[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 19. 08. 2025   Meniny má Lýdia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež Lev XIV.
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity

Pápež biskupom Amazónie: Tam, kde sa káže Kristovo meno, ustupuje nespravodlivosť
P:3, 19. 08. 2025 10:15, ZAH



Foto: Vatican Media


Vatikán 19. augusta (VaticanNews) Pápež Lev XIV. poslal telegram biskupom Amazónie, ktorí sa v týchto dňoch stretávajú na zasadnutí v Bogote. V posolstve oceňuje ich nasadenie v regióne a pripomína potrebu jasného ohlasovania Krista, spravodlivého zaobchádzania s miestnymi obyvateľmi a zodpovednej starostlivosti o spoločný domov.

Svätý Otec v telegrame, podpísanom štátnym sekretárom, kard. Pietrom Parolinom, ďakuje biskupom za úsilie, ktoré vynakladajú na podporu väčšieho dobra v Cirkvi v prospech veriacich v amazonskom regióne. Rímsky biskup tiež pripomína synodu a s ňou spojenú dôležitosť načúvať a zapojiť všetky povolania v Cirkvi. Na základe tohto povzbudzuje účastníkov, aby hľadali spôsoby, ako konkrétne pomáhať diecéznym biskupom a apoštolským vikárom pri plnení ich misie.

V tejto súvislosti Svätý Otec vyzýva účastníkov, aby mali na pamäti predovšetkým tri oblasti: misiu Cirkvi ohlasovať Evanjelium všetkým, spravodlivé zaobchádzanie s obyvateľmi tohto územia a starostlivosť o spoločný domov.

Podľa pápeža je dôležité, aby Ježiš Kristus, v ktorom je všetko zjednotené bol medzi obyvateľmi Amazónie ohlasovaný jasne a s veľkou láskou, aby sa duchovní usilovali prinášať im čerstvý a čistý chlieb dobrej zvesti a nebeský pokrm Eucharistie, ktorý je jediným prostriedkom, ako sa skutočne stať Božím ľudom a telom Kristovým. „V tejto misii nás poháňa istota, ktorú potvrdzujú dejiny Cirkvi – tam, kde sa káže Kristovo meno, ustupuje nespravodlivosť, pretože, ako hovorí apoštol Pavol, všetko vykorisťovanie človeka človekom zaniká, ak dokážeme jeden druhého prijímať ako bratov a sestry“, uvádza ďalej Svätý Otec.

V nadväznosti na to tiež pripomína právo a povinnosť starať sa o „domov, ktorý nám Boh Otec zveril ako starostlivým správcom, aby nikto nezodpovedne neničil prírodné dobrá, ktoré hovoria o dobrote a kráse stvoriteľa, a aby sa nikto nestal ich otrokom ani ich neuctieval, pretože veci nám boli dané na to, aby sme cez ne došli k nášmu cieľu – oslave Boha a tak získali spásu duše.“ Napokon pápež Lev XIV. udeľuje apoštolské požehnanie všetkým účastníkom, ale aj tým, ktorých majú v pastoračnej starostlivosti.

Šimon Gabčo – VaticanNews



( TK KBS, VaticanNews, sg, ml; pz ) 20250819015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]