TK KBS

Dnes je pondelok 10. 08. 2020   Meniny má Vavrinec       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Aké sú riešenia pre rodinu v kríze? Odpovede ponúkli v Bratislave
P:3, 11. 02. 2020 09:30, DOMBratislava 11. februára (TK KBS) Pomoc pre rodiny v kríze sa musí orientovať na zachovanie súdržnosti, obnovu rodinných zväzkov a nastolenie bezpečného a zdravého prostredia pre deti.

Na prvý pohľad zdanlivá neriešiteľnosť krízových situácií v rodine nesmie byť prekážkou štátu, Cirkvi a celej spoločnosti v hľadaní riešení. O tom hovorili na konferencii, ktorú dnes, v utorok 11. februára 2020, zorganizovala v Aule Benedikta XVI. Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského Konferencia biskupov Slovenska v spolupráci so Spoločnosťou priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar a Asociáciou rodinných sudcov.

Cieľom konferencie bolo ukázať úspešné projekty riešenia rôznorodých náročných situácií v rodine. Prezentované príklady z praxe a každodenného života môžu byť ďalším motorom pozitívnych zmien pre celú spoločnosť ako aj pre jednotlivé rodiny. V programe nechýbal pohľad odborníkov na témy, ako kríza rodin vo svete i doma či nové východiská pre prácu s rodinou v kríze.

Sympózium nadviazalo na dve predošlé. V roku 2017 to bola na tému najlepší záujem dieťaťa. V ďalšom roku poukázali na odpustenie a zmierenie ako kľúčové riešenia rodinných konfliktov. "Dnes sa budeme venovať ďalším aspektom spojeným s rodinným spolužitím, najmä pomoci rodinám v ťažkých situáciách," povedal v úvode bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský.

"Uvidíme ako sa za posledné desaťročia zmenili problémy v rodinách a to z pohľadu súdov ako aj z pohľadu terénnych pracovníkov. Ako sa problémy prejavujú v klinickej praxi detského psychiatra a zároveň, ako na tieto otázky reaguje legislatíva. Nebude chýbať ani medzinárodná perspektíva zo strany Európskeho súdu pre ľudské práva. V poobednej časti programu naši hostia predstavia svoje úspešné projekty a budeme radi, ak vytvoríme platformu na otázky a zdieľanie dobrých skúseností," uviedol.

Prítomných v úvode pozdravili i predseda neziskovej organizácie Úsmev ako dar Jozef Mikloško a predseda Asociácie rodinných sudcov Peter Rajňák. O aktuálnych krízach rodín vo svete hovoril advokát pred európskymi súdmi Roger Kiska a praxi Európskeho súdu pre ľudské práva v tejto oblasti zástupkyňa vlády Slovenskej republiky pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková.

Nové formy pomoci rodinám predstavila riaditeľka odboru stratégie sociálnej ochrany detí a rodiny Ministerstva práce, sociálny vecí a rodiny SR Ivana Mrázková. V druhom bloku predstavia svoj pohľad na ďalšie témy Jozef Mikloško, Peter Rajňák a lekárka Kliniky detskej psychiatrie v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave Anna Kováčová-Habovštiaková. Záverečná časť programu patriť panelovej diskusii, v ktorej sa so svojimi postrehmi predstavili Kamil Bagin, Silvia Zábavová, Peter Jakub a Róbert Slamka.
Na konferencii sa zúčastnili predstavitelia viacerých štátnych úradov a organizácií, ktorí sa venujú tejto problematike. Nechýbala napríklad bývalá ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny SR Viera Tomanová, ktorá dnes zastáva post komisárky pre deti či rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku Jaroslav Demko.

K správe bolo vydané FOTO a AUDIO

-
Aktualizované( TK KBS, tk; ml ) 20200211019   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020