[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 03. 2023   Meniny má Adrián      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Grušas: Sme povolaní nasledovať príklad svätého Jozefa
P:3, 19. 03. 2022 13:15, DOM

Bratislava 18. marca (TK KBS) V Bratislave pokračujú Európske sociálne dni. Jedným z bodov sobotného programu bola svätá omša v Kostole sv. Jána z Mathy. Hlavným celebrantom a kazateľom bol arcibiskup Vilniusu, predseda Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) Mons. Gintaras Grušas. Homíliu arcibiskupa prinášame v plnom znení.

-

Dnes slávime liturgickú slávnosť patróna a ochrancu všeobecnej Cirkvi, svätého Jozefa, manžela Preblahoslavenej Panny Márie. V týchto dňoch sa spoliehame na jeho ochranu a príhovor za Boží ľud.

V dnešnom evanjeliu počúvame o prvej z niekoľkých udalostí, keď k Jozefovi vo sne prehovorili anjeli a dali mu pokyny, ako má konať. Aj my potrebujeme rozvíjať svoju schopnosť počuť Božích poslov a naučiť sa na nich reagovať. Súčasná synodálna cesta, na ktorú nás Svätý Otec pozval, nám všetkým má pomôcť naučiť sa byť viac otvorení pre počúvanie hlasu Ducha, nech už Pán použije akýkoľvek nástroj na to, aby ním usmernil našu spoločnú cestu. Naša odpoveď na výzvy, ktorým čelíme v Európe po pandémii, veľmi závisí od toho, ako budeme reagovať na popud Ducha Svätého.

Svätý Otec nám počas pandémie daroval Rok svätého Jozefa, ktorým nás nielenže inšpiroval k tomu, aby sme prosili o jeho príhovor, ale dal nám ho aj za príklad, aby sme sa mu v živote pripodobnili.

Pápež František vo svojom apoštolskom liste Patris corde predstavuje svätého Jozefa ako tvorivo odvážneho otca. Píše, že pri povrchnom čítaní rozprávaní o Ježišovom detstve v evanjeliách „máme vždy dojem, že svet je vydaný na milosť silným a mocným, avšak ,dobrá zvesťʻ evanjelia spočíva v tom, že nám ukazuje, ako napriek arogancii a násiliu pozemských vládcov Boh vždy nájde spôsob, ako uskutočniť svoj plán spásy. Aj náš život sa niekedy zdá vydaný na milosť a nemilosť mocným silám, ale evanjelium nám hovorí, že podstatné je to, že Boh nás vždy dokáže zachrániť, ak použijeme rovnakú tvorivú odvahu ako tesár z Nazareta, ktorý bol schopný premeniť problém na možné riešenie, keď na prvé miesto kladie vždy dôveru v Božiu prozreteľnosť“ (PC, 5).

Príklad takejto tvorivej odvahy nám dnes dáva Litva, ktorá oslavuje 50. výročie svojho vzniku. Dňa 19. marca 1972 vyšlo prvé číslo podzemnej publikácie Kronika Katolíckej cirkvi v Litve. Keďže sovietska ústava deklarovala pre každého slobodu praktizovať vlastné náboženstvo, redakcia zozbierala rôzne zdokumentované a zverejnené priestupky voči katolíckym veriacim, a teda aj proti sovietskej ústave, ako reakciu na jej nedodržiavanie, či ako možnú službu verejnosti. Túto pravdu zverejňovali s cieľom vzniesť obvinenie z verejného klamstva. Išlo o pravdu, ktorá by nás nakoniec oslobodila. Pravdu, ktorá však mala aj svoju cenu, cenu učeníctva.  Mnohí zo zúčastnených boli zatknutí a odsúdení štátom, potrestaní rokmi vo väzniciach a sovietskych gulagoch. Kronika však vychádzala až do oslobodenia národa, keď sa prenasledovanie Cirkvi skončilo.

Aj my sme dnes povolaní nasledovať príklad svätého Jozefa ako tvorivo odvážneho otca.  Musíme objavovať nové a tvorivé spôsoby, ako prezentovať a zavádzať rôzne princípy katolíckej sociálnej náuky v našich krajinách a spoločenstvách, ako odpoveď na dnešné výzvy. Dnes musíme byť v našej spoločnosti hlásateľmi pravdy, ktorá nám bola zjavená – pravdy o Bohu, pravdy o ľudskej osobe, pravdy o našom vzťahu k tým, ktorí sú našimi bratmi a sestrami, pravdy o našom vzťahu k Božiemu stvoreniu, ktoré nám zveril. Predkladanie týchto právd v spoločnosti, ktorá prijala falošný príbeh, nás bude niečo stáť, ale len pravda nás oslobodí. A aj my tu sme boli poverení, podobne ako svätý Jozef, aby sme našli takéto odvážne tvorivé riešenia.

V apoštolskom liste Patris corde nám pápež František predstavil ďalšie spojenie medzi svätým Jozefom a našou dnešnou cestou, keď napísal: „V tom, že Jozef chráni Cirkev, naďalej chráni aj Dieťa a jeho matku, a aj my, keď milujeme Cirkev, milujeme tiež Dieťa a jeho matku… Od Jozefa sa máme učiť rovnakej starostlivosti a zodpovednosti: milovať Dieťa a jeho matku; milovať sviatosti a dobročinnú lásku; milovať Cirkev a chudobných. Každá z týchto skutočností vždy predstavuje Dieťa a jeho matku“ (PC 5).

V láske k Dieťaťu a jeho matke sa spojme v modlitbe za mnohých vysídlených ľudí na Ukrajine a utečencov, ktorí utekajú pred vojnou. Svätý Otec napísal: „Som presvedčený, že sv. Jozef je skutočne zvlášť patrónom všetkých, ktorí musia opustiť svoju krajinu v dôsledku vojny, nenávisti, prenasledovania a biedy.“

Svätý Jozef, oroduj za nich!

-( TK KBS, ggr; ml ) 20220319003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]