[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predseda KBS pred biskupmi Európy: Migračná kríza nás učí ľudskosti
P:3, 06. 09. 2018 15:30, DOM

Bratislava 6. septembra (TK KBS) Na pozvanie predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského pricestovali do Bratislavy biskupi strednej a východnej Európy. Jedenásť predsedov a zástupcov biskupských konferencií, medzi ktorými je päť kardinálov, a viacerí hostia debatujú na tému „Pravda a kultúra života“. S úvodným pozdravom vystúpil predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský. Jeho príhovor prinášame v plnom znení.

-----------------------------------------------------------------

Vaša Eminencia, kardinál Angelo Bagnasco, predseda Rady európskych biskupských konferencií,

Vaše Eminencie, Excelencie,

Vážený pán predseda vlády Slovenskej republiky,

Vážení hostia,

dovoľte mi, aby som Vás v mene Konferencie biskupov Slovenska srdečne privítal na stretnutí predsedov a zástupcov biskupských konferencií strednej a východnej Európy, ktoré sa na tému „Pravda a kultúra života“ koná v hlavnom meste Slovenskej republiky, v Bratislave. Je to už štvrtý raz, čo sa predstavitelia biskupských konferencií strednej a východnej Európy spoločne stretávajú, aby uvažovali nad aktuálnymi témami života Katolíckej cirkvi a spoločnosti.

Osobitne medzi nami vítam Jeho Eminenciu, kardinála Angela Bagnasca, janovského arcibiskupa a predsedu Rady európskych biskupských konferencií a chcem mu v mene nás všetkých vyjadriť solidaritu so všetkými obeťami nedávnej tragédie pri páde mosta a uistiť ho o našich modlitbách. Rovnako vítam predsedu vlády Slovenskej republiky, pána Petra Pellegriniho. Jeho prítomnosť medzi nami vnímame ako prejav dlhoročných dobrých vzťahov medzi Katolíckou cirkvou a ústavnými činiteľmi v Slovenskej republike.

Migračná kríza v nedávnych rokoch ukázala, že je nevyhnutné vo všetkých európskych krajinách vynaložiť viac úsilia pre vzájomné poznanie sa. Mnohé postkomunistické krajiny vstupovali s určitou eufóriou do Európskej únie. Som presvedčený, že stále chceme byť súčasťou európskeho projektu. Zároveň však neskrývame obavy, že v kultúrnych a etických otázkach, aj prostredníctvom súdnych rozhodnutí európskych súdov, sa zreteľne narušuje princíp subsidiarity, čo mnohí obyvatelia našich krajín oprávnene vnímajú ako ohrozenie vlastnej, kultúrnej, národnej a duchovnej identity. Máme obavy, že nastúpený trend, aj keď rozumieme rozdielnej mentalite sekulárnej spoločnosti v krajinách západnej Európy, je v konečnom dôsledku protiintegračný a stáva sa živnou pôdou pre nárast populizmu a radikálnej pravice.

Migračná kríza nás učí ľudskosti. Napriek tomu, že musíme trvať na dôslednej ochrane hraníc Európskej únie aj jednotlivých štátov, v duchu slov Svätého Otca Františka mali by sme zvážiť všetky formy pomoci pre utečencov a migrantov. Zvlášť pre tých, ktorí už vstúpili na územie Európskej únie a najmä, ak ide o ženy a deti. Katolícka cirkev na Slovensku potvrdzuje svoju pripravenosť pomôcť s integráciou každej osoby, ktorú príjme Slovenská republika. Myslím si, že stále môžeme hľadať nové formy solidarity s krajinami okolo Stredozemného mora, najmä s Talianskom a Gréckom, aby sa vždy rešpektovala dôstojnosť ľudskej osoby a aby každý človek mal nádej na lepší život.

Naše krajiny trpia odchodom mladých ľudí za štúdiom a prácou do zahraničia, v mnohých oblastiach je mnoho mladých ľudí nezamestnaných a bez životnej perspektívy. Bez prítomnosti nastupujúcej generácie bude naša spoločnosť upadať. Zo všetkých síl sa potrebujeme usilovať, aby sme mladým ľuďom dali nádej a vychovali ich ku základným ľudským a kresťanským hodnotám. Mladí ľudia potrebujú na prvom mieste nádej, našu dôveru a lásku. Ale rovnako nevyhnutne potrebujú aj zreformované školstvo, dostupnú prácu a bývanie. Toto sú zároveň vážne prekážky na uzavretie manželstva a založenie rodiny. Európa, aj naše krajiny, trpíme demografickou zimou. Sme sklamaní, že táto výzva je stále podceňovaná, že v mnohých krajinách jednoducho chýba seriózna rodinná politika.

Milí priatelia, teším sa z tohto začínajúceho stretnutia predsedov a predstaviteľov biskupských konferencií strednej a východnej Európy. Je volaním po väčšej emancipácii nášho regiónu v Európe a dôkazom, že nás spájajú mnohé témy a pohľady na život tak v Cirkvi, ako aj v spoločnosti. Všetkým nám želám, aby sme prežili v nasledujúcich hodinách chvíle, ktoré budú prejavom nášho priateľstva, duchovnej blízkosti a prinesú hojné ovocie v našich miestnych cirkvách. Ďakujem vám za pozornosť.

-----------------------------------------------------------------

( TK KBS, szv; ml ) 20180906035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]