TK KBS

Dnes je sobota 04. 07. 2020   Meniny má Prokop       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svetový deň chorých oslávili vo svojich diecézach i slovenskí biskupi
P:3, 12. 02. 2020 10:25, DOMBratislava 12. februára (TK KBS) Katolícka cirkev oslávila v utorok liturgickú spomienku Panny Márie Lurdskej. Zároveň si pripomenula Svetový deň chorých, ktorý ustanovil v roku 1992 svätý Ján Pavol II. Tento svetový deň pripomína, že sú medzi nami ľudia, ktorí chorí a trpia. V tento (a nielen tento) deň môžeme aktívne vyjadriť solidaritu s nimi. Každoročne pri príležitosti tohto dňa je pozornosť zameraná aj na návštevu nemocníc, kde sa budú slúžiť sväté omše za chorých, lekárov, zdravotné sestry a ostatný zdravotnícky personál. Aktívne si ho pripomenuli aj slovenskí biskupi. Predseda Konferencie biskupov Slovenska, bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský slávil svätú omšu Kostola Návštevy Panny Márie v Bratislave.

Pri príležitosti Svetového dňa chorých navštívil v tento deň seniorov v Dome sv. Kozmu a Damiána na Rumanovej 6 v Prešove prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ. Cieľom tejto vzácnej návštevy bolo spoločné stretnutie s chorými a modlitba posvätného ruženca a korunky Božieho milosrdenstva. V príhovore arcibiskup sprostredkoval posolstvo pápeža Františka k 28. svetovému dňu chorých. Potom sa osobne stretol s každým chorým a seniorov i personál obdaroval milým darčekom. Na záver stretnutia mu seniori s vďačnosťou v srdci odovzdali vlastnoručne vyrobený kríž z prírodných materiálov ako symbol posily a nádeje v ich osobnom utrpení, informovala sr. Emanuela Rindošová.

Presov, Babjak

Pri príležitosti liturgickej spomienky Panny Márie Lurdskej, kedy sa v Katolíckej Cirkvi súčasne slávi aj Svetový deň chorých, ktorý ustanovil v roku 1992 svätý pápež Ján Pavol II., sa 11. februára 2020 aj v Nitrianskej diecéze uskutočnili liturgické slávenia, ktoré sa na tento úmysel okrem farských chrámov konali aj v nemocničných, či hospicových kaplnkách v Nitre, Topoľčanoch, Nových Zámkoch, Trenčíne či v Palárikove. Veriaci si počas nich pripomínali prítomnosť chorých, či trpiacich medzi sebou a pamätali pri tom v prosbách aj na lekárov, zdravotné sestry, ošetrovateľov a ostatný zdravotnícky personál.

Nitriansky diecézny biskup Viliam Judák pri tejto príležitosti navštívil 9. februára 2020 Hospic Milosrdných sestier v Trenčíne, kde pozdravil a povzbudil chorých a trpiacich na lôžkach, a poďakoval personálu za obetavú službu. Svätú omšu za chorých a za zdravotnícky personál celej diecézy biskup Judák celebroval v deň spomienky na Pannu Máriu Lurdskú v nemocničnej Kaplnke sv. Alžbety Uhorskej vo Fakultnej nemocnici v Nitre spolu s miestnym nemocničným duchovným P. Martinom Madasserym SVD a biskupským tajomníkom Jozefom Plutinským za účasti chorých, pacientov nemocnice a širokej verejnosti. Vo svojej homílii biskup Judák upriamil pozornosť prítomných veriacich na myšlienky z posolstva pápeža Františka k 27. Svetovému dňu chorých.

Zdôraznil v ňom myšlienky venované daru života, milosrdnej láske, či potreby pomoci trpiacim. Počas liturgickej slávnosti vysluhoval biskup Judák s prítomnými kňazmi aj sviatosť pomazania chorých s úmyslom, aby tým, ktorí ju prijali pomohla ľahšie znášať ťažkosti života spôsobené rôznymi ochoreniami. Pomazanie na čele a na rukách tak preciťovali prítomní veriaci s hlbokou vierou a vďačnosťou Bohu, ktorá sa im zračila na tvárach napriek bolestiam, ktoré im ich ochorenia spôsobujú.

Nitra, biskup, Judak

Aj tohtoročné slávenie Svetového dňa chorých v Nitrianskej diecéze poukázalo na význam bolesti, či utrpenia spôsobeného ochoreniami rôzneho druhu v životoch ľudí pre formovanie ich osobnej viery v Ježiša Krista a Božie milosrdenstvo, či pomoci trpiacim, ale aj pre vyzdvihnutie významu obetavej služby lekárov, zdravotníkov, či opatrovateľov, ktorá je často vyjadrením nielen ich profesionálnej povinnosti, ale aj kresťanskej lásky voči blížnemu, informoval hovorca Nitrianskeho biskupstva Tibor Ujlacký.

Košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober povzbudil svojich bratov kňazov, ktorí vykonávajú svoju službu v prospech trpiacich a chorých, osobitným listom. Prejavil v ňom svoje poďakovanie a uznanie za ich činnosť a pridal slová modlitby a Božieho požehnania pre ich "vzácnu službu". "V nemocničnej pastorácii slúžite pacientom, ktorí sú denne odkázaní na vašu duchovnú pomoc, na vaše dobré slovo, dobrú radu a potešenie vo sviatostiach, ktoré im sprostredkujete. Cez vás sa ich dotýka sám Ježiš, ktorý nikdy neodvracia pohľad od zraneného ľudstva. A podobne aj vy, máte oči, ktoré vidia, ktoré si všímajú, pretože hľadia do hĺbky a nikoho nevylučujú," prihovára sa arcibiskup Bober v liste pre duchovných správcov nemocníc.

K Svetovému dňu chorých každoročne zverejňuje svoje posolstvo aj Svätý Otec. Tentoraz je na tému „Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním“ (Mt 11, 28). V slovenskom preklade je na webe KBS. "Ježišove slová: „Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním“ (Mt 11, 28) naznačujú tajomnú cestu milosti, ktorá je zjavená jednoduchým ľuďom a ponúka posilu tým, čo sa namáhajú a sú unavení. Tieto slová vyjadrujú solidaritu Syna človeka, Ježiša Krista, so skľúčeným a trpiacim ľudstvom. Koľko ľudí trpí na tele i na duchu! Ježiš volá všetkých – „poďte ku mne“ –  a sľubuje úľavu a osvieženie," prihovára sa v posolstve Svätý Otec František( TK KBS, tk; ml ) 20200212010   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020