[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 27. 02. 2024   Meniny má Alexander      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Návšteva biskupov ad limina apostolorum v Ríme (tretí deň návštevy)
P:3, 11. 11. 2015 15:30, ZAH

Rím 10. novembra (TK KBS) V Ríme pokračuje návšteva slovenských biskupov ad limina apostolorum. Program tretieho dňa začal účasťou na generálnej audiencii so Svätým Otcom. Potom čakala biskupov návšteva Kongregácie pre náuku viery. Program ukončili slávením v Lateránskej bazilike. Prinášame aktualizované informácie z návštevy.

* STREDA 11. NOVEMBRA 2015

V stredu dopoludnia sa slovenskí biskupi spoločne s kňazmi a pútnikmi zo Slovenska zúčastnili na Generálnej audiencii so Svätým Otcom Františkom na Námestí sv. Petra vo Vatikáne. V rámci pozdravov pozdravil aj pútnikov zo Slovenska. Pozdrav z talianskeho do slovenského jazyka pretlmočil Mons. Jozef Krištof, pracovník Štátneho sekretariátu Svätej stolice. Slovenských pútnikov pápež pozval k intenzívnemu sprevádzaniu biskupov modlitbou pri návšteve ad limina apostolorum a poprosil aj o modlitbu za seba. Po audiencii si podal ruku s jednotlivými biskupmi, prijal dar od Televízie LUX a požehnal ružence pre členov Klubu TV LUX.

"S láskou vítam pútnikov zo Slovenska, ktorí sprevádzajú svojich biskupov počas ich návštevy ad limina apostolorum, osobitne kňazov, seminaristov, zasvätené osoby i všetkých veriacich. Drahí bratia a sestry, vaša návšteva Ríma nech posilní povedomie príslušnosti k Cirkvi. Sprevádzajte vašich biskupov intenzívnymi modlitbami a nezabudnite na modlitbu aj za mňa. Zo srdca žehnám všetkých vás i vašich drahých vo vlasti," povedal Svätý Otec. Pútnici ho za pozdrav odmenili potleskom. Seminaristi zo Spiša po pozdrave zborovo zaspievali refrén pápežskej hymny V sedmobrežnom kruhu Ríma "Živ Bože, Otca Svätého, námestníka Kristovho".

VIAC INFORMÁCIÍ ::O GENERÁLNEJ AUDIENCII::

Z Námestia sv. Petra sa slovenskí biskupi odobrali na súkromnú návštevu Baziliky sv. Petra, kde sa v tichu chrámu pomodlili pri hroboch svätých pápežov Jána Pavla II. a Jána XXIII. a pri pápežskom oltári nad hrobom sv. Petra pod monumentálnym Berniniho bronzovým baldachýnom. Po skončení audiencie nasledovala návšteva Kongregácie pre náuku viery. Za slovenských biskupov sa na úvod prihovoril bratislavský eparcha vladyka Peter Rusnák, predseda Teologickej komisie KBS. Predstavil členov a prácu komisie, ktorá sa delí na štyri podsekcie - Subkomisia pre náuku viery, Bioetická subkomisia, Enviromentálna subkomisia a Sociálna subkomisia. Vladyka Rusnák informoval o akademickej a pastoračnej situácii na Slovensku z hľadiska súladu s náukou katolíckej viery. Hovoril o otázkach pastoračnej starostlivosti zameranej na manželstvá a rodiny, ale aj na rozvedené a znovusobášobané osoby. Dotkol sa tiež tematiky pastorácie homosexuálnych osôb. Sekretár Kongregácie arcibiskup Luis Francisco Ladaria sa slovenských biskupov pýtal na situáciu na teologických fakultách a na aktuálne otázky z oblasti teológie. Dotkli sa aj jedinečnosti vykupiteľského diela Ježiša Krista. Biskupi s predstaviteľmi kongregácie tiež hovorili o rizikách šíriacej sa teórie gender a nebezpečenstvách spochybnenia manželstva a rodiny. Mons. Ladaria zdôraznil potrebu komplexnej prípravy snúbencov pred prijatím sviatosti manželstva.

Popoludní sa biskupi presunuli do Baziliky svätého Klementa Rímskeho. Spolu so slovenskými veriacimi sa pomodlili vešpery pri relikviách svätého Cyrila. Vešpery viedol nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Odtiaľ sa biskupi presunuli do neďalekej Lateránskej baziliky, kde slávili Eucharistiu. Predsedal jej bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. Koncelebrovali spišský biskup Mons. Štefan Sečka, ktorý bol aj kazateľom, a žilinský biskup Mons. Tomáš Galis. Návšteva pokračuje vo štvrtok. Biskupov čaká súkromné stretnutie so Svätým Otcom Františkom (od 10:00 h). Okrem toho navštívia po skupinách Pápežskú radu pre pastoráciu v zdravotníctve, Pápežskú radu pre kultúru, Tribunál Rímskej roty, Apoštolskú penitenciáriu, Kongregáciu pre zasvätený život a Kongregáciu na výklad zákonov. Svätú omšu budú sláviť vo večerných hodinách v kaplnke na mieste svojho ubytovania neďaleko Vatikánu.

PLNÉ ZNENIE homílie zo svätej omše je možné nájsť ::TU::

FOTOGRAFIE sú ::TU:: / ::AUDIO TU:: / ::VIDEO TU::

::PRVÝ DEŇ NÁVŠTEVY AD LIMINA:: / ::DRUHÝ DEŇ NÁVŠTEVY AD LIMINA::

( TK KBS, mk; ml ) 20151111029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]