[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 08. 12. 2021   Meniny má Marína       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Cypre a v Grécku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec absolvoval piatu apoštolskú cestu, viedla do Štrasburgu
P:3, 25. 11. 2014 18:09, ZAH

Bratislava 25. novembra (TK BKS) V utorok 25. novembra Svätý Otec absolvoval svoju 5. zahraničnú apoštolskú cestu, počas ktorej sa prihovoril Európskemu parlamentu a Rade Európy v Štrasburgu.

Počas bleskovej cesty priniesol posolstvo nádeje a povzbudenia, no položil i vážne otázky nútiace k zamysleniu nielen zástupcov v európskych orgánoch, ale spolu s nimi aj všetkých obyvateľov Európy. Upozornil na kľúčovú otázku rešpektovania transcendentného rozmeru ľudskej osoby a úcty k životu, na správne chápanie ľudských práv, v ktorom sa ľudská sloboda spája so zodpovednosťou, a načrtol tiež východiská z vážnych ohrození kontinentu, ktorý je zostarnutý, hodnotovo sa vyprázdňuje a stáca odvahu byť protagonistom budúcnosti. Hovoril o problematike rodiny, práce, prisťahovalectva, ekológie i o ďalších témach. Pred poslancami Európskej únie vyslovil vážne slová o potrebe udržať pri živote demokraciu. Jasne poukázal na korene Európy a dvetisícročnú prítomnosť kresťanstva, ktoré naďalej ponúka svoj aktívny príspevok pre budúcnosť kontinentu.

Na apoštolskú cestu venovanú Európe ako celku sa Svätý Otec v duchu vydal už v jej predvečer, keď v pondelok ešte pred súmrakom navštívil Baziliku Santa Maria Maggiore. Pred milostivým obrazom Panny Márie položil kyticu ruží v žltých a modrých európskych farbách a vyprosoval Božie požehnanie pre svoju návštevu európskych inštitúcií.

V utorok 25. novembra pápež František ráno krátko po 8. hodine odletel z rímskeho medzinárodného letiska Fiumicino. Počas letu, ako je zvykom, telegramom pozdravil prezidentov krajín, ktorých vzdušným priestorom prechádzal: Talianska, Švajčiarska a Francúzska. Tesne po 10. hodine lietadlo so Svätým Otcom pristálo na medzinárodnom letisku Štrasbug-Entzheim. Na palubu lietadla ako prvý vystúpil apoštolský nuncius vo Francúzsku Mons. Luigi Ventura. Pod schodíkmi z lietadla Svätého Otca privítali podpredsedovia Európskeho parlamentu, francúzsky štátny sekretár pre európske záležitosti, primátor Štrasburgu a prefekt Regiónu Alsasko - Dolné Porýnie, spolu s viacerými cirkevnými predstaviteľmi.

Z letiska sa pápež František presunul osobným automobilom pred budovu Európskeho parlamentu, kde ho o krátko po 10.30 privítal predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. Za zvuku vatikánskej a európskej hymny v podaní nastúpenej vojenskej dychovej hudby zaviala popri vlajkách členských krajín EÚ vatikánska zástava. Po vstupe do budovy a zvítaní sa členov delegácií Svätý Otec v sprievode Martina Schulza vystúpil špirálovým schodišťom na poschodie, kde nasledoval zápis do pamätnej knihy a výmena darov. „Prajem Európskemu parlamentu, aby bol vždy sídlom, kde každý jeho člen prispieva k tomu, aby Európa vedomá si svojej minulosti hľadela do budúcnosti, a tak prežívala s nádejou súčasnosť“ – napísal pápež na pamiatku svojej návštevy. Jeho dar predstavovala mozaika z vatikánskej dielne zobrazujúca holubicu s európskym emblémom, prstencom hviezd, symbolizujúcim korunu Panny Márie.

Svätý Otec sprevádzaný štátnym sekretárom Pietrom Parolinom, substitútom Angelom Becciu a apoštolským nunciom Alainom Lebeaupinom sa potom odobrali na stretnutie v užšom kruhu s predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom, generálnym tajomníkom EP Klausom Wellem, vice-tajomníčkou F. Rattiovou a členmi vedenia kabinetu. Pápež František sa zvítal aj s 97-ročnou Helmou Schmidtovou z nemeckého mesta Boppard, ktorá bola jeho hostiteľkou počas jeho študijného pobytu, keď sa v roku 1985 v Nemecku učil nemčinu.

O 11.15 už Svätý Otec vstúpil do hlavnej rokovacej sály Európskeho parlamentu za potlesku členov poslaneckého zboru. Predseda parlamentu Martin Schulz ešte skôr ako mu odovzdal slovo povedal:

„Vaše slová majú veľký význam nielen preto, že ste duchovným vodcom viac ako miliardy veriacich. Vaše slová majú veľký význam aj preto, že sú adresované všetkým a platia pre nás všetkých. Pretože otázky, ktoré kladiete sa vzťahujú na všetkých a všetkých nútia k zamysleniu. Majú univerzálnu hodnotu a predstavujú radu a nasmerovanie v čase zmätku.

Vaše posolstvo pokoja a dialógu, úprimnosti a vzájomnej zodpovednosti, solidarity a bratstva je jasná výzva k riešeniu spoločných problémov, ktorým čelíme. Zjednotení sme silnejší než sami. Je to posolstvo autenticky európske. A práve na tomto je založená myšlienka európskej integrácie.

Váš príbeh je európskym príbehom. Príbehom rodiny, ktorá odišla z Európy a našla nový domov v Južnej Amerike. Príbehom pápeža, ktorý sa vrátil „z druhej strany sveta“, aby reformoval svoju Cirkev a viedol veriacich. Je to príbeh, ktorý by mal slúžiť ako príklad, a ktorý môže pomôcť Európe obnoviť sa a reformovať.“

Potom sa už ujal slova Svätý Otec od pultu umiestneného uprostred polkruhovej sály snemovne. Jeho rozsiahly, vyše polhodinový príhovor, bol viackrát prerušovaný potleskom prítomných. (Plné znenie príhovoru je publikované samostatne)

Zo sály snemovne sa pápež František odobral na krátky rozhovor s predstaviteľmi ďalších európskych inštitúcií, prezidentom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom, predsedom Rady Európskej únie Matteom Renzim, a novým predsedom Európskej komisie Jean-Claudeom Junckerom.

Pred pol jednou už Svätého Otca privítal pred neďalekým sídlom Rady Európy jej generálny tajomník Thorbjørn Jagland. Vatikánsku delegáciu privítali aj predseda Výboru ministrov, predsedníčka Parlamentného zhromaždenia, predseda Kongresu miestnych a regionálnych samospráv, predseda Najvyššieho súdu pre ľudské práva, komisár pre ľudské práva a predseda Medzinárodnej konferencie mimovládnych organizácií. Nasledovalo stretnutie delegácií a zápis do pamätnej knihy Rady Európy spolu s výmenou darov. Svätý Otec svojím rukopisom do „Zlatej knihy“ v taliančine napísal: „Zo srdca prajem Rade Európy, aby kreatívne odpovedala na svoje povolanie k jednote pre budovanie civilizácie stretnutia.“

O 13.00 Svätý Otec vstúpil do zaplnenej polkruhovitej zasadacej sály Rady Európy. Generálny tajomník Jagland v úvodnom príhovore pripomenul cieľ, s ktorým bola Rada Európy pred 65 rokmi založená. Svätý Otec následne vystúpil s príhovorom, opäť presahujúcim pol hodiny. (Plné znenie príhovoru je publikované samostatne.) Po pápežovi Františkovi vystúpila s uzatvárajúcim príhovorom predsedníčka Parlamentného zhromaždenia Rady Európy Anne Brasseurová.

Desať minút pred 14. hodinou, teda s približne s polhodinovým posunom oproti pôvodnému programu, sa už šedý Peugeot s pápežom Františkom pohol smerom k letisku. Na palube lietadla pápež František odpovedal na niekoľko otázok novinárov, ktorí ho ako zvyčajne sprevádzajú na apoštolských cestách. Vysvetlil, že jeho návšteva Štrasburgu bola venovaná výlučne európskym inštitúciám a bola z praktických dôvodov oddelená od návštevy Francúzska, ktorá sa uskutoční v budúcom roku, no jej presný termín ešte nie je stanovený. Na otázku, či ho možno označiť za „sociálno-demokratického pápeža“, odmietol škatuľkovanie svojej osoby priraďovaním k politickým táborom, zdôrazniac, že obsah jeho prejavov v Štrasburgu odráža učenie evanjelia a sociálnu náuku Cirkvi. Vyjadril sa aj k bolestivej kauze zneužívania zo strany klerikov v španielskej Granade, ktorej vyšetrením poveril diecézneho biskupa. Pri otázke o boji proti terorizmu hovoril o múdrom postoji, pri ktorom síce nemožno hovoriť o dialógu, no nikdy netreba zatvoriť dvere, pričom pripomenul, že ozbrojený zásah nesmie postihovať nevinných civilistov sa musí sa opierať o súhlas medzinárodného spoločenstva. Niečo po 16. hodine sa 5. apoštolská cesta pápeža Františka ukončila návratom na rímske medzinárodné letisko Ciampino.

::Vatikánsky štátny sekretár pred apoštolskou cestou:: / ::Predseda EP pred cestou pápeža::

Poznámka: Aktualizované - Streda 26. novembra 2014

( TK KBS, RV jb, ml; pz ) 20141125008   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]