[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 27. 02. 2024   Meniny má Alexander      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

História návštev ad limina slovenských biskupov v Ríme a Vatikáne (2)
P:3, 20. 10. 2015 08:45, DOM

Bratislava 20. októbra (TK KBS) V dňoch 8. - 14. novembra 2015 sa uskutoční návšteva slovenských biskupov ad limina apostolorum v Ríme a Vatikáne. Jej súčasťou bude i prvé oficiálne spoločné stretnutie biskupov s pápežom Františkom. Posledná návšteva tohto druhu, ktorej náplňou je návšteva hrobu apoštola sv. Petra, stretnutie so Svätým Otcom a rokovanie s vatikánskymi dikastériami, sa konala v roku 2007 (11. - 16. júna 2007). Predtým biskupi navštívili Večné mesto 7. - 12. septembra 1998. Pri tejto príležitosti prinášame spomienku na túto predposlednú návštevu.

-----------------------------------------------------------------

Predposledná návšteva ad limina apostolorum slovenských biskupov v Ríme a Vatikáne sa konala v dňoch 7. - 12. septembra 1998. Prvý deň bola spojená s návštevou pápeža Jána Pavla II. v Castel Gandolfo. "Aj Cirkev, ktorá je na Slovensku, je povolaná byť "všeobecnou sviatosťou spásy", berúc s láskou účasť na radostiach, na utrpeniach a na potrebách slovenského ľudu s povedomím, že je "zárodkom a počiatkom Božieho kráľovstva" a nástrojom Kristovej milosti. Povedomie vlastného poslania ju privedie k úctivému a pozornému dialógu so spoločnosťou a k úsiliu o bratské a solidárne spolužitie v duchu hodnôt pravej kresťanskej tradície."

Tieto slová si vypočuli od pápeža slovenskí biskupi v pondelok 7. septembra 1998. Prejav predniesol po slovensky. "Zoči-voči situácii, v ktorej ešte cítiť dôsledky tvrdého komunistického prenasledovania a ktorej hrozí nebezpečenstvo, že znovu vzplanú deštruktívne rozdelenia minulosti, Cirkev si uvedomuje, že má byť soľou a kvasom vo vnútri slovenskej spoločnosti a prispieť k dobru všetkých, bez toho, že by sa dala vtiahnuť do konfliktov osobných záujmov," povedal pápež Ján Pavol II. Apeloval na formáciu dospelých veriacich vo viere, formáciu kňazov, vyučovanie náboženstva na školách, starostlivosť o rodinu a mládež.

Každý biskup sa vtedy s pápežom stretol súkromne, potom spolu obedovali. Po stretnutí sa vrátili späť do Vatikánu. Večer celebrovali svätú omšu v Bazilike sv. Petra, ktorej predsedal kardinál Ján Chryzostom Korec. Vo svojom príhovore poukázal na dôležitosť vernosti Petrovmu nástupcovi. O deň neskôr (8. septembra) celebrovali slovenskí biskupi svätú omšu v kaplnke apoštolského paláca v Castel Gandolfe s pápežom Jánom Pavlom II. Po svätej omši sa vtedajší pápež ešte raz stretol s biskupmi v bratskom rozhovore, na konci ktorého udelil im a veriacim diecéz, ktoré spravujú, osobitné apoštolské požehnanie.

V mene všetkých prítomných Jána Pavla II. pozdravil vtedajší predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS), dnes už zosnulý banskobystrický biskup Mons. Rudolf Baláž (pozdrav v plnom znení je nižšie).

* * *

Svätý Otče,

prichádzame k Vašej Svätosti nielen z povinnosti Vás informovať o stave našich diecéz, ale aj uctiť si hroby svätých apoštolov Petra a Pavla. Vás, Petra našich čias, chceme poprosiť o duchovnú posilu a smernice pre našu budúcu činnosť zameranú na šírenie Božieho kráľovstva tu na zemi. Pri tejto príležitosti my, všetci biskupi Slovenska, ďakujeme Vašej Svätosti aj v mene našich veriacich, že môžeme mať v Ríme Pápežský inštitút sv. Cyrila a Metoda a Pápežské slovenské kolégium svätého Cyrila a Metoda.

Sme radi, že môžeme byť s Vami, Vaša Svätosť. Kráčame po stopách apoštola Pavla, ktorý v liste Galaťanom píše: "Po troch rokoch som šiel do Jeruzalema, aby som videl Kéfasa, a zostal som u neho pätnásť dní" (Gal 1, 18). A vyznáva, že po štrnástich rokoch znova šiel do Jeruzalema, aby tam predložil evanjelium, ktoré hlásal medzi pohanmi. Túto apoštolskú tradíciu plníme veľmi radi, lebo je to vzácna príležitosť, aby sme sa my biskupi, upevnili v jednote aby sme túto jednotu potvrdili aj s Vami. Svedectvo jednoznačnej spolupatričnosti biskupa s pápežom veľmi potrebuje každý z nás. Potrebuje to však aj dnešné ľudstvo.

Svätý Otče,

prinášame Vám vrelé pozdravy od slovenských kňazov, rehoľníkov a laických veriacich, ktorí sú zverení do našej starostlivosti.

* * *

Z Castel Gandolfa sa biskupi vrátili do Ríma (ubytovaní boli v Dome sv. Marty), kde začali s návštevou s návštevou jednotlivých vatikánskych dikastérii. V tento deň bola naplánovaná návšteva Kongregácie pre Inštitúty zasväteného života a Pápežskej rady pre zjednotenie kresťanov (pozn. TK KBS - ide o vtedajšie názvy kongregácie a pápežskej rady). Ústredným bodom ďalšieho programu bola slávnostná inaugurácia Pápežského slovenského kolégia sv. Cyrila a Metoda. Slávnosť začala prečítaním dekrétu o ustanovení Pápežského slovenského kolégia. Dekrét vydala Kongregácia pre katolícku výchovu na základe žiadosti KBS (z roku 1997).

Dekrét udelila kongregácia po súhlase Štátneho sekretariátu. Na slávnosti bol prečítaný aj dekrét o menovaní nového rektora, ktorého navrhla KBS. Stal sa ním otec František Novajovský. Pri tejto príležitosti sa na mieste prihovorili aj Mons. Jozef Adamec a vtedajší nový veľvyslanec SR pri Svätej stolici Marián Servátka. Potom nasledovala svätá omša zo sviatku Narodenia Panny Márie za účasti približne päťsto pútnikov vo vatikánskej bazilike. Svätej omši predsedal kardinál Korec. Homíliu predniesol vtedajší spišský biskup Mons. František Tondra.

V stredu 9. septembra sa konala tradičná generálna audiencia s pápežom Jánom Pavlom II., na ktorej nechýbali slovenskí biskupi s pútnikmi. Neskôr navštívili biskupi Kongregáciu pre evanjelizáciu národov a večer celebroval kardinál Jozef Tomko svätú omšu vďakyvzdania v Pápežskom slovenskom kolégiu sv. Cyrila a Metoda v Ríme k 35. výročiu založenia ústavu. Štvrtok 10. septembra začali biskupi slávením v Bazilike sv. Pavla za hradbami. Svätej omši predsedal vtedajší košický arcibiskup Mons. Alojz Tkáč. Biskupi potom navštívili Kongregáciu pre biskupov, Kongregáciu pre náuku viery a Kongregáciu pre východné cirkvi.

V piatok 11. septembra začali biskupi opäť svätou omšou v Lateránskej bazilike. Hlavným celebrantom bol vtedajší trnavský arcibiskup Ján Sokol. V tento deň sa konali rozhovory na Kongregácii pre semináre a štúdijné inštitúty, na Štátnom sekretariáte, na Pápežskej rade pre kultúru a Pápežskej rade pre rodinu. Posledný deň návštevy začal svätou omšou v Bazilike Santa Maria Magiore, ktorú celebroval dnes už zosnulý biskup Ján Hirka. Potom biskupi navštívili Kongregáciu pre Boží kult a disciplínu sviatostí a návštevu ad limina apostolorum ukončili na Kongregácii pre klérus.

-----------------------------------------------------------------

::HISTÓRIA (1)::

-----------------------------------------------------------------

Zdroje: Archív TK KBS / RV SK / Katolícke noviny č. 38 / 1998

( TK KBS, RV, tk, kn, ml; pz ) 20151020020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]