[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 27. 02. 2024   Meniny má Alexander      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Návšteva biskupov ad limina apostolorum v Ríme (štvrtý deň návštevy)
P:3, 12. 11. 2015 15:00, ZAH

Rím 12. novembra (TK KBS) V Ríme pokračuje návšteva slovenských biskupov ad limina apostolorum. Program štvrtého dňa bol spojený so súkromnou audienciou u Svätého Otca Františka. Potom čakala biskupov návšteva viacerých vatikánskych úradov. Program ukončili súkromnou svätou omšou. Prinášame aktualizované informácie z návštevy.

* ŠTVRTOK 12. NOVEMBRA 2015

Štvrtkový program návštevy ad limina apoštolorum začal na Pápežskej rade pre pastoráciu zdravotníckych pracovníkov. Jej predstaviteľom sa prihovoril prešovský pomocný biskup vladyka Milan Lach, ktorý pri KBS vedie Radu pre pastoráciu v zdravotníctve. Vo svojej prezentácii hovoril aktivitách za posledné roky a sústredil sa tiež na opis činnosti bioetickej subkomisie, ktorej je predsedom. Informoval o témach, ktoré boli v poslednom období predmetom skúmania, ako napríklad alternatívna medicína, homeopatia, transhumanizmus alebo aj problematika závislosti na hazardných hrách či otázky týkajúce sa domáceho pôrodu. Predseda Pápežskej rady arcibiskup Zygmunt Zimowski ocenil výborné vzťahy dikastéria so Slovenskom. Biskupov informoval o medzinárodnej konferencii pod názvom Kultúra "Salus" a prijatia v službe človeka a planéty, ktorú organizuje Pápežská rada. Medzi prednášateľmi vystúpia aj dvaja Slováci, lekárka a europoslankyňa Anna Záborská, páter Ján Ďačok a tiež o príprave 24. Medzinárodneho dňa chorých, ktorý sa uskutoční vo februári 2016 v Nazarete. Sekretár rady Mons. Jean-Marie Mate Musivi Mupendawatu rozprával o činnosti rady a jej spolupráci s Pápežskou akadémiou pre život. Biskupi si vypočuli aj informácie o aktivitách nadácie "Dobrý Samaritán", ktorú založil pápež sv. Ján Pavol II. na podporu chorých a chudobných.

Nasledovalo stretnutie so Svätým Otcom. Začalo o 10:00 h. Pápež František prijal biskupov na viac než jeden a pol hodiny. Svätý Otec hovoril s biskupmi o situácii Cirkvi na Slovensku, jej pastoračnej a evanjelizačnej službe. Osobitne rozoberali témy ako postoj k utečencom, starostlivosť o rodiny a mládež, úloha laikov, starostlivosť biskupov o svojich kňazov a spolupráca s rehoľníkmi. Pápež František sa podelil aj s tým, čo ho viedlo k rozhodnutiu vyhlásiť Svätý Rok milosrdenstva a všetkých kňazov na Slovensku povzbudil, aby každému veriacemu dali pocítiť Božiu lásku, že Cirkev je Matka a Boh je Otcom. Na podnet predsedu KBS Mons. Stanislava Zvolenského sa venovali aj otázke, ktorá je na Slovensku osobitne bolestivá, situácii emeritného trnavského arcibiskupa Mons. Róberta Bezáka. Svätý Otec s biskupmi na túto tému podrobnejšie hovoril, vysvetlil im, ako si záležitosť osobne preštudoval a požiadal biskupov, aby veriacim sprostredkovali, že je pripravený Mons. Bezákovi pomôcť. Svätý Otec mal na papieri vopred pripravený príhovor, ktorý biskupom odovzdal ako text.

PLNÉ ZNENIE príhovoru je možné nájsť ::TU::

Biskupi Slovenska darovali pri audiencii pápežovi unikátne dielo - Život sv. Františka. Vytvorila ho známa slovenská akademická maliarka Darina Gladišová. Pochádza v roku 2013. Ide o obraz, ktorý maliarka vytvorila na spôsob ikony. Zhotovený je technikou oleja. V strede maľby je zobrazená hlava svätého Františka. Nad ňou, pod ňou a po oboch stranách je šestnásť malých štvorcov, v ktorých sa nachádzajú rôzne výjavy zo života sv. Františka. Dielo vychádza z prameňov o sv. Františkovi z Assisi. "Svätého Františka i súčasného pápeža mám vo veľkej úcte. Oslovujú ma nielen svojou láskou k chudobe a pokore, ale najmä láskou k Eucharistii. Teším sa, že dielo, ktoré vychádza zo života obľúbeného svätca, si nájde svoje miesto u nástupcu sv. Petra vo Vatikáne. Pri jeho tvorbe som vychádzala z rôznych fáz jeho života. Ako sa modlí, káže, ako trpí pre Krista. Inšpirácia pre obraz prišla v Refektári Františkánskeho kláštora v Bratislave, kde sa nachádza šesť veľkoplošných kompozícii s názvom Corpus Christi, venovaných pamiatke sv. Františka z Assisi. Ich zmenšená podoba je tento dar pre pápeža Františka," povedala TK KSB Darina Gladišová.

Predpoludním biskupi ešte navštívili v dvoch skupinách Pápežskú radu pre Kultúru a Apoštolskú penitenciáriu. Predseda Rady KBS pre vedu, vzdelanie a kultúru Mons. František Rábek na prvom dikastériu hovoril o aktivitách v oblasti vedenia dialógu s predstaviteľmi vedeckého a akademického prostredia na Slovensku. Informoval tiež o prípravách slovenskej formy "Nádvoria hľadajúcich", teda známej iniacitívy Pápežskej rady, a spomenul aj medaily "Fra Angelico" a "Fides et Ratio", ktoré slovenská biskupská konferencia udeľuje umelcom a vedcom za ich prínos pre kresťanskú kultúru, vzdelanosť a rozvíjanie dialógu medzi vierou a vedou. Kardinál Gianfranco Ravasi, predseda Pápežskej rady, informoval o aktivitách, ktoré jeho dikastérium robím pre rozvoj kultúrnych oblastí a prejavil záujem o prehĺbenie spolupráce so slovenskou biskupskou konferenciou, a to v konkrétnej forme práve prostredníctvom účasti na jednom z "Nádvorí hľadajúcich", teda kultúrneho dialógu medzi veriacimi a neveriacimi.

Na Apoštolskej penitenciárii, ktorá je jedným z tribunálov Rímskej kúrie, prijal časť biskupov hlavný pápežský penitenciár kardinál Mauro Piacenza. Mons. Stanislav Stolárik, predseda Liturgickej komisie KBS, po prijatí informoval, že biskupom kardinál Piacenza položil na srdce, aby počas nastavajúceho Svätého roka milosrdenstva, ktorý sa začne začiatkom decembra, boli viac otcami ako sudcami. Na srdce im zároveň podľa jeho slov kládol, aby formovali svedomie kňazov, seminaristov i detí a aby ich pripravovali na opravdivé vedomie milosrdenstva skrze predchádzajúce uvedomenie si hriechu. Podľa biskupa Stolárika hovorili o tom, ako počas Jubilejného roka viac hovoriť o odpustkoch - čo sú, ako sa nás dotýkajú a aký majú pre nás význam.

Biskupi potom ešte návštívili Kongregáciu pre zasvätený život a Pápežskú radu pre výklad textov zákonov. Na Kongregácii pre zasvätený život predniesol úvodné slová košický eparcha vladyka Milan Chautur, ktorý vedie Radu KBS pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života. Predstavil štatistické údaje a aktuálne otázky týkajúce sa života našich zasvätených osôb, medzi ktorými je 890 rehoľníkov a 2230 rehoľníčok. Hovoril tiež o sekulárnych inštitútoch, zasvätených pannách a eremitoch. Prefekt kongregácie kardinál João Braz de Aviz spolu so svojim sekretárom José Rodriguézom Carballom povzbudili biskupov k rozvíjaniu vzťahov s rehoľníkmi na Slovensku počas prebiehajúceho roku zasväteného života i do ďalšej budúcnosti. V spoločnom dialógu sa dotkli viacerých aktuálnych otázok a problémov týkajúcich sa rehoľných spoločenstiev i laických inštitútov v jednotlivých diecézach. Kardinál spolu s arcibiskupom vyzvali slovenských biskupov k prezieravosti, rozlišovaniu, ale aj k intenzívnej snahe napomáhať rozkvet rehoľného života v miestnych cirkvách, ktoré sú zverené do ich kompetencie. Program dňa zavŕšila návšteva jednej skupiny biskupov na Pápežskej rade pre výklad legislatívnych textov.

Na Pápežskej rade pre výklad legislatívnych textov sa časť biskupov zaoberala najnovšími legislatívnymi textami, ako je napríklad posledný apoštolský list pápeža Františka Mitis Iudex Dominus, ktorý sa týka reformy kánonického procesu pre kauzy vyhlásenia nulity. Odborníci Pápežskej rady sa zaujímali tiež o to, ako sa v jednotlivých slovenských diecézach vynášajú partikulárne zákony a či sa konali synody. Slovenskí biskupi konštatovali, že na viacerých miestach sa už uskutočnili. Zástupcovia vatikánskeho úradu odporučili vytvoriť napríklad asociáciu odborníkov vo svetskom práve, ktorí sú veriaci. Zaujímalo ich tiež to, ako v jednotlivých diecézach fungujú všetky pomocné orgány pre diecézneho biskupa - presbyterská, pastorálna rada či rada pre spravovanie ekonomických záležitostí diecézy. Dostali tiež podnet, akým spôsobom by sa mohlo prehĺbiť vyučovanie kánonického práva. Týka sa to toho, aby sa aj v našej krajine dalo získať napríklad licenciát z kánonického práva, uviedol po stretnutí bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. Deň biskupi ukončili na svätej omši, ktorú slávili v kaplnke na mieste svojho ubytovania neďaleko Vatikánu. Hlavným celebrantom bol ordinár Mons. František Rábek, v homílii sa prihovoril trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch.

FOTOGRAFIE sú ::TU:: / ::AUDIO 1 TU:: / ::AUDIO 2 TU:: / ::VIDEO TU::

::PRVÝ DEŇ NÁVŠTEVY AD LIMINA:: / ::DRUHÝ DEŇ NÁVŠTEVY AD LIMINA:: / ::TRETÍ DEŇ NÁVŠTEVY AD LIMINA::

( TK KBS, RV jb, mk, ml; ml ) 20151112026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]