[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V metropole východu sa rozlúčili so zosnulým arcibiskupom Alojzom Tkáčom
P:3, 30. 05. 2023 12:37, DOM

Košice 30. mája (TK KBS) V Košiciach sa rozlúčili zo zosnulým košickým emeritným arcibiskupom Mons. Alojzom Tkáčom. Rodáka z Ohradzian, ktorý zomrel pred týždňom v Košiciach, pochovali po pohrebnej svätej omši v krypte pod hlavným oltárom košickej Katedrály svätej Alžbety.

Pri pohrebnej omši vo fialových rúchach bola rakva umiestnená pred oltárom so zapálenou veľkonočnou sviecou. Pred svätou omšou sa pri nej schádzali stovky ľudí. Mnohí prinášali vence a kytice a zapísali svoju spomienku do kondolenčnej knihy. Tvár zosnulého sprítomňovala na priečilí jedného zo stĺpov jeho podobizeň. Nechýbali osobné veci, ktoré v minulosti používal. Celé obrady mohli prítomní sledovať  na veľkoplošnej obrazovke pri Urbanovej veži.

Zosnulého arcibiskupa Tkáča si prišli uctiť rodina, priatelia a známi, cirkevní predstavitelia - dvaja kardináli, päť arcibiskupov a 14 biskupov západného i východného obradu zo Slovenska, Poľska, Maďarska, Ukrajiny, Čiech a Moravy, približne 250 kňazov, zasvätení a seminaristi, rehoľné sestry a približne 4,5 tisíc veriacich. Boli medzi nimi aj sestry z Congregatio Jesu, ktoré sa o arcibiskupa Tkáča starali.

Prítomný bol aj pražský arcibiskup, arcibiskup Ján Graubner, predseda Českej biskupskej konferencie, ktorý viedol úvodné obrady. Na pohrebe privítali aj kardinála Dominika Duku a bývalého osobného tajomníka svätého Jána Pavla II., emeritného krakovského arcibiskupa, kardinála Stanisława Dziwisza. Dvaja kardináli boli koncelebrantmi pohrebnej svätej omše, na ktorej sa zúčastnili predstavitelia politického, verejného, akademického a spoločenského života. Svojou prítomnosťou a modlitbou prišiel povzbudiť aj jágerský arcibiskup metropolita Mons. Csaba Ternyák, bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský, ako aj emeritný prešovský arcibiskup Mons. Ján Babjak. Nechýbali členovia Ekumenického spoločenstva.

Na pohreb prišiel bývalý prezident Rudolf Schuster, predstavitelia štátnej správy a samosprávy, zástupci spoločenského, verejného, kultúrneho i akademického života. „Spojme sa v modlitbe za nášho zosnulého arcibiskupa Alojza a vyprosujme jeho nesmrteľnej duši Boží pokoj a blaženú večnosť,“ povedal v spoločenstve modlitby na pohrebnej svätej omši košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč.

Arcibiskup Bober: Som hrdý, že som mohol pri ňom slúžiť

Hlavným celebrantom pohrebnej svätej omše bol košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober. Prihovoril sa aj v homílii. „Po toľkých rokoch v jeho blízkosti, môže povedať, že som hrdý na to, že som pri ňom mohol slúžiť a po ňom aj pokračovať v jeho začatej službe. Bol síce úsečný a stručný v reči, no presvedčivý v priamosti a čitateľný vo svojich rozhodnutiach,“ uviedol.

„Naozaj, žil pre túto našu miestnu cirkev. Preto aj vo svojom testamente napísal veľmi peknú vetu s prosbou adresovanou všetkým: Bratia kňazi, biskupi, milí veriaci! Môj život bol spojený s vami, s Košicami, s katedrálou a arcidiecézou. Modlil som sa za vás – vy sa modlite za mňa!“ povedal arcibiskup Bober, predseda Konferencie biskupov Slovenska.

„Posledné štyri roky ho trápilo oslabené srdce. Postupne sa pripodobňoval svojmu Majstrovi na kríži. Sily ho opustili, ale on si nikdy nezúfal a ani sa nahlas nesťažoval. Postupne a ticho odchádzal do ústrania a do samoty svojej izby, kde chcel mať pokoj a iba občas prijal nejakú návštevu či poskytol interview,“ uviedol ďalej arcibiskup Bober.

„Večer pred smrťou som ho navštívil. Bol v celkom dobrej kondícii, nezvyčajne dlho sme sa rozprávali. Ani som si len nepomyslel, že jeho prechod do večnosti nastane o pár hodín. Zomrel tak ako si prial a za čo sa neustále modlil: v spánku a bez bolesti. Drahí bratia a sestry, spojme sa dnes v modlitbe za jeho nesmrteľnú dušu! Ďakujme Bohu za život nášho arcipastiera a jeho nádherné svedectvo vernosti!

Nech ho Panna Mária, ku ktorej sa denne utiekal v modlitbe ruženca privedie k svojmu Synovi Ježišovi! A nech nájde trvalú radosť a večný pokoj pri milosrdnom Bohu, po boku svojich drahých, milovaného kardinála Tomka, i všetkých, ktorí sú pochovaní v tejto katedrále,“ dodal kazateľ, košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober.

PLNÉ ZNENIE homílie je TU

V závere svätej omše zazneli kondolenčné a ďakovné príhovory. Zaznel pozdrav pápeža Františka. Svoju kondolenciu zaslala i prezidentka SR Zuzana Čaputová. Prihovoril sa aj primátor mesta Košice Jaroslav Polaček. Za rodákov z rodnej obce zosnulého arcibiskupa Alojza Tkáča predniesla svoj príhovor starostka obce Ohradzany Andrea Kličová. Za kňazov košického presbytéria vyjadril vďačnosť dekan a farár Farnosti pri Dóme sv. Alžbety v Košiciach Allan Tomáš.

PLNÉ ZNENIE telegramu pápeža Františka je TU

PLNÉ ZNENIE príhovorov je TU

Na konci poďakoval účastníkom pohrebnej svätej omše arcibiskup Bober, ktorý viedol i záverečné obrady. Po prenesení rakvy do Eucharistickej kaplnky Mons. Bernard Bober udelil prítomným záverečné požehnanie. Po skončení omše potom bez prítomnosti verejnosti pohrebná služba zabezpečila uloženie pozostatkov do krypty, jej zamurovanie a zapečatenie. Pohrebnú svätú omšu naživo priniesli TV LUX a Rádio LUMEN. Hudobnú stránku liturgie viedol Zbor a orchester sv. Cecílie pri Dóme sv. Alžbety v Košiciach, ktorý dirigoval Viliam Gurbaľ. Na organe hral František Beer.

Kto bol Alojz Tkáč?

Pochádzal z obce Ohradzany. Po maturite na humenskom gymnáziu bol do kňazského seminára prijatý až na štvrtý raz. Po absolvovaní Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty v Bratislave prijal kňazskú vysviacku v roku 1961. Bol kaplánom v Zborove. Vojenčinu absolvoval v PTP. Od roku 1963 pôsobil ako archivár a duchovný v Košiciach.

Po verejnej kritike prorežimného hnutia Pacem in terris mu bol na sedem rokov odňatý štátny súhlas, pracoval ako robotník a vodič električky. Od roku 1983 bol administrátorom v Červenici. Po páde komunistickej totality a po 28 rokoch vakancie biskupského stolca bol vymenovaný za košického biskupa (1990 – 2010).

V roku 1995 bol povýšený za prvého košického arcibiskupa metropolitu. Biskupská služba bola naplnená obnovou a zveľaďovaním duchovného života a cirkevných ustanovizní v období znovuzískanej náboženskej slobody. Zomrel ako nestor Košickej arcidiecézy v 90. roku života, 62. roku kňazskej a 34. roku biskupskej služby.

K správe bolo vydané FOTO

K správe bude vydané AUDIO (brífing pre médiá)
_
Aktualizované ( TK KBS, ml; pz ) 20230530028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]