[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 29. 04. 2024   Meniny má Lea      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Odkaz solúnskych vierozvestcov na konferencii v Bratislave
P:3, 09. 05. 2013 11:45, DOM

Bratislava 9. mája (TK KBS) - Bratislava sa dnes stala dejiskom významnej medzinárodnej vedeckej konferencie o náboženskom dedičstve svätých solúnskych bratoch, ktorí podľa jej organizátorov predstavujú most medzi Východom a Západom. Na Univerzite Komenského (UK) vystúpi do piatku v štyroch sekciách vyše 20 hostí z deviatich krajín. Priblížia rôzne aspekty diela sv. Cyrila a Metoda a jeho recepciu, ako aj zamerajú sa na ich duchovné dedičstvo v stredoveku, novoveku a v najnovších dejinách. Tento dialóg sa ponesie v znamení prebiehajúceho 1 150. výročia príchodu spolupatrónov Európy na naše územie. Na otvorení konferencii nechýbal apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Mario Giordana, niektorí biskupi, predstavitelia spoločenského života, odborná i laická verejnosť.

Konferencia je zároveň miestom, kde bude pokračovať doterajší historicko-ekumenický dialóg medzi Svätou stolicou a ruskou stranou. Jeho zmyslom je spoznávať a približovať vzájomné stanoviská ku rôznym historickým témam spoločného záujmu od najstarších dejín po súčasnosť, predstaviť stav historického výskumu a jeho ďalšie perspektívy a identifikovať relevantné historické pramene vo vatikánskych, ruských a iných archívoch, povedala TK KBS prof. Emília Hrabovec, členka Pápežského výboru pre historické vedy, ktorá je jedným z hlavných organizátorov podujatia. Tento dialóg, ktorý je nazývaný i "historickou cestou ekumenizmu", prebieha od 60-tych rokov dvadsiateho storočia na rôznych vedeckých podujatiach, ktoré sa striedavo konali v Moskve alebo v Ríme (resp. na talianskej pôde).

“Postavy sv. Cyrila a Metoda sú akoby stelesnením výzvy ku jednote. Pôsobili v čase, kedy bola Cirkev ešte jednotná, dokázali si uchovať duchovnú aj kánonickú jednotu a jednotu lásky tak k ich materskej cirkvi v Konštantinopole, ktorá ich vyslala, ako k rímskej cirkvi, ktorá Metoda menovala za legáta ku slovanským národom a arcibiskupa, a napokon k moravsko-slovenskej partikulárnej cirkvi, ktorej sa stali duchovnými otcami - zakladateľmi a Metod prvým metropolitom. Dodnes sú uctievaní tak v Katolíckej ako v Pravoslávnej cirkvi. Tento ich význam, aktuálne cyrilo-metodské jubileum a rok sv. Cyrila a Metoda, vyhlásený slovenskými biskupmi, stáli pri zrode myšlienky, aby sa ďalšie stretnutie historikov Svätej stolice a ruskej strany uskutočnilo u nás," dodáva prof. Hrabovec.

"Toto stretnutie vytýči ďalšiu etapu kultúrnych a duchovných bohatstiev, ktoré sú spojené s rôznymi tradíciami," povedal v úvode Bernard Ardura O.Praem, prezident Pápežského výboru pre historické vedy, ktorý konferenciu organizuje v spolupráci s Oddelením pre zahraničné vzťahy Moskovského patriarchátu, s Ústavom svetových dejín Ruskej akadémie vied a Rímskokatolíckou cyrilometodskou bohosloveckou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave. Zdôraznil, že solúnski bratia predstavovali most medzi Východom a Západom nielen v minulosti, ale aj dnes. "Pozývajú nás k tomu, aby sme pracovali spoločne a prekonali to, čo nás oddeľuje," povedal a upozornil, že bratia si vďaka svojej politickej a náboženskej práci získali úctu tak u východných, ako aj u západných kresťanov.

Pozdrav riaditeľa Ústavu svetových dejín Ruskej akadémie vied v Moskve Alexandra Čubarjana účastníkom prečítala vedúca Oddelenia pre dejiny cirkví a náboženstva tohto ústavu Evghenija S. Tokareva. "Sme na území, ktoré môžeme považovať za Východ alebo za Západ podľa toho, z akého hľadiska sa na to pozeráme," uviedla Tokareva, ktorá zároveň ocenila pôsobenie oboch bratov na území dnešného Bulharska a pripomenula aj ďalší význam ich misie, ktorý je napríklad spojený s tým, že sv. Cyril a Metod priniesli do Ríma ostatky sv. Klementa. Nachádzajú sa v rímskej Bazilike sv. Klementa. Evghenija S. Tokareva vystúpi so svojou prednáškou v piatok, priblíži tému "Cyrilometodské jubileá v Rusku a v Sovietskom zväze v kontexte medzinárodných vzťahov".

Za UK pozdravil prítomných jej rektor prof. Karol Mičieta a za Bohosloveckú fakultu UK jej veľký kancelár Mons. Stanislav Zvolenský. Náboženský rozmer pôsobenia sv. Cyrila a Metoda v optike súčasnosti je podľa jeho slov poznačený tým, že si uvedomujeme, ako bolo ich pôsobenie účinné pri spájaní východnej a západnej Cirkvi. "Toto úsilie by dnes mohlo byť nazvané aj ekumenickým," povedal bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský. Na konferencii sa zúčastnil aj bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko a ordinár Ozbrojených síl SR Mons. František Rábek, ktorý v piatok povedie predpoludňajšiu prednáškovú časť. V mene Svätého Otca účastníkom konferencie zaslal telegram aj štátny sekretár kardinál Tarcisio Bertone, ktorý prečítal apoštolský nuncius v SR Margio Giordana.

POZDRAV v plnom znení je možné nájsť ::TU::

Pozvanie Svätej stolice prijali relátori z Pápežského východného ústavu, z talianskych univerzít, medzi nimi napríklad známa profesorka východoeurópskych dejín na rímskej univerzite La Sapienza Rita Tolomeo, historici z akademických inštitúcií vo Francúzsku, Bulharsku, Chorvátsku, Českej republiky a zo Slovenska. Metropolita Hilarion, ktorý stojí na čele Oddelenia pre zahraničné vzťahy Moskovského patriarchátu, vyslal okrem iného sekretára Oddelenia a člena Ekumenickej rady cirkví protojereja Dmitrija Sizonenka. V delegácii Ruskej akadémie vied pricestuje na Slovensko vedúci Centra pre dejiny východného kresťanstva Ústavu svetových dejín Ruskej akadémie vied, člen Vedeckej rady tohto ústavu a bývalý rektor Štátnej univerzity humanitných vied v Moskve Michail V. Bibikov a ďalší ruskí historici z rôznych ústavov Ruskej akadémie vied. Konferencia sa koná pod záštitou prezident SR Ivana Gašparoviča.

Medzinárodná vedecká konferencia "Svätí Cyril a Metod a ich náboženské dedičstvo, most medzi Východom a Západom" prebieha v auditóriu v hlavnej budove Univerzity Komenského v Bratislave. Účastníci budú porovnávať pohľad na cyrilo-metodské dedičstvo z perspektívy Katolíckej a Pravoslávnej cirkvi, ale aj z laickej perspektívy štátov najmä v 19. a 20. storočí, jeho význam pre formovanie nábožensko-duchovnej, kultúrnej, národnej či európskej identity. Prednáškovú časť ukončí príspevok slovenskej profesorky Emílie Hrabovec o cyrilo-metodskom kulte a vízii európskej jednoty pápeža Jána Pavla II. Po konferenciii čaká hostí návšteva Devína a Nitry. Ich program ukončí nedeľná spoločná latinská svätá omša v Katedrále sv. Martina, ktorú bude celebrovať arcibiskup Zvolenský.

TK KBS vydala k správe ::FOTO:: a ::AUDIO::

PROGRAM konferencie je možné nájsť ::TU::

( TK KBS, ml; ml ) 20130509016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]