[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 08. 03. 2021   Meniny má Alan; Alana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Miláne vyvrcholilo VII. svetové stretnutie rodín
P:3, 03. 06. 2012 18:00, ZAHMiláno 3. júna (RV/TK KBS) - Metropola Lombardie Miláno bola od stredy 30. mája do nedele 3. júna 2012 dejiskom VII. svetového stretnutia rodín. Na podujatí, ktoré navštívil i Benedikt XVI., sa zúčastnili i Slováci.

VII. svetové stretnutie rodín sa konalo na tému Rodina: práca a sviatok. Otvoril ho ::medzinárodný teologicko-pastoračný kongres.:: Zo strany Katolíckej cirkvi predstavoval najrozsiahlejšiu a najkomplexnejšiu ponuku úvah na témy týkajúcich sa práce a sviatkov :: z pohľadu rodiny..:: Spolu s kongresom sa konal Kongres detí, iniciatíva Medzinárodný rodinný veľtrh – prezentácia aktivít pro-rodinných hnutí, združení, inštitúcií a knižnica, ktorá bola k dispozícii počas trvania stretnutia.

Vo štvrtok (31. mája) sa vo farnosti Jesu, Maria, Giuseppe v Miláne ::stretli slovenskí pútnici:: v rámci VII. Svetového stretnutia rodín. Otvorené a srdečné prijatie miestneho farára don Giuseppema a farského spoločenstva vyvrcholilo slávením gréckokatolíckej sv. liturgie za upevnenie rodín a za prítomné mladé rodiny. Ďalší Slováci slávili v rovnaký deň svätú omšu v Kostole sv. Krištofa.

BENEDIKT XVI. V MILÁNE - 1. DEŇ

Potom, ako sa v piatok predpoludním skončil kongres, rodiny z celého sveta a veriaci z milánskej arcidiecézy očakávali prílet Petrovho nástupcu. Pápežský špeciál pristál okolo piatej hodiny popoludní po hodinovom lete z Ríma na milánskom letisku Linate. Svätého Otca po prílete pozdravili milánski cirkevní a štátni predstavitelia, a potom papamobilom prešiel do centra mesta, kde sa od pol šiestej večer uskutočnilo prvé stretnutie s obyvateľmi lombardskej metropoly. Príhovoru Benedikta XVI. predchádzali príhovory milánskeho starostu Giuliana Pisapia a arcibiskupa kardinála Angela Scola.

„Siedme svetové stretnutie rodín mi ponúka milú príležitosť navštíviť vaše mesto a obnoviť úzke a pevné putá, ktoré spájajú ambroziánsku komunitu s cirkvou Ríma a nástupcom sv. Petra,“ povedal Benedikt XVI. Osobitná identita Milána podľa neho nemá viesť k izolovanosti alebo separácii, uzatvoriac ho do seba samého. „Práve naopak, zachovajúc si svoje korene a osobitosť svojich dejín je povolané hľadieť do budúcnosti s nádejou, pestujúc intímne a pobádajúce spojenie so životom celého Talianska a Európy. V jasnom odlíšení úloh a cieľov, Miláno pozitívnym spôsobom „laické“ a Miláno viery sú pozvané k vytváraniu spoločného dobra,“ uviedol Svätý Otec.

Úvodný príhovor v plnom znení je možné nájsť na ::TOMTO MIESTE::

Z Dómskeho námestia sa Svätý Otec potom po krátkej zastávke na arcibiskupstve odobral do divadla La Scala. Návštevu Benedikta XVI. ocenil ::generálny riaditeľ Stéphane Lissner.:: Hlava Katolícke cirkvi navštívila tento prestížny stánok opernej a symfonickej hudby po 29 rokoch. Bl. Ján Pavol II. tu zavítal 21. mája 1983 pri príležitosti osláv sv. Karla Boromejského. Benedikt XVI. si vypočul prevedenie Beethovenovej Deviatej symfónie. Na dirigentský pult vystúpil Daniel Barenboim, ktorý súčasne s milánskym hudobným telesom riadi i berlínsku štátnu operu. Klavirista a dirigent izraelsko-argentínskeho pôvodu tiež v roku 1999 založil a doteraz vedie orchester zložený z hudobníkom židovskej a palestínskej národnosti - West-Eastern Divan Orchestra. Po skončení koncertu sa Benedikt XVI. obrátil k prítomným s poďakovaním.

Príhovor v plnom znení je možné nájsť na ::TOMTO MIESTE::

Slovenskí pútnici v piatok (1. júna) zavítali na miesto narodenia, života a smrti sv. Gianny Beretty Mollovej. Na púti navštívili jej rodný dom v Magente a absolvovali prehliadku druhého najväčšieho chrámu milánskej diecézy – chrámu sv. Martina. Popoludní sa stretli ::s Giannou Emanuelou, najmladšou dcérou sv. Gianny.:: Pút sa uskutočnila v rámci VII. Svetového stretnutia rodín.

BENEDIKT XVI. V MILÁNE - 2. DEŇ

Program druhého dňa návštevy Benedikta XVI. v Miláne sa začal predpoludňajšou modlitbou liturgie hodín v Milánskom dóme, kde sa Svätý Otec prihovoril kňazom, rehoľníkom, rehoľným sestrám a seminaristom. Nechýbali ani klauzúrne sestry tejto najväčšej talianskej arcidiecézy, ktorá - ako Svätý Otec pripomenul v úvode svojho príhovoru - dala Cirkvi niekoľko vynikajúcich osobností ako napríklad sv. Ambróza či Karla Boromejského, ktorého ostatky si uctil po skončení liturgie hodín v krypte pod hlavným oltárom.

Homíliu v plnom znení je možné nájsť na ::TOMTO MIESTE::

Potom nasledovalo stretnutie so približne 70-tisíc birmovancami, ich rodičmi, birmovnými rodičmi a katechétmi na štadióne „Giuseppeho Meazzu“ v štvrti San Siro, ktorým sa prihovoril a pomodlil sa poludňajšiu modlitbu Anjel Pána. Tribúny, na ktoré vojde okolo 80-tisíc divákov, boli naplnené do posledného miesta a po príjazde Svätého Otca krátko pred dvanástou hodinou a úvodných slovách kardinála Scolu mohla začať bohoslužba slova uvedená krátkou scénkou a oživená početnými spevmi. Benedikt XVI. v závere programu nazvaného "Zajdi na hlbinu s Petrom" sa k mladým ľuďom obrátil s katechézou.

Príhovor v plnom znení je možné nájsť na ::TOMTO MIESTE::

Popoludňajší program Benedikta XVI. zahŕňal stretnutie so stovkou predstaviteľmi štátnej správy, zástupcami armády a lombardskými podnikateľmi v Sala del trono v sídle Milánskeho arcibiskupstva. Svätý Otec v úvode evokoval politickú dráhu sv. Ambróza, ktorý z najvyššieho úradníka severotalianskej štátnej správy nastúpil na biskupský stolec. Zastavil sa pri niekoľkých princípoch, ktorými sa tento Učiteľ Cirkvi riadil pri správe veci verejných.

Príhovor v plnom znení je možné nájsť na ::TOMTO MIESTE::

Sobotný program vyvrcholil počas slávnostnej vigílie. V Severnom milánskom parku, zvanom „Bresso“, sa uskutočnil tzv. Festival svedectiev. Bol doplnený prehliadkou mladých talentov, ako aj vystúpením talianskych i zahraničných umelcov. Po príchode Svätého Otca prišli na rad svedectvá zúčastnených rodín a po nich rozhovor s Benediktom XVI. Stretnutie so Svätým Otcom otvoril predseda Pápežskej rady pre rodinu kardinál Ennio Antonelli. V priebehu tejto udalosti, mal pápež príležitosť vypočuť si rozličné svedectvá jednotlivých rodín a tiež odpovedal na ich otázky, ktoré boli veľmi osobné a aktuálne.

Prvú otázku Svätému Otcovi adresovala 7-ročná Cat Yen z Vietnamu, ktorá mu najprv predstavila svoju rodinu a požiadala ho, aby jej povedal o svojom detstve. Ten jej rozpovedal o radostných chvíľach v kruhu rodiny, o spoločnom prežívaní nedele a počúvaní hudby, o svojom otcovi a mame. Zdôraznil, že napriek chudobe a ťažkým časom bolo jeho detstvo prežívaním radosti. V závere povedal, že takto si predstavuje nebo. Preto si myslí a dúfa, že ide „domov“.

Druhé svedectvo a otázku, ktorá sa týkala nerozlučnosti manželstva, predniesli snúbenci z Madagaskaru. Svätý Otec vo svojej odpovedi poukázal na nádheru prvotnej zamilovanosti, ktorá však musí prejsť k zodpovednosti a rozhodnosti. Ďalšie svedectvo o tom, ako súčasná kríza zasiahla do života rodiny, predniesla jedna rodina z Grécka. V odpovedi poukázal na potrebu solidarity štátov a zároveň osobného zaangažovania sa do riešenia tohto utrpenia.

Rodina z USA zasa hovorila o náročnosti skĺbenia času v práci a času venovaného rodine. Benedikt XVI. v odpovedi naznačil možnosti riešenia tejto veci, a to, že požiadal zamestnávateľov, aby nedeľu venovali rodine, ale zároveň vyzval k tomu, aby samotné rodiny vynaložili väčšiu námahu pri usporiadaní svojich životných priorít. Posledné svedectvo predniesli brazílski manželia, ktorí ako psychoterapeuti pracujú s rozvedenými osobami. Preto aj ich otázka na Svätého Otca sa týkala toho, ako majú povzbudiť ľudí, ktorí trpia rozvodom. Vo svojej komplexnejšej odpovedi poukázal na dôležitosť ich služby ako psychoterapeutov, potom poukázal na potrebu prevencie pred rozvodmi, ale tiež na úlohu cirkevného spoločenstva sprevádzať a neopúšťať rozvedených, aby sa cítili byť prijatými, milovanými a členmi Cirkvi.

Plné znenie odpovedí Benedikta XVI. na položené otázky je možné nájsť na ::TOMTO MIESTE::

Po odpovediach sa uskutočnilo tiež spojenie so stanovými mestečkami v strednom Taliansku, kam sa uchýlili postihnutí po zemetrasení. Slávnosť rodín ukončila spoločná modlitba Otčenáš v rôznych národných jazykoch. Približne o pol desiatej večer Benedikt XVI. opustil park Bresso, v ktorom sa zhromaždilo okolo 350-tisíc ľudí, a odišiel na milánsky arcibiskupský úrad, ktorý bol počas návštevy jeho sídlom.

Príhovor v plnom znení je možné nájsť na ::TOMTO MIESTE::

Slovenskí pútnici slávili v sobotu 2. júna svätú omšu vo farnosti Jesu, Maria, Giuseppe v Miláne. Pútnikov pozdravil Marek Iskra, riaditeľ Diecézneho centra pre rodinu Banskobystrickej diecézy. Prihovoril sa im v menej košického eparchu Milana Chautura, ::ktorý ho poveril zastupovaním v Miláne.::

BENEDIKT XVI. V MILÁNE - 3. DEŇ

Viac než milión ľudí sa zúčastnilo na záverečnej slávnostnej svätej omši, ktorú slávil Benedikt XVI. v parku Bresso. Prítomní boli tiež viacerí verejní činitelia ako napríklad taliansky premiér Mario Monti s manželkou a ďalší. Pred svätou omšou Svätého Otca privítal kardinál Angelo Scola. Svätý Otec vo svojej homílii vychádzal z čítaní dnešnej slávnosti Najsvätejšej Trojice a zameral sa na najhlbšiu podstatu rodiny.

Homíliu v plnom znení je možné nájsť na ::TOMTO MIESTE::

Namiesto poludňajšieho príhovor pred modlitbou Anjel Pána Svätý Otec pozdravil účastníkov v siedmich rôznych jazykov a oznámil, že dejiskom budúceho svetového stretnutia rodín v roku 2015 bude vo Philadeplphii (USA).

V taliančine poďakoval kardinálovi Enniovi Antonellimu, predsedovi Pápežskej rady pre rodinu a kardinálovi Angelovi Scolovi, milánskemu arcibiskupovi za prípravu a realizáciu VII. svetového stretnutia rodín. V príhovore po francúzsky zveril všetky rodiny pod ochranu Svätej rodiny z Nazareta, aby boli miestami, kde sa rozvíja život, rodinami, kde Boh nájde svoje miesto! V angličtine poďakoval všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na realizácii práve končiaceho sa svetového stretnutia. Španielsky hovoriacim pútnikom predstavil Máriu ako model dokonalej dcéry, matky a manželky, s povzbudením, aby sa domácnosti stále viac stávali chrámami Boha a pravými domácimi cirkvami v trvalej vernosti. V portugalčine vyzval veriacich, aby spolu oslavovali Boha, aby nedeľu venovali Bohu a spoločnému odpočinku, pretože On dáva silu prekonať všetky ťažkosti. V poľštine sa obrátil predovšetkým na mladých, aby si osvojili logiku „byť“ namiesto logiky „mať“ a aby pomáhali ostatným prežívať Pánov deň ako sviatok v rodinnom kruhu.

Nakoniec sa opäť vrátil k taliančine a povedal: „Drahé rodiny Milána, Lombardie a celého sveta! S láskou vás pozdravujem a ďakujem za vašu prítomnosť. Povzbudzujem vás, aby ste boli vždy solidárni s rodinami, ktoré žijú vo väčších ťažkostiach. Mám na mysli ekonomickú a sociálnu krízu a tiež nedávne zemetrasenie v regióne Emilia. Nech vás vždy sprevádza a posilňuje Panna Mária!“

Na záver svätej omše bolo tiež oznámené, že ľuďom postihnutým zemetrasením v Taliansku odovzdal Svätý Otec prostredníctvom tamojších biskupov čiastku 500-tisíc euro. Peniaze pochádzajú od rôznych darcov, ktorí ich dali k dispozícii pre charitatívne účely podľa uváženia Benedikta XVI.

Svätý Otec po svätej omši odišiel do Arcibiskupského paláca na spoločný obed s kardinálmi a niekoľkými rodinami, ktoré sa zúčastnili na 7. svetovom stretnutí rodín. Popoludní sa ešte stretol a pozdravil členov nadácie Famiglie 2012 a členov organizačného výboru tejto pastoračnej návštevy. Následne odišiel na milánske letisko Linate, kde po rozlúčke s civilnými predstaviteľmi mesta odletel späť do Ríma.

Zdroje: VR SK, VR CZ

( TK KBS, RV; ml ) 20120530051   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]