[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nimnica hostila celoslovenské synodálne stretnutie, hovorilo sa o Cirkvi v misii
P:3, 27. 01. 2024 19:59, DOMFoto: Peter Zimen


Nimnica 27. januára (TK KBS) Konferencia biskupov Slovenska (KBS) zorganizovala v Nimnici celoslovenské synodálne stretnutie s názvom Ako byť synodálnou Cirkvou v misii.

Viacerí biskupi, kňazi, zástupcovia diecéz a eparchií, inštitúcii, spoločenstiev, hnutí, zasvätené osoby i laici debatovali vo štvrtok a piatok 25. a 26. januára v duchu témy Spoločne kráčajme ako pútnici nádeje. Ku kreativite povzbudil prítomných na svätej omši apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli.

Nimnica Stretnutie KBS

„Spoločne chceme tieto dva dni rozvíjať prácu prvého zasadnutia XVI. riadneho generálneho zhromaždenia Synody biskupov a zaoberať sa niektorými vybranými témami, ktoré vzišli zo súhrnnej správy. Hlavnou otázkou je Ako byť synodálnou Cirkvou v misii. Budeme sa modliť, pracovať v skupinách, počúvať sa, viesť dialóg a spoločne rozlišovať,“ prihovoril sa vyše 180 zástupcom všetkých stavov košický arcibiskup metropolita a predseda KBS Mons. Bernard Bober.

Nimnica Stretnutie KBS

Vzhľadom na proces Synody o synodalite, ako aj v perspektíve Jubilejného roku 2025 bola pre toto podujatie zvolená téma Spoločne kráčajme ako pútnici nádeje. Bola to zároveň prvá možnosť, keď sa v úzkom kruhu zamysleli nad podnetmi, ktoré prišli z prvého zasadnutia synody o synodalite v Ríme (z októbra 2023). To im v diskusii priblížili národní delegáti zo synody – bratislavský gréckokatolícky pomocný biskup Milan Lach a košický pomocný biskup Marek Forgáč.

Nimnica Stretnutie KBS

Hlavnú tému účastníci rozobrali v 16 menších skupinách, ktoré sa venovali témam – Cirkev je misia, Ženy v živote a misii Cirkvi, Zasvätený život, laické združenia a hnutia, Diakoni a kňazi v synodálnej Cirkvi, Biskup v cirkevnom spoločenstve, Načúvajúca a sprevádzajúca Cirkev, Misia v digitálnom prostredí a Synodálny prístup k formácii. Podnety, ktoré zazneli, spracuje KBS. V ďalšej fáze budú do diskusií pozvaní členovia doterajších synodálnych tímov na Slovensku i odborníci.

Nimnica Stretnutie KBS

Úlohou Generálneho sekretariátu KBS je, aby z konzultácii v Nimnici, ako aj z ďalších podnetov od odborníkov a z diecéz vypracoval súhrnnú správu, ktorú je potrebné poslať do Vatikánu do 15. mája 2024. V programe nechýbala možnosť neformálnej diskusie, duchovný a kultúrny program. V závere si účastníci vypočuli bližšie informácie o slávení Jubilejného roka 2025.

Nimnica Stretnutie KBS

„Prajem nám všetkým, aby sme s týmto vedomím vykročili medzi ľudí a boli znamením slobody a nádeje. Nie ako ,ty’ a ,ja’, ale spoločne ako ,my’. Sila kresťanov spočíva v spoločenstve, vo vzťahoch, v stretnutí. Nestarajme sa o to, koľkých oslovíme či pritiahneme. Len majme Kristovu chuť. Nech malé vrecúško soli, ktorú dostanete, je pre vás pripomienkou nielen týchto krásnych chvíľ, ale aj poslania, ktoré nám kresťanom bolo zverené,“ dodal na záver predseda KBS Mons. Bernard Bober, ktorý gestom odovzdania „vrecúška soli“ vyslal účastníkov do svojich domovov.

Nimnica Stretnutie KBS

Podujatie v Nimnici bolo súčasťou synodálneho procesu Katolíckej cirkvi na Slovensku. Nadviazalo na šesť podobných podujatí z minulosti, ktoré sa konali v Badíne, Ružomberku a Nimnici. Zorganizoval ho Generálny sekretariát KBS v Bratislave v spolupráci s ďalšími partnermi. V Nimnici sa konalo aj stretnutie v roku 2020. Nasledujúce dva roky sa podujatie pre pandémiu neorganizovalo. Aj vlaňajšie bolo súčasťou synodálneho procesu.

K správe bolo vydané FOTO.( TK KBS, ml; pz ) 20240127005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]