nájsť ::TU::

FOTOGRAFIE sú ::TU:: / ::AUDIO 1 TU:: / ::AUDIO 2 TU:: / ::VIDEO TU::

::PRVÝ DEŇ NÁVŠTEVY AD LIMINA:: / ::DRUHÝ DEŇ NÁVŠTEVY AD LIMINA:: / ::TRETÍ DEŇ NÁVŠTEVY AD LIMINA:: / ::ŠTVRTÝ DEŇ NÁVŠTEVY AD LIMINA::

( TK KBS, mk; ml ) 20151113032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]