[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 03. 2023   Meniny má Adrián      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Európske katolícke sociálne dni v Bratislave pokračovali tretím dňom
P:3, 19. 03. 2022 20:15, DOM

Bratislava 19. marca (TK KBS) Tretí deň majú za sebou účastníci Európskych katolíckych sociálnych dní v Bratislave. Program pozostával z dvoch blokov, svätej omše a kultúrneho programu. Prvý blok bol zameraný na technologickú a digitálnu transformáciu a ich dôsledkami. Príhovor predniesol sekretár Pápežskej rady pre kultúru Mons. Paul Tighe. Potom nasledovala panelová diskusia a workshopy.

Program pokračoval svätou omšou v Kostole sv. Jána z Mathy, ktorú v liturgickú slávnosť patróna a ochrancu všeobecnej Cirkvi, svätého Jozefa, celebroval arcibiskup Vilniusu, predseda Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) Mons. Gintaras Grušas. Povedal, že „sme dnes povolaní nasledovať príklad svätého Jozefa ako tvorivo odvážneho otca. Musíme objavovať nové a tvorivé spôsoby, ako prezentovať a zavádzať rôzne princípy katolíckej sociálnej náuky v našich krajinách a spoločenstvách, ako odpoveď na dnešné výzvy," uviedol.

PLNÉ ZNENIE homílie je TU

V popoludňajšom programe vystúpil koordinátor platformy katolícky inšpirovaných mimovládnych organizácií akreditovaných pri Rade Európy Daniel Guéry. Po ňom sa začal tretí blok sociálnych dní, venovaný bol ekologickej premeny. S hlavnou prednáškou vystúpila emeritná riaditeľka Centra pre globálnu zmenu a trvalú udržateľnosť na Univerzite prírodných zdrojov a vied o živote vo Viedni prof. Helga Kromp-Kolbová. Pracovný program uzavrela panelová diskusia a workshopy.

Tretí deň ukončil kultúrny program. Vystúpil rómsky tanečný súbor „Čiriklore” (Vtáčatá), ktorý tvoria rómski umelci pôsobiaci na Slovensku a v blízkych stredoeurópskych krajinách. Zobrazil čriepky zo života viacgeneračnej rómskej rodiny kočovných umelcov. Väčšina z tancov mala premiéru vlani na košickom sídlisku Luník IX pri príležitosti stretnutia Svätého Otca s Rómami. Hostia si tiež pozreli film Slobodní. Zobrazuje príbeh priateľstva Silva Krčméryho a Vladimíra Jukla, ktorí zohrali dôležitú úlohu v rozvoji duchovného života a v boji proti totalite v Československu.

K správe bolo vydané FOTO( TK KBS, ml; ml ) 20220319009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]