TK KBS

Dnes je pondelok 21. 09. 2020   Meniny má Matúš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi Slovenska schválili stratégiu, ktorá má pomôcť pri práci s Rómami
P:3, 23. 04. 2020 08:05, DOMBratislava 23. apríla (TK KBS) Biskupi Slovenska schválili stratégiu, ktorá má pomôcť pri práci s Rómami. Za rok ju vytvorila pracovná skupina, ktorú zostavil predseda Rady Konferencie biskupov Slovenska (KBS) pre Rómov a menšiny, košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober. Vyplýva z nej vybudovanie nového regionálneho/regionálnych, respektíve diecézneho/diecéznych pastoračných centier a príprava a podpora vzdelávania kňazov a seminaristov na prácu s Rómami, ako aj viacero odporúčaní samotným aktérom pastorácie. Úvodnú časť má financovať nemecká nadácia Renovabis. 

"Stratégiu sme pripravili po skončení trojročného cyklu malých projektov zameraných na podporu pastoračnej práce s Rómami na Slovensku. Od roku 2016 do roku 2018 ich bolo v troch dotačných výzvach podporených 30 za 300 tisíc eur. Okolo 40 percent z tejto sumy bolo určených na vybavenie a modernizáciu priestorov slúžiacich pre pastoráciu Rómov a zvyšok na rekonštrukčné práce rozličných miest určených pre pastoráciu Rómov," hovorí koordinátorka KBS pre napomáhanie pastorácie Rómov Renáta Ocilková. 

Stratégiu začali tvoriť na začiatku minulého roka. Pracovnú skupinu, ktorú menoval arcibiskup Bober, tvorili kňazi, rehoľné sestry a laici venujúci sa v posledných rokoch pastorácii Rómov. Boli v nej kňazi Peter Bešenyei a Martin Mekel, Renáta Ocilková, sr. Silvia Zábavová, Marián Cipár, Ján Gyulai a Tomáš Torkoš. Viedla ich externá spolupracovníčka Renovabis, konzultantka a facilitátorka Andrea Mewaldt. Skupina sa stretla vlani päťkrát a viackrát online. Po zosumarizovaní podnetov a výstupov zo stretnutí výsledky práce v marci schválilo plénum KBS. 
 
"Dve najdôležitejšie úlohy, ktoré vyplynuli z takmer ročnej prípravy stratégie, sú vybudovanie regionálneho/regionálnych, resp. diecézneho/diecéznych pastoračných centier a príprava kňazov a seminaristov na prácu s Rómami," uvádza sa v Stratégii, ktorá má platiť tri roky s víziou piatich až 10 rokov. Okrem toho sú opäť vyčlenené aj financie na malé projekty na najbližšie tri roky, avšak už v nižšej sume. 

„Nadácia Renovabis nás počas ročného facilitovania v rámci prípravy stratégia totiž viedla aj k tomu, aby sme získavali financie aj z iných zdrojov – okrem malých darcov a zbierok aj z verejných financií, keďže problematika spolunažívania s Rómami je otázkou, ktorá sa týka celej spoločnosti a pastoračná služba Rómom je služba všetkým,“ dodala v rozhovore s TK KBS Renáta Ocilková.( TK KBS, kbs; ml ) 20200423021   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020