[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 07. 2022   Meniny má Berta      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slávnosť Zoslania Ducha Svätého oslávili biskupi, farnosti i spoločenstvá
P:3, 02. 06. 2020 12:23, DOM

Bratislava 2. júna (TK KBS) Nedeľnú Slávnosť Zoslania Ducha Svätého oslávili biskupi, farnosti i spoločenstvá. Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský slávil v nedeľu, v deň Slávnosti Zoslania Ducha Svätého, svätú omšu v Katedrále svätého Martina.

Bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko slávil v sobotu vigílnu svätú omšu zo Slávnosti Zoslania Ducha Svätého vo Farnosti Povýšenia Svätého kríža v Bratislave - Petržalke. Bola vyvrcholením turíčnej vigílie na záver duchovnej obnovou WAKEUP. Program pripravili mladí z komunity Emanuel. Večerný slávnostný program, pod vedením združenia Efez, ukončili práve vigílnou svätou omšou.

V nedeľu 31. mája, v deň Päťdesiatnice – sviatku Zostúpenia Svätého Ducha, sa zišli s prešovským arcibiskupom metropolitom Mons. Jánom Babjakom SJ veriaci farnosti Rafajovce na odpustovej slávnosti. Tento rok sa niesol v znamení obmedzení a preto počet slávení i počet veriacich bol značne limitovaný. Napriek tomu, sa zišlo pekné modliace spoločenstvo kňazov i veriacich laikov. Arcibiskup Babjak sa vo svojom príhovore dotkol témy odvahy, ku ktorej hojne napomáha práve Svätý Duch. Na prvom mieste byť odvážny v osobnom priateľstve s Bohom. Nehanbiť sa za svoju vieru aj napriek rôznym atakom. Mať odvahu žiť čistotu vo vzťahoch, otvoriť sa pre prijatie detí v manželstvách, nebáť sa prijať záväzky zasväteného života či manželstva, postupne oživovať liturgické slávenia a hojnejšie prichádzať do chrámu.

V posledný májový víkend 30. - 31. mája sa v michalovskej Bazilike minor Zostúpenia Svätého Ducha uskutočnila slávnosť Košickej eparchie pri príležitosti oslavy tohto chrámového sviatku. Kvôli hygienickým opatreniam spôsobeným pandémiou COVID 19 sa celé odpustové dvojdnie konalo s obmedzeným počtom veriacich a kňazov. Program bol vysielaný v priamom prenose TV Logos a TV Zemplín. Sobotnú večernú liturgiu sprostredkovalo svojim poslucháčom aj Rádio LUMEN.

Keďže dážď na Svätudušnú nedeľu zmaril pôvodnú možnosť osláviť Turíce na Nitrianskom hrade v exteriéri Gotickej priekopy, veriacich túžiacich po duchovnom zážitku medzi hradnými múrmi prijala pod svoju klenbu starobylá nitrianska katedrála – Bazilika sv. Emeráma. Slávnostnú svätú omšu pri príležitosti sviatku Zoslania Ducha Svätého v nej celebroval nitriansky diecézny biskup Viliam Judák spolu s veľprepoštom sídelnej nitrianskej kapituly Štefanom Vallom, kanonikmi a kuriálnymi kňazmi. Slávnosť sa v tomto roku pre pandémiu musela zaobísť aj bez tradičného vysluhovania sviatosti birmovania.

Banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec slávil slávnosť Zoslania Ducha Svätého v Katedrále sv. Františka Xaverského. Pri svätej omši biskup vyslúžil sviatosť birmovania 29 birmovancom, ktorí sa pripravovali v troch skupinách - farská skupina vo farnosti Banská Bystrica - katedrála; druhá skupina je z Katolíckeho gymnázia Štefana Moysesa v Banskej Bystrici a tretia z Univerzitneho pastoračného centra Štefana Moysesa v Banskej Bystrici. Košický pomocný biskup Mons. Marek Fogáč predsedal svätej omši v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach. Sviatosť birmovania prijme približne 50 mladých ľudí. Na slávnostnej svätej omši účinkoval Zbor sv. Cecílie a Komorný orchester pri Dóme sv. Alžbety z Košíc.

V Žilinskej diecéze pripravili turíčne stretnutie spoločenstiev. Program bol zložený z dvoch častí – workshopov pre registrovaných a večerom modlitieb a chvál so spoločenstvom SHEMA. Hosťom bol dekan z Kysuckého Nového Mesta Peter Holbička.

Mons. Stanislav Stolárik, rožňavský biskup, na slávnosť Turíc slávil svätú omšu v rožňavskej katedrále Nanebovzatia Panny Márie. Večer zakončil záverečnou pobožnosťou a požehnaním májové pobožnosti, ktoré sa počas mesiaca mája pravidelne modlieval z balkóna biskupskej rezidencie, ktorá je oproti mariánskemu stĺpu v Rožňave. Zjednotený s celou diecézou a ostatnými modliacimi sa, spoločne prosili o zastavenie pandémie koronavírusu a zároveň ďakovali za ochranu a pomoc Božiu, Panny Márie, sv. Jozefa a ostatných svätých, cez ktorých vyprosovali túto a ďalšie milosti.

V Katolíckej cirkvi sa pri príležitosti Slávnosti Zoslania Ducha Svätého konajú tradičné turíčne vigílie a púte. Na Slovensku je známa napríklad turíčna púť v Národnej Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Z dôvodu pretrvávajúcich mimoriadnych opatrení proti šíreniu choroby Covid-19 tohtoročná Turíčna púť v Šaštíne nebola, informovala rehoľa pavlínov, ktorá baziliku spravuje. Vigíliu Turíc slávili v Kňazskom seminár biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule.

-

Aktualizované

( TK KBS, zos; ml; pz ) 20200602025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním