[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 17. 09. 2021   Meniny má Olympia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slávnosť Zoslania Ducha Svätého oslávili biskupi, farnosti i spoločenstvá
P:3, 02. 06. 2020 12:23, DOM

Bratislava 2. júna (TK KBS) Nedeľnú Slávnosť Zoslania Ducha Svätého oslávili biskupi, farnosti i spoločenstvá. Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský slávil v nedeľu, v deň Slávnosti Zoslania Ducha Svätého, svätú omšu v Katedrále svätého Martina.

Bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko slávil v sobotu vigílnu svätú omšu zo Slávnosti Zoslania Ducha Svätého vo Farnosti Povýšenia Svätého kríža v Bratislave - Petržalke. Bola vyvrcholením turíčnej vigílie na záver duchovnej obnovou WAKEUP. Program pripravili mladí z komunity Emanuel. Večerný slávnostný program, pod vedením združenia Efez, ukončili práve vigílnou svätou omšou.

V nedeľu 31. mája, v deň Päťdesiatnice – sviatku Zostúpenia Svätého Ducha, sa zišli s prešovským arcibiskupom metropolitom Mons. Jánom Babjakom SJ veriaci farnosti Rafajovce na odpustovej slávnosti. Tento rok sa niesol v znamení obmedzení a preto počet slávení i počet veriacich bol značne limitovaný. Napriek tomu, sa zišlo pekné modliace spoločenstvo kňazov i veriacich laikov. Arcibiskup Babjak sa vo svojom príhovore dotkol témy odvahy, ku ktorej hojne napomáha práve Svätý Duch. Na prvom mieste byť odvážny v osobnom priateľstve s Bohom. Nehanbiť sa za svoju vieru aj napriek rôznym atakom. Mať odvahu žiť čistotu vo vzťahoch, otvoriť sa pre prijatie detí v manželstvách, nebáť sa prijať záväzky zasväteného života či manželstva, postupne oživovať liturgické slávenia a hojnejšie prichádzať do chrámu.

V posledný májový víkend 30. - 31. mája sa v michalovskej Bazilike minor Zostúpenia Svätého Ducha uskutočnila slávnosť Košickej eparchie pri príležitosti oslavy tohto chrámového sviatku. Kvôli hygienickým opatreniam spôsobeným pandémiou COVID 19 sa celé odpustové dvojdnie konalo s obmedzeným počtom veriacich a kňazov. Program bol vysielaný v priamom prenose TV Logos a TV Zemplín. Sobotnú večernú liturgiu sprostredkovalo svojim poslucháčom aj Rádio LUMEN.

Keďže dážď na Svätudušnú nedeľu zmaril pôvodnú možnosť osláviť Turíce na Nitrianskom hrade v exteriéri Gotickej priekopy, veriacich túžiacich po duchovnom zážitku medzi hradnými múrmi prijala pod svoju klenbu starobylá nitrianska katedrála – Bazilika sv. Emeráma. Slávnostnú svätú omšu pri príležitosti sviatku Zoslania Ducha Svätého v nej celebroval nitriansky diecézny biskup Viliam Judák spolu s veľprepoštom sídelnej nitrianskej kapituly Štefanom Vallom, kanonikmi a kuriálnymi kňazmi. Slávnosť sa v tomto roku pre pandémiu musela zaobísť aj bez tradičného vysluhovania sviatosti birmovania.

Banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec slávil slávnosť Zoslania Ducha Svätého v Katedrále sv. Františka Xaverského. Pri svätej omši biskup vyslúžil sviatosť birmovania 29 birmovancom, ktorí sa pripravovali v troch skupinách - farská skupina vo farnosti Banská Bystrica - katedrála; druhá skupina je z Katolíckeho gymnázia Štefana Moysesa v Banskej Bystrici a tretia z Univerzitneho pastoračného centra Štefana Moysesa v Banskej Bystrici. Košický pomocný biskup Mons. Marek Fogáč predsedal svätej omši v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach. Sviatosť birmovania prijme približne 50 mladých ľudí. Na slávnostnej svätej omši účinkoval Zbor sv. Cecílie a Komorný orchester pri Dóme sv. Alžbety z Košíc.

V Žilinskej diecéze pripravili turíčne stretnutie spoločenstiev. Program bol zložený z dvoch častí – workshopov pre registrovaných a večerom modlitieb a chvál so spoločenstvom SHEMA. Hosťom bol dekan z Kysuckého Nového Mesta Peter Holbička.

Mons. Stanislav Stolárik, rožňavský biskup, na slávnosť Turíc slávil svätú omšu v rožňavskej katedrále Nanebovzatia Panny Márie. Večer zakončil záverečnou pobožnosťou a požehnaním májové pobožnosti, ktoré sa počas mesiaca mája pravidelne modlieval z balkóna biskupskej rezidencie, ktorá je oproti mariánskemu stĺpu v Rožňave. Zjednotený s celou diecézou a ostatnými modliacimi sa, spoločne prosili o zastavenie pandémie koronavírusu a zároveň ďakovali za ochranu a pomoc Božiu, Panny Márie, sv. Jozefa a ostatných svätých, cez ktorých vyprosovali túto a ďalšie milosti.

V Katolíckej cirkvi sa pri príležitosti Slávnosti Zoslania Ducha Svätého konajú tradičné turíčne vigílie a púte. Na Slovensku je známa napríklad turíčna púť v Národnej Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Z dôvodu pretrvávajúcich mimoriadnych opatrení proti šíreniu choroby Covid-19 tohtoročná Turíčna púť v Šaštíne nebola, informovala rehoľa pavlínov, ktorá baziliku spravuje. Vigíliu Turíc slávili v Kňazskom seminár biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule.

-

Aktualizované

( TK KBS, zos; ml; pz ) 20200602025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]