[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Výročie návštevy pápeža si pripomenú v Šaštíne, v Košiciach i Prešove
P:3, 12. 09. 2022 13:45, DOM

Bratislava 12. septembra (TK KBS) Prvé výročie od pastoračnej návštevy pápeža Františka si pripomenú na miestach, kde zavítal Svätý Otec.

Bratislava

Rok po návšteve pápeža Františka na Slovensku otvoria na Bratislavskom hrade výstavu pápežských darov. Koná pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej a apoštolského nuncia na Slovensku Mons. Nicolu Girasoliho. Sprístupnia ju 15. septembra 2022 a potrvá do 16. apríla 2023. Vernisáž bude v stredu 14. septembra 2022 na 1. poschodí hradu, v predsálí  hradnej Kaplnky Sedembolestnej Panny Márie. Výstava dostala názov Dary pápežov Slovensku, pozývajú na ňu Konferencia biskupov Slovenska a Slovenské národné múzeum - Historické múzeum v Bratislave.

Prešov

Prvé výročie od návštevy Svätého Otca Františka v Prešove si pripomenú biskupi, kňazi a veriaci Gréckokatolíckej cirkvi v predvečer výročia, v utorok 13. septembra o 16:30, slávením ďakovnej archijerejskej svätej liturgie v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove. Predsedať jej bude vladyka Peter Rusnák, bratislavský eparcha a apoštolský administrátor sede vacante Prešovskej archieparchie. Spolu s ním budú koncelebrovať aj ostatní biskupi gréckokatolícki biskupi a kňazi pôsobiaci v Prešove. Spomienky oživí aj homília Svätého Otca Františka, ktorú predniesol pred rokom.

Košice

Sériou aktivít si pripomenú prvé výročie návštevy Svätého Otca Františka v Košiciach. V utorok 13. septembra 2022 o 17:30 na sídlisku Luník IX požehnajú kríž a pamätné miesto a o 18:00 bude svätá omša  v miestnom kostole Zmŕtvychvstalého Krista. V stredu 14. septembra 2022 o 18:00 sú veriaci pozvaní na svätú omšu v Katedrále sv. Alžbety s účasťou zástupcov mesta Košice, pri ktorej požehnajú pamätnú tabuľu. Umiestnená bude na vonkajšej stene katedrály. Požehnajú aj pamätnú dlaždicu, ktorá bude umiestnená do chodníka slávy pri katedrále. 

Šaštín

Konferencia biskupov Slovenska a Bratislavská arcidiecéza pozývajú pripomenúť si jedinečnú návštevu pápeža Františka a jej prvé výročie účasťou na púti k Sedembolestnej Panne Márii, ktorá sa uskutoční 15. septembra 2022 v Šaštíne a zúčastnili sa vo veľkom počte na slávnostnej svätej omši, ktorá sa začne o 10:00. Hlavným celebrantom bude nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák. Na Národnú púť k Sedembolestnej Panne Márii do Šaštína pozýva osobitným listom aj bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský.

Pápež František na Slovensku (12. - 15. 9. 2021) 

Pápež František pricestoval na Slovensko 12. septembra 2021. Po prílete na Letisko M. R. Štefánika sa rozozneli zvony katolíckych kostolov na Slovensku. Veriacich pozvali k modlitbe za pápeža. Ide o mimoriadne gesto radosti z návštevy viditeľnej hlavy Katolíckej cirkvi. Po prílete sa pozdravil s biskupmi a štátnymi predstaviteľmi. Odtiaľ odišiel na ekumenické stretnutie na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave s členmi Ekumenickej rady cirkví. Po ekumenickom stretnutí nasledovalo súkromné stretnutie pápeža Františka s členmi Spoločnosti Ježišovej. 

Druhý deň začal ceremoniálom v Prezidentskom paláci. Pápež František sa súkromne stretol s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, predstaviteľmi štátu, biskupmi, kňazmi a zasvätenými. Navštívil centrum „Betlehem“ a stretol sa so židovskou komunitou a ústavnými činiteľmi. Tretí deň zavítal na východ Slovenska. Z Bratislavy odletel do Košíc. Odtiaľ sa presul do Prešova, kde na priestranstve pred Mestskou športovou halou v Prešove predsedal Božskej liturgii svätého Jána Zlatoústeho. Potom absolvoval stretnutie s rómskou komunitou na Luníku IX a stretnutie s mladými na Štadióne Lokomotíva v Košiciach.

Pápež František ukončil návštevu Slovenska 15. septembra. Program vyvrcholil návštevou Národnej svätyne Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska v Šaštíne, kde slávil záverečnú svätú omšu. Jeho štvordňovú návštevu našej vlasti uzavrela rozlúčka na bratislavskom letisku, kam sa s ním prišli rozlúčiť hlavní ústavní činitelia a predstavitelia miestnej Cirkvi.

Dossier z návštevy / Príhovory Svätého Otca počas návštevy Slovenska( TK KBS, ml; ml ) 20220912031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]