[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 01. 03. 2024   Meniny má Albín      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

História návštev ad limina slovenských biskupov v Ríme a Vatikáne (1)
P:3, 13. 10. 2015 08:45, DOM

Bratislava 11. októbra (TK KBS) V dňoch 8. - 14. novembra 2015 sa uskutoční návšteva slovenských biskupov ad limina apostolorum v Ríme a Vatikáne. Jej súčasťou bude i prvé oficiálne spoločné stretnutie biskupov s pápežom Františkom. Posledná návšteva tohto druhu, ktorej náplňou je návšteva hrobu apoštola sv. Petra, stretnutie so Svätým Otcom a rokovanie s vatikánskymi dikastériami, sa konala v roku 2007 (11. - 16. júna 2007). Pri tejto príležitosti prinášame spomienku na túto návštevu.

-----------------------------------------------------------------

Posledná návšteva slovenských biskupov ad limina apostolorum sa konala v dňoch 11. - 16. júna 2007. Konferenciu biskupov Slovenska (KBS) vtedy viedol dnes už zosnulý spišský biskup Mons. František Tondra. Biskupi na začiatku návštevy slávili svätú omšu na hrobe apoštola svätého Petra v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne. Hlavným celebrantom bol vtedy Mons. Ján Sokol, kazateľom Mons. František Tondra.

Biskup Tondra vo svojej homílii poukázal na dve veci, ktoré by si biskupi v súvislosti s návštevou ad limina mali uvedomiť. V prvom rade svoju úlohu byť “nositeľmi apoštolského poslania, ktoré na začiatku dostali bezprostrední apoštolovia". "Dostali sme poslanie i moc. Poslanie nás zaväzuje a moc nás nesmie mýliť, akoby sme boli z iného sveta," povedal vtedajší spišský biskup. Pripomenul, že každý diecézan si zaslúži, aby sme mali o neho patričnú starostlivosť – hoci nepriamo, cez našich kňazov a iné inštitúcie. “To druhé, čo si tu máme uvedomiť,” povedal, “je viditeľnosť Cirkvi. "Pápež je viditeľnou hlavou Cirkvi, riadi spoločnosť - Cirkev, ktorá je tiež viditeľná," povedal biskup Tondra. "Cirkev má svoju organizačnú štruktúru. Nazývame ju hierarchické usporiadanie Cirkvi. Svojou viditeľnosťou sa Cirkev stáva sviatosťou," dodal vtedajší predseda KBS.

PLNÉ ZNENIE homílie je možné nájsť ::TU::

Po svätej omši nasledovali návštevy kongregácií a úradov. Najskôr navštívili Kongregáciu pre biskupov, Kongregáciu pre kauzy svätých a Pápežskú radu na podporu jednoty kresťanov. Prvý deň prijal vtedajší pápež Benedikt XVI. na osobitnej audiencii prvú skupinu diecéznych biskupov s pomocnými biskupmi (Mons. Jána Sokola, Mons. Stanislava Zvolenského, Mons. Jána Oroscha, Mons. Jána Babjaka, Mons. Rudolfa Baláža, Mons. Tomáša Galisa, Mons. Viliama Judáka, Mons. Mariána Chovanca. Program dňa uzavreli biskupi pri hrobe svätého Cyrila v Bazilike svätého Klementa, kde sa pomodlili modlitbu v byzantskom obrade. V rámci osobných audiencií pre biskupov prijal aj vtedajšieho hovorcu KBS a riaditeľa TV LUX Jozefa Kováčika.

Druhý deň návštevy ad limina apostolorum sa začal slávením svätej omše v súkromnej kaplnke kňazského domu Domus Romana v Ríme, kde boli biskupi ubytovaní. Hlavným celebrantom bol vtedajší predseda KBS Mons. František Tondra a kazateľom nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. V homílii sa zameral na príklad blahoslavenej Matky Terezy a jej život lásky. Biskupov potom čakali návštevy viacerých pápežských rád a kongregácie. Program sa začal prijatím na Pápežskej rade pre spoločenské komunikačné prostriedky. Biskupi sa potom presunuli do sídla Kongregácie pre katolícku výchovu. Program ukončili návštevou vtedajšej Pápežskej rady pre apoštolát zdravotníkov, návštevou Pápežskej rady pre laikov a Pápežskej rady pre rodinu.

Ďalší deň začal účasťou na tradičnej generálnej audiencii na Námestí sv. Petra vo Vatikáne. Pápežovi Benediktovi XVI. zaspieval počas audiencie Zbor konzervatoristov z Bratislavy. Benedikt XVI. pozdravil biskupov i ostatných pútnikov zo Slovenska a poďakoval im za to, že sprevádzajú svojich biskupov na návšteve ad limina apostolorum. Neskôr spolu s pútnikmi biskupi slávili svätú omšu. Hlavným celebrantom i kazateľom bol kardinál Jozef Tomko. Svätá omša sa uskutočnila v bazilike, kde v roku 867 pápež Hadrián II. položil na oltár a schválil liturgické knihy v staroslovienskej reči. V homílii okrem iného pripomenul, že v etických otázkach sú aj dnes nástupcovia apoštolov povinní poukazovať na ochranu prirodzeného práva a slobody svedomia.

PLNÉ ZNENIE homílie je možné nájsť ::TU::

Štvrtý deň návštevy ad limina začal prijatím na Kongregácii pre Boží kult a disciplínu sviatostí a Kongregácii pre východné cirkvi. Posledným pracovným stretnutím bola návšteva vtedajšej Pápežskej rady pre kultúru a pre medzináboženský dialóg. Potom prijal Benedikt XVI. na osobné stretnutia aj druhú skupinu biskupov. Návštevy začal Mons. Alojz Tkáč s Mons. Bernardom Boberom a Mons. Stanislavom Stolárikom. Po nich prijal pápež Mons. Eduarda Kojnoka, Mons. Vladimíra Fila, Mons. Františka Tondru, Mons. Štefana Sečku, Mons. Andreja Imricha, Mons. Milana Chautura a Mons. Františka Rábeka. Biskupi s kňazmi a pútnikmi potom slávili svätú omšu v Bazilike sv. Pavla za hradbami. Celebroval ju Mons. Alojz Tkáč, kázeň predniesol Mons. Ján Sokol. Po svätej omši nasledoval koncert v podaní Bratislavského konzervatória pod vedením Dušana Billa.

PLNÉ ZNENIE homílie je možné nájsť ::TU::

Predposledný deň návštevy začal pre biskupov slávením svätej omše v kaplnke Domus Romana. Hlavným celebrantom bol Mons. Eduard Kojnok, kazateľom vladyka Ján Babjak. Ten vo svojom príhovore vyzdvihol lásku Boha, ktorý ponúka človeku úplne všetko. Pracovný program začali biskupi prijatím na Kongregácii pre inštitúty zasväteného života a spoločností apoštolského života. Neskôr navštívili i Pápežskú radu pre spravodlivosť a pokoj a pre duchovnú starostlivosť o migrantov a cestujúcich a predstaviteľov Maltézskych rytierov. Predtým ich však všetkých prijal Benedikt XVI. Biskupi mu odovzdali dar - ikonu Sedembolestnej Panny Márie. Predseda KBS Mons. František Tondra vo svojom príhovore, ktorý predniesol po nemecky, poďakoval Svätému Otcovi za prijatia počas návštevy ad limina apostolorum a predstavil situáciu v Katolíckej cirkvi na Slovensku.

PLNÉ ZNENIE príhovoru je možné nájsť ::TU::

Benedikt XVI. v úvode príhovoru spomenul, že Slovensko z nábožensko-kultúrneho hľadiska čoraz viac vstupuje do dynamiky typickej pre ostatné európske krajiny so starobylou kresťanskou tradíciou, silno poznačené v týchto našich časoch rozsiahlym sekularizačným procesom. Kresťanské spoločenstvá, ktoré uchovali starobylé a zakorenené katolícke náboženské praktiky, sa dnes, po vyjdení z tunela prenasledovania, ocitajú pred úlohou prejsť cestu obnovy naznačenú Druhým vatikánskym koncilom. Poznamenal, že Slovensko a Poľsko, čo sú na východe Európy dve krajiny nositeľky veľmi bohatého dedičstva katolíckej tradície, sú v súčasnosti vystavené nebezpečenstvu vidieť toto dedičstvo, ktoré komunistický režim nedokázal zničiť, vážne nahlodávané kvasom charakteristickým pre západné spoločnosti: konzumizmom, hedonizmom, laicizmom a relativizmom.

„Takáto je, ctihodní a drahí bratia, situácia, v ktorej vás Pán pozýva uskutočňovať svoju biskupskú službu. Viem, že preto, aby ste čo najvhodnejšie odpovedali na meniace sa pastoračné potreby, sa už dlhší čas zaoberáte rozpracovaním pastoračného a evanjelizačného plánu," povedal Benedikt XVI. Zdôraznil, že je potrebné venovať sa mládeži a rodinám. Na križovatke medzi rodinnou pastoráciou a pastoráciou mládeže sa ocitá pastorácia povolaní. Slovensko je podľa slov Svätého Otca národom, ktorý po roku 1990 zaznamenal silný rozkvet povolaní ku kňazskému a k rehoľnému životu. Na záver poslal prostredníctvom biskupov osobitný pozdrav všetkým kňazom, ako aj ostatným veriacim na Slovensku a osobitne chorým a tým, ktorí to najviac potrebujú.

PLNÉ ZNENIE príhovoru je možné nájsť ::TU::

Posledný pracovný deň návštevy slovenských biskupov ad limina apostolorum začal slávením svätej omše v Bazilike Svätého Jána v Lateráne. Hlavným celebrantom bol Mons. Viliam Judák a kázeň predniesol vladyka Milan Chautur. Ten sa zameral na otvorenosť Panny Márie voči Božiemu volaniu. Biskupi následne navštívili posledné dve z kongregácií - Kongregáciu pre klérus a Kongregáciu pre náuku viery. Záver patril návšteve Pápežského ústavu svätých Cyrila a Metoda v Ríme. Na Slovensko sa vrátili biskupi v pondelok 18. júna 2007.

DOSSIER správ z poslednej návštevy je možné nájsť na stránke ::TK KBS:: i ::Slovenskej redakcie Vatikánskeho rozhlasu::.

-----------------------------------------------------------------

Zdroj: Archív TK KBS / Dossier - Návšteva slovenských biskupov vo Vatikáne (2007)

( TK KBS, tk; ml ) 20151011001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]