[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 15. 06. 2021   Meniny má Vít       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Čo spôsobuje práca cirkvi s Rómami? Zmenu zvnútra, hodnotí nová správa
P:3, 25. 04. 2020 12:00, DOM

Bratislava 22. apríla (TK KBS) Čo spôsobuje pastoračná a formačná práca cirkvi s Rómami? "Zatiaľ čo sekulárne inštitúcie sa snažia meniť externé podmienky Rómov, Cirkev realizuje zmenu zvnútra," uvádza hodnotiaca správa o efektivite čerpania financií a účinnosti jednotlivých pastoračných diel v oblasti práce s Rómami podporených nemeckou Nadáciou Renovabis. Správu si nechala vypracovať Konferencia biskupov Slovenska, s ktorou nadácia aktívne posledné roky spolupracuje v oblasti vzdelávania a pastorácie Rómov. 

„V roku 2019, po skončení 3-ročného projektového cyklu, vyčlenila Nadácia Renovabis dotáciu aj na hodnotiacu správu. Externá evalvátorka v priebehu roka 2019 vypracovala takmer 70-stranový záverečný dokument programu „Podpora pastoračnej práce s Rómami na Slovensku za roky 2016 – 2018“, z ktorej vyplynulo niekoľko odporúčaní samotným aktérom pastorácie, ako aj ďalším partnerom“, informovala koordinátorka KBS pre napomáhanie pastorácie Rómov Renáta Ocilková. 

„Počas uplynulých 20 rokov Nadácia Renovabis významným spôsobom prispela k podpore a rozvoju pastoračnej práce s Rómami na Slovensku, hlavne ak vezmeme do úvahy to, že v oblasti pastoračnej práce s Rómami, bola Cirkev doteraz z mnohých dotačných príležitostí slovenskej vlády vylúčená. Popri priamej podpore nadáciou Renovabis, ktorá poskytuje aj väčšie granty, bol program schémy malých grantov efektívnou a významnou komplementárnou podporou skúseným žiadateľom alebo dobrou príležitosťou pre žiadateľov o grant, ktorým bola takto sprostredkovaná prvá skúsenosť s písaním návrhu projektu,“ uvádza sa v správe. Evalvačná správa hodnotí pastoračné diela vysoko pozitívne, pretože nielen spĺňajú ciele stanovené Vládou SR v Stratégii SR pre integráciu Rómov, ale aj menia vonkajšie podmienky fungovania a sú trvalo udržateľné. Navyše dosahujú u obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít zmenu zvnútra a privádzajú ich k dobrovoľníckej službe. 

Hodnotiaca správa Konferencii biskupov Slovenska odporúča vytvoriť príručku, ktorá by vysvetľovala kľúčové pojmy v pastorácii Rómov, ktorá by bola sprievodcom pre začiatočníkov pri zakladaní diela pastoračnej práce s Rómami. Vo vzťahu k pozícii koordinátora pre napomáhanie pastorácie Rómov, ktorá bola vytvorená v júli 2017, biskupom odporúča rozšíriť úväzok koordinátora z polovičného na plný, a aby zvážili vytvorenie fondu KBS, kam by mohli na diela práce s Rómami prispievať okrem nadácie Renovabis aj ďalší darcovia. Koordinátorovi KBS pre napomáhanie pastorácie Rómov navrhuje, aby sieťoval a prepájal jednotlivé pastoračné diela, aby sa využila ich rôznorodosť ako hybná sila.

„Ľuďom pracujúcim v oblasti pastoračnej práce s Rómami (kňazom, rehoľným sestrám, laikom) by sa malo dostať viac uznania a ocenenia v rámci cirkvi a mali by byť nepretržite podporovaní, nielen finančne," pripomína ďalej hodnotiaca správa, ktorá vyzýva na systémovú podporu pastoračnej práce v miestnych rómskych komunitách aj z verejných financií. Pre všetkých aktérov zo správy zároveň vyplynulo odporúčanie vzájomnej spolupráce a zdieľania, dodala pre TK KBS Renata Ocilková, koordinátorka Konferencie biskupov Slovenska pre napomáhanie pastorácie Rómov. 

-

Súvisiaci článok: Biskupi Slovenska schválili stratégiu, ktorá má pomôcť pri práci s Rómami

( TK KBS, reo; ml ) 20200425002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]