TK KBS

Dnes je utorok 22. 09. 2020   Meniny má Móric       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Bober listom povzbudil kňazov v službe trpiacim a chorým
P:3, 10. 02. 2020 12:37, DOMKošice 10. februára (TK KBS) Košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober povzbudil svojich bratov kňazov, ktorí vykonávajú svoju službu v prospech trpiacich a chorých, osobitným listom. Prejavil v ňom svoje poďakovanie a uznanie za ich činnosť a pridal slová modlitby a Božieho požehnania pre ich "vzácnu službu".

"V nemocničnej pastorácii slúžite pacientom, ktorí sú denne odkázaní na vašu duchovnú pomoc, na vaše dobré slovo, dobrú radu a potešenie vo sviatostiach, ktoré im sprostredkujete. Cez vás sa ich dotýka sám Ježiš, ktorý nikdy neodvracia pohľad od zraneného ľudstva. A podobne aj vy, máte oči, ktoré vidia, ktoré si všímajú, pretože hľadia do hĺbky a nikoho nevylučujú," prihovára sa arcibiskup Bober v liste pre duchovných správcov nemocníc, ktorý napísal pri príležitosti 28. svetového dňa chorých.

"Milí bratia v kňazskej službe trpiacim a chorým. V týchto dňoch vám chcem adresovať poďakovanie, uznanie a zároveň slovo povzbudenia, pretože sa blíži výročný Deň chorých a trpiacich, o ktorých sa staráte a ktorým slúžite. (...) Zachovajte si ľudskosť a osobný prístup k všetkým pacientom i zdravotníckemu personálu. Pamätajte, že chorého človeka sprevádza aj jeho rodina, ktorá trpí a tiež potrebuje potechu a blízkosť. Všetci od vás očakávajú podporu, starostlivosť, záujem a lásku," píše arcibiskup Bober.

"Vaša služba je ťažká a únavná, no je veľmi potrebná a nenahraditeľná. Je obdivuhodné, ako jedine s pomocou zhora dokážete zvládať toľko ľudského trápenia a nachádzať potrebné slová povzbudenia pre každého, kto vás poprosí o duchovné sprevádzanie počas hospitalizácie. Vydržte a nájdite si čas aj na vyčistenie mysle a doplnenie duchovných síl. Ježiš je prameňom sily nielen pre trpiacich, ale aj pre svojich verných služobníkov, ktorí sa namáhajú a sú preťažení," dodáva arcibiskup Bober.

V rámci pastoračnej starostlivosti v nemocniciach na území Košickej arcidiecézy pomocný košický biskup Mons. Marek Forgáč v týchto dňoch ukončuje návštevu všetkých nemocničných kaplniek. Stretol sa s nemocničnými duchovnými, pacientmi i personálom. V Košickej arcidiecéze je 12 nemocničných kaplniek, ktoré spravujú buď kňazi určení výlučne pre túto špecifickú pastoráciu (5), alebo kňazi z konkrétnych farností.

Do ďalších nemocníc, aj do tých, kde kaplnky nie sú, prichádzajú kňazi priamo z farností (desať).

V samotných Košiciach sú štyri nemocničné kaplnky: Kaplnka Povýšenia sv. Kríža v nemocnici Luisa Pasteura na košickej Terase; Kaplnka Dobrého Pastiera vo Východoslovenskom ústave srdcových chorôb; Kaplnka Panny Márie pomocnice kresťanov na košickom sídlisku Juh; Kaplnka Božieho milosrdenstva v železničnej nemocnici. Nemocničné kaplnky sú aj v mestách Bardejov, Humenné, Michalovce, Prešov, Snina, Svidník, Trebišov a Vranov nad Topľou.( TK KBS, bob, ml; pz ) 20200210025   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020