[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 18. 10. 2021   Meniny má Lukáš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bazilike minor v Michalovciach sa konala slavnosť Košickej eparchie
P:3, 01. 06. 2020 13:29, DOM

Košice 1. júna (TK KBS) V posledný májový víkend 30. - 31. mája sa v michalovskej Bazilike minor Zostúpenia Svätého Ducha uskutočnila slávnosť Košickej eparchie pri príležitosti oslavy tohto chrámového sviatku. Kvôli hygienickým opatreniam spôsobeným pandémiou COVID 19 sa celé odpustové dvojdnie konalo s obmedzeným počtom veriacich a kňazov. Program bol vysielaný v priamom prenose TV Logos a TV Zemplín. Sobotnú večernú liturgiu sprostredkovalo svojim poslucháčom aj Rádio LUMEN.

Odpustový program sa začal v sobotu večer modlitbou posvätného ruženca a pokračoval veľkou večierňou s lítiou – požehnaním chlebov, pšenice, vína a oleja. Po večierni v sprievode z kláštora vošiel do chrámu sprievod biskupov a kňazov s asistenciou, čím sa začala archijerejská svätá liturgia. V úvode svätej liturgie sa prvýkrát po päťdesiatich dňoch celé zhromaždenie na kolenách pomodlilo k Svätému Duchu úvodnú modlitbu všetkých byzantských bohoslužieb: Kráľu nebeský.

V kázni vladyka Cyril Vasiľ SJ, apoštolský administrátor Košickej eparchie „sede plena“, sledoval vytváranie spoločenstva Cirkvi a jej verejné účinkovanie v čase Zostúpenia Svätého Ducha. Vychádzajúc zo Skutkov apoštolov poukázal na údiv ba až pohoršenie, ktoré spôsobili apoštoli. Kvôli tomu, že boli plní Svätého Ducha, niektorí ich odsúdili ako pijanov a bláznov, no iní žasli a na ich kázanie sa obrátili. Už prvotná cirkev bola skúšaná a zastrašovaná, najprv výsmechom, potom výsluchmi a vyhrážkami, tvrdými slovami a zákazmi a nakoniec aj kameňovaním a mučením. O týchto skúškach kresťania vedeli a vedia od Ježiša Krista, pretože sám potvrdzuje, že sluha nie je väčší ako pán. A tieto skúšky zažíva Cirkev aj dnes vo forme výsmechu a hanobenia.

Sobotný duchovný program zakončila modlitba Akatistu k Svätému Duchu.

Nedeľa sa začala sviatočnou utierňou, po ktorej nasledovala cirkevnoslovanská svätá liturgia slávená archimandritom Jaroslavom Lajčiakom, protosynkelom Košickej eparchie. Vo svojej kázni vyzval veriacich k hrdosti na svoju gréckokatolícku cirkev, ktorá je tiež spoločenstvom zrodeným a pôsobiacim zo Svätého Ducha.

Odpustová slávnosť v bazilike michalovských redeptoristov vyvrcholila nedeľnou archijerejskou svätou liturgiou, ktorú opäť slávili obidvaja košickí vladykovia. V kázni sa prítomným veriacim i divákom pri televíznych obrazovkách prihovoril vladyka Milan Chautur CSsR, košický eparchiálny biskup. Vychádzal z tajomstva sviatku Zostúpenia, ktoré do apoštolov vlialo silu Ducha – z ustráchaných a smutných apoštolov sa po zotrvaní na modlitbách a lámaní chleba stali nebojácni rečníci, ktorí už nehovorili zo svojej svetskej múdrosti, ale ohlasovali Krista, Božiu moc a Božiu múdrosť. Povzbudil veriacich k modlitbe k Svätému Duchu a opätovnému prichádzaniu do chrámov najmä v čase neistoty, ktorú prináša dnešná doba. Za príklad im dal blažených hieromučeníkov Pavla a Vasiľa i redemptoristu Metoda Dominika Trčku, ktorí nasledovali Ježiša až do konca.

Archijerejské sväté liturgie počas obidvoch dní svojim spevom sprevádzal Chrámový zbor sv. Jozefa pod vedením dirigentky Márie Gofusovej.

Popoludní sa v bazilike zišli mladí Košickej eparchie na formačnom stretnutí s názvom Zjednotení. Stretli sa, aby sa zjednotili a zišli podobne ako apoštoli vo večeradle a modlili sa za Cirkev – za jej predstavených i za seba, ako súčasť jej mystického Tela. Stretnutie začali pred eucharistiou a nasledovala krátka katechéza a spoločný čas v malých skupinkách.

Odpustová slávnosť i stretnutie mladých vyvrcholilo modlitbou večierne, ktorá okrem stálych častí a prosieb obsahovala tri obsiahle a bohaté modlitby k Svätému Duchu a osobitné prosby.

K správe bolo vydané FOTO.

TK KBS informoval Richard Fučko

( TK KBS, rfu, ml; pz ) 20200601037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]