TK KBS

Dnes je piatok 21. 09. 2018   Meniny má Matúš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Top témy
Všetky
Dublin 2018
Anna Kolesárová

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bratislave sa zišli na stretnutí biskupi strednej a východnej Európy
P:3, 06. 09. 2018 16:00, DOMBratislava 6. septembra (TK KBS) Na pozvanie predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského pricestovali do Bratislavy biskupi strednej a východnej Európy. Jedenásť predsedov a zástupcov biskupských konferencií, medzi ktorými je päť kardinálov, a viacerí hostia debatujú na tému „Pravda a kultúra života“. Stretnutie nadväzuje na tri podobné akcie z minulosti, dve boli v Bratislave a jedna v Budapešti. Hlavné mesto privítalo zástupcov zo Slovenska, Poľska, Maďarska, Čiech, Ukrajiny, Bosny a Hercegoviny, Slovinska, Talianska a Chorvátska. Sú medzi nimi piati kardináli: Péter Erdő, Vinko Puljič, Angelo Bagnasco, Dominik Duka a Josip Bozanič. Pricestovali aj predstavitelia Rady európskych biskupských konferencií (CCEE).

S úvodným pozdravom vystúpil predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský, predseda CCEE kardinál Angelo Bagnasco a predseda vlády SR Peter Pellegrini. "Je to už štvrtý raz, čo sa predstavitelia biskupských konferencií strednej a východnej Európy spoločne stretávajú, aby uvažovali nad aktuálnymi témami života Katolíckej cirkvi a spoločnosti," pripomenul v úvode arcibiskup Zvolenský. Osobitne privítal kardinála Bagnasca, janovského arcibiskupa, a v mene všetkých prítomných mu vyjadril solidaritu so všetkými obeťami nedávnej tragédie pri páde mosta v Janove a uistil ho o ich modlitbách. Privítal aj premiéra Pellegriniho, ktorého prítomnosť označil za prejav dobrých vzťahov medzi cirkvou a ústavnými činiteľmi na Slovensku.

Biskupi, Europa, Bratislava

V príhovore sa ďalej venoval téme migračnej krízy. Tá podľa jeho slov v posledných rokoch ukázala, že je nevyhnutné vo všetkých európskych krajinách vynaložiť viac úsilia pre vzájomné poznanie sa. "Mnohé postkomunistické krajiny vstupovali s určitou eufóriou do Európskej únie. Som presvedčený, že stále chceme byť súčasťou európskeho projektu. Zároveň však neskrývame obavy, že v kultúrnych a etických otázkach, aj prostredníctvom súdnych rozhodnutí európskych súdov, sa zreteľne narušuje princíp subsidiarity, čo mnohí obyvatelia našich krajín oprávnene vnímajú ako ohrozenie vlastnej, kultúrnej, národnej a duchovnej identity."

Biskupi, Europa, Bratislava

Zdôraznil, že biskupi majú obavy, "že nastúpený trend, aj keď rozumieme rozdielnej mentalite sekulárnej spoločnosti v krajinách západnej Európy, je v konečnom dôsledku protiintegračný a stáva sa živnou pôdou pre nárast populizmu a radikálnej pravice.". Migračná kríza nás podľa neho učí ludskosti. "Napriek tomu, že musíme trvať na dôslednej ochrane hraníc Európskej únie aj jednotlivých štátov, v duchu slov Svätého Otca Františka mali by sme zvážiť všetky formy pomoci pre utečencov a migrantov. Zvlášť pre tých, ktorí už vstúpili na územie Európskej únie a najmä, ak ide o ženy a deti," povedal s tým, že Cirkev na Slovensku je ochotná pomocť s integráciou. Zároveň dodal, že stále môžeme hľadať nové formy solidarity s krajinami okolo Stredozemného mora.

PLNÉ ZNENIE príhovoru je možné nájsť TU

Program pracovného stretnutia, ktoré sa koná dnes a v piatok v hoteli Devín v Bratislave, sa bude skladať zo štyroch blokov. Na začiatku každého z nich odznie prednáška, a potom bude nasledovať diskusia. Prvou témou je problematika encykliky sv. Jána Pavla II. Veritatis splendor o základných otázkach mravnosti, od ktorej vydania tento rok uplynulo 25 rokov. Hovoriť o nej bude prof. Livio Melina. Tému "Eutanázia" priblíži v druhom bloku Sophia Kuby z Aliance Defending Freedom. O rizikách aplikácie európskeho práva na náboženskú slobodu bude hovoriť generálny riaditeľ Európskeho centra pre právo a spravodlivosť v Štrasburgu Grégor Puppinck a s prednáškou o Istanbulskom dohovore odborníčka na ľudské práva Andrea Popescu.

V programe podujatia sú dve sväté omše v Katedrále sv. Martina v Bratislave, vo štvrtok 6. septembra 2018 o 17:30 h (naživo v TV LUX) a v piatok 7. septembra 2018 o 7:30 h. Účastníci na záver príjmu vyhlásenie.

K správe bolo vydané FOTO a AUDIO( TK KBS, ml; ml ) 20180906029   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 783 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018