TK KBS

Dnes je sobota 23. 06. 2018   Meniny má Sidónia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Top témy
Všetky
Anna Kolesárová

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rok sv. Cyrila a Metoda otvorený na púti v Nitre
P:3, 05. 07. 2012 14:26, DOMNitra 5. júla (TK KBS) - Starobylá Nitra sa dnes stala dejiskom otvorenia Roka sv. Cyrila a Metoda, ktorý vyvrcholí v septembri 2013. Otvorenie bolo spojené so slávnostnou svätou omšou, ktorú v rámci celonárodnej púte ku cti dvoch solúnskych bratov celebroval predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Mons. Stanislav Zvolenský. Medzi niekoľko tisíc veriacimi nechýbali ani najvyšší ústavní činitelia, biskupi a kňazi a hostia zo zahraničia.

Pútnikov privítal nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Ocenil ich účasť na slávnosti a prijatie pozvania označil za prejav ich „živej viery“. Povedal tiež, že v živote Cirkvi a národa sú výročia, ktoré nemožno obísť bez toho, aby sa na ne zabudlo, pretože by sme sa sami ochudobnili o hodnoty, ktoré nám pripomínajú. Tým, kvôli ktorému putovali do Nitry, je pripomienka 1150. výročia príchodu vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda na naše územie.

Biskup Judák veriacim odovzdal pozdrav od Jána Chryzostoma kardinála Korca, ktorý sa v týchto dňoch zotavuje po nedávnych zdravotných komplikáciách. "Otec kardinál nás všetkých pozdravuje, sleduje nás cez obrazovku, ďakuje za modlitby a uisťuje nás o duchovnom spojení," povedal biskup Judák, ktorý zároveň privítal hlavných hostí. Osobitne pozdravil koncelebrantov, ďalších biskupov, kňazov a ďalších hostí zo Slovenska, Čiech, Ukrajiny a iných krajín.

Plné znenie príhovoru (audio) nájdete na ::TOMTO MIESTE::

Arcibiskup Zvolenský, ktorý bol aj kazateľom, vo svojej homílii pripomenul, že vo sv. Cyrilovi a Metodovi "slávime duchovný základ, ktorý podopiera a zjednocuje naše spoločenstvo“. Označil ich za duchovných otcov kresťanského presvedčenia nášho ľudu, ktorí zjednocujú spoločnosť. V závere odpovedal na to, ako byť v súčasnosti verný a čomu. Odpoveďou je duchovný základ, ktorým je kresťanstvo, posolstvo sv. Cyrila a Metoda a vzťah k Bohu.

Plné znenie homílie nájdete na ::TOMTO MIESTE::

Plné znenie homílie (audio) nájdete na ::TOMTO MIESTE::

Pred požehnaním sa prítomným prihovoril apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Mario Giordana. Pútnikom okrem iného povedal, že svätých solúnskych vierozvestcov prosíme o to, aby sa "prihovárali u Boha za našu vlasť i za náš spoločný dom.“ Apeloval na to, aby si Slováci chránili svoju vieru a odovzdávali ju ďalej. "Viera je veľký dar, ktorý nesmieme stratiť. Naopak. Máme ju s láskou opatrovať, posilňovať a odovzdávať," povedal otec nuncius.

Plné znenie homílie nájdete na ::TOMTO MIESTE::

Plné znenie homílie (audio) nájdete na ::TOMTO MIESTE::

Pozdrav Svätého Otca prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi, ktorý sa na dnešnej slávnosti tiež zúčastnil, prečítal riaditeľ Kancelárie Biskupského úradu v Nitre Mons. Štefan Vallo. Na záver svätej omše vystúpil s príhovorom premiér SR Robert Fico. Vyzdvihol tri hlavné odkazy sv. Cyrila a Metoda pre Slovensko a zaželal, aby cyrilo-metodský duchovno-kultúrny odkaz minulosti bol silným impulzom pre obnovu človeka a celej spoločnosti.

Plné znenie pozdravu Svätého Otca nájdete na ::TOMTO MIESTE::

Plné znenie pozdravu a príhovoru nájdete na ::TOMTO MIESTE::

Na slávnosti sa zúčastnili aj viacerí členovia vládneho kabinetu, poslanci Národnej rady SR, poslanci Európskeho parlamentu, diplomati, zástupcovia cirkevného, spoločenského, politického a kultúrneho života. Slávenie 1150. výročia od ich príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie pripomenú na Slovensku i v zahraničí viaceré podujatia. Kalendár ďalších akcií je možné nájsť na internetovej stránke Tlačovej kancelárie KBS.

Odkaz sv. Konštantína - Cyrila sprítomnila jeho relikvia, ktorú vystavili pred oltárom počas svätej omše. Na bohoslužbe nechýbali ani predstavitelia Ordinariátu OS a OZ SR, Čestnej stráže prezidenta SR, Zvrchovaného rádu Maltézskych rytierov, Slovenského orla , Slovenského skautingu, Spolku sv. Vojtecha, Matice slovenskej a ďalších inštitúcií a spoločenstiev domáceho i medzinárodného charakteru. Svätú omšu sprevádzal spevácky zbor Psallite Deo pod vedením Vladimíra Kopca a dychová hudba Nedanovčianka.

Celonárodná púť v Nitre je súčasťou trojdňových mestských slávností Nitra, milá Nitra..., Dni Nitranov a Pribinových slávností. Účastníci púte mohli dnes navštíviť aj Biskupský palác, ktorý bol voľne prístupný verejnosti. Popoludní pred palácom slávnostne požehnali sochu bl. pápeža Jána Pavla II. Návštevníci môžu navštíviť aj ďalšie akcie, napríklad Akademickú Nitru či festival folklórnych súborov zo slovanských krajín.

TK KBS vydala k správe ::FOTO::

TK KBS vydala k správe ::AUDIO I:: a ::AUDIO II::( TK KBS, ml; ml ) 20120705004   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1449 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018