[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predseda KBS v Nimnici: Otvorme sa, aby sme nanovo objavili zmysel nášho poslania
P:3, 25. 01. 2024 20:55, DOMFoto: Peter Zimen


Nimnica 26. januára (TK KBS) Nezabúdajme, že prirodzené povolanie nás kresťanov je dynamika, pohyb. Našou misiou je vychádzať, žiť s ľuďmi tam, kde sme, aby sme im prinášali Svetlo, ktoré nás vnútorne posilňuje. Otvorme sa teda, aby sme nanovo objavili zmysel nášho poslania, povedal na siedmom stretnutí biskupov s laikmi, zasvätenými osobami a klerikmi v Nimnici Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska. Prinášame plné znenie jeho úvodného príhovoru.

-

Milí bratia biskupi, kňazi, rehoľníčky a rehoľníci, zasvätené osoby, drahí zástupcovia laických združení a cirkevných hnutí, všetci laici a laičky, vzácni priatelia!

Som veľmi rád, že vás môžem dnes večer privítať na VII. stretnutí biskupov s laikmi, zasvätenými osobami a klerikmi, ktoré organizuje KBS na tému Spoločne kráčajme ako pútnici nádeje. Spoločne chceme tieto dva dni rozvíjať prácu prvého zasadnutia XVI. riadneho generálneho zhromaždenia Synody biskupov a zaoberať sa niektorými vybranými témami, ktoré vzišli zo súhrnnej správy. Hlavnou otázkou je Ako byť synodálnou Cirkvou v misii. Budeme sa modliť, pracovať v skupinách, počúvať sa, viesť dialóg a spoločne rozlišovať.

Zdá sa, že máme pred sebou nemalú výzvu, na ktorú v takom krátkom čase, aký máme k dispozícii, azda ani nemožno nájsť postačujúce odpovede. Nezastavil by som sa však ani pri čase, ani komplexnosti otázok, ani ďalších neznámych, ktoré sa v priebehu dní môžu objaviť.

To najdôležitejšie, prečo tu sme, prečo každý z nás meral cestu a je ochotný vložiť svoje sily a ponúknuť svoje talenty do tohto spoločenstva, je možnosť byť jeden s druhým a dať priestor aj niekomu inému, tretiemu, kto túži s nami prebývať. Ty a ja dúfame, že bude s nami Kristus. V ňom a pre neho má cenu tento spoločne strávený čas, on môže vniesť nové svetlo do našich úvah a rozhovorov a otvoriť naše mysle a srdcia pre svojho Ducha. Iba v ňom dáva toto všetko zmysel.

Nazval som vás priateľmi a tak to aj úprimne myslím.

Základom priateľstva je jednoducho byť spolu. Je to radosť̌ z prítomnosti druhého.

Máme tvorivú úlohu nielen sa navzájom obohacovať, ale predovšetkým sa do hĺbky počúvať a prijímať sa aj v odlišnosti názorov.

„To najodvážnejšie, čo môžeme na tomto stretnutí urobiť, je byť voči sebe pravdiví v našich pochybnostiach a otázkach, na ktoré nemáme jasné odpovede. Potom sa k sebe priblížime ako bratia a sestry, ako úprimní hľadači pravdy.“ Takto sa vyjadril p. Timothy Radcliff v jednom zo svojich zamyslení v rámci duchovných cvičení pre účastníkov synody.

Pochybnosti nás môžu spájať viac ako presvedčenie.

Priateľstvo prekvitá, keď sa odvážime podeliť práve o svoje neistoty a spoločne sa vydáme hľadať pravdu, ktorú môžeme nájsť iba v Kristovi, ak mu vytvoríme medzi sebou priestor.

Verím, že ak sa budeme naozaj počúvať, naše hotové odpovede sa jednoducho vyparia. Zmĺkneme v úžase nad krásou a odleskom pravdy, ktorá sa ukrýva v každom z nás. Skúsme sa pozerať na veci očami druhého, vžiť sa do jeho skúsenosti. Isteže, takto chápaný a prežívaný rozhovor je aj istým rizikom a vyžaduje si našu vnútornú flexibilitu. Ak toto riziko však nepodstúpime, Ježiš nás nebude môcť prekvapiť. Dovoľme preto druhému, aby vstúpil do nášho vnútra, a dajme sa aj my poznať jemu.

Prajem si, aby sme tieto spoločne strávené chvíle brali ako príležitosť dávať – darovať svoj čas, názor, ticho, otázky aj obavy. Všetci túžime po tom, aby Cirkev bola domov, miesto, kde sme prijatí a kde môžeme zároveň rásť a nebojíme sa vyjadriť všetko, čo cítime.

Nie vždy to tak býva. Ani medzi kňazmi, ani v rehoľných komunitách. Nebýva to ani v širších spoločenstvách.

Domov nemusia nevyhnutne tvoriť štyri múry príbytku. Tento pojem sa dá rozšíriť na vnímanie, ktoré by sa asi najlepšie dalo vystihnúť slovami: „Je nám tu dobre…“ A o to sa chceme spoločne snažiť aj tu. To však nestačí.

Nezabúdajme, že prirodzené povolanie nás kresťanov je dynamika, pohyb. Našou misiou je vychádzať, žiť s ľuďmi tam, kde sme, aby sme im prinášali Svetlo, ktoré nás vnútorne posilňuje. Otvorme sa teda, aby sme nanovo objavili zmysel nášho poslania.( TK KBS, bb; ml ) 20240125014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]