[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 08. 2025   Meniny má Gustáv      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež Lev XIV.
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity

Svätá stolica: Izrael a Palestína, dva štáty pre spravodlivý a trvalý mier
P:3, 01. 08. 2025 08:18, ZAH



Foto: Pexels.com


Vatikán 1. august (VaticanNews) V stredu 30. júla sa skončila v New Yorku konferencia OSN na vysokej úrovni o „mierovom riešení palestínskej otázky a realizácii riešenia dvoch štátov“, ktorú podporilo Francúzsko a Saudská Arábia. Na konferencii vystúpil vatikánsky zástupca arcibiskup Gabriele Caccia a opätovne vyjadril znepokojenie nad vážnou situáciou v pásme Gazy, pričom pripomenul význam Jeruzalema a následne vyzval na vytvorenie štatútu, ktorý „zaručí zachovanie jeho jedinečnej identity“.

Terorizmus nemožno nikdy ospravedlniť, avšak „právo na sebaobranu sa musí uplatňovať v tradičných medziach nevyhnutnosti a primeranosti“. To sú myšlienky z príhovoru stáleho pozorovateľa Svätej stolice v OSN, keď opäť odsúdil útok Hamasu na Izraelčanov zo 7. októbra. Arcibiskup Caccia dôrazne vyzval na „okamžité prímerie, prepustenie všetkých izraelských rukojemníkov, návrat tiel mŕtvych, ochranu všetkých palestínskych civilistov v súlade s medzinárodným humanitárnym právom a neobmedzený prístup k humanitárnej pomoci“.

Znepokojenie nad humanitárnou krízou

Svätá stolica je podľa slov vatikánskeho zástupcu „naďalej vážne znepokojená zhoršujúcou sa humanitárnou krízou v pásme Gazy“, a preto vyzýva „medzinárodné spoločenstvo, aby okamžite a koordinovane reagovalo na „masové vysídľovanie rodín, kolaps základných služieb, rastúci hladomor a rozsiahlu núdzu“, ktoré „šokujú ľudské svedomie“. Arcibiskup poukázal na vplyv konfliktu na civilné obyvateľstvo, pričom sa zameral na počet zabitých detí, ničenie domov, nemocníc a miest bohoslužieb. Osobitne Mons. Caccia hovoril o nedávnom útoku na Kostol Svätej rodiny, čo „ešte viac zranilo už aj tak skúšané spoločenstvo“ a vyvolalo hlbokú bolesť najmä u kresťanov v regióne, ktorí už nejaký čas pôsobia „ako umiernená a stabilizujúca prítomnosť, podporujúca dialóg a mier“.

Riešenie dvoch štátov je jediná cesta

Svätá stolica je presvedčená, že „riešenie dvoch štátov založené na bezpečných a medzinárodne uznaných hraniciach je jedinou spravodlivou cestou k trvalému mieru“. Ako uviedol prelát, svedčia o tom aj dôležité kroky, ktoré sa doteraz podnikli, ako napríklad formálne uznanie štátu Izrael prostredníctvom Základnej dohody z roku 1993 a uznanie štátu Palestíny prostredníctvom Komplexnej dohody z roku 2015. Okrem toho ďalším zásadným bodom je silná podpora „neodňateľných práv palestínskeho ľudu vrátane práva na sebaurčenie“, ako aj „legitímnych snáh“ Palestínčanov „žiť slobodne, bezpečne a dôstojne v nezávislom a suverénnom štáte“.

Význam Jeruzalema

Stály pozorovateľ na záver pripomenul „univerzálny náboženský a kultúrny“ význam Jeruzalema, mesta posvätného pre kresťanov, židov a moslimov, a z tohto dôvodu vyzval, aby mal štatút, ktorý „presahuje politické rozdelenia a zaručuje zachovanie jeho jedinečnej identity“. Požiadavka, ktorú Svätá stolica časom niekoľkokrát zopakovala, sa týka „osobitného medzinárodne garantovaného štatútu, ktorý by bol schopný zabezpečiť dôstojnosť a práva všetkých jeho obyvateľov a veriacich troch monoteistických náboženstiev, rovnosť pred zákonom ich inštitúcií a komunít, ochranu posvätného charakteru mesta a jeho výnimočného náboženského a kultúrneho dedičstva“. „Nikto by v Jeruzaleme nemal byť vystavený obťažovaniu. Je preto poľutovaniahodné, že kresťania sa v jeruzalemskom starom meste cítia čoraz viac ohrození“, dodal Mons. Caccia.

Zavedenie inkluzívneho a trpezlivého dialógu

Arcibiskup, ktorý v závere svojho príhovoru citoval pápeža Leva XIV. a jeho výzvu na ukončenie „barbarstva vojny“, vyjadril nádej, že „v čase, keď sa sila často považuje za predpoklad mieru“, môže stretnutie v New Yorku slúžiť ako pripomienka, že „len prostredníctvom trpezlivého a inkluzívneho dialógu je možné dosiahnuť spravodlivé a trvalé riešenie konfliktov“.

Spracovala Miroslava Holubíková
 



( TK KBS, VN, mh; kj ) 20250801001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]