Vatikán 23. júla (TK KBS) Kardinál Fernando Filoni, dlhoročný vatikánsky diplomat a súčasný veľmajster Rytierskeho rádu Božieho hrobu, v rozhovore pre „EWTN News Nightly“ vyzdvihol nezastupiteľnú úlohu Cirkvi na Blízkom východe. „Jeruzalem je Matka Cirkvi. Nikto by nemal zabudnúť na dom svojej matky a otca,“ zdôraznil. Napriek násiliu a masívnej emigrácii zostáva Cirkev prítomná: „Ľudia zostávajú, aj my zostávame.“
Pomoc, ktorá dáva zmysel prítomnosti
Kardinál Filoni pripomenul svoje pôsobenie ako apoštolský nuncius v Bagdade počas Prvej vojny v Perzskom zálive. Spolu s biskupmi pokračoval vo farských návštevách, aby ukázal, že Cirkev je so svojimi veriacimi, aj keď sú menšinou v prevažne islamskom prostredí. Dnes ako veľmajster rádu pomáha podporovať kresťanov vo Svätej zemi – cez financovanie škôl, farností a humanitárnych projektov. „Nie sme hlavnými aktérmi, ale sme tí, ktorí v zákulisí podporujú patriarchát,“ vysvetlil.
Výzva k mieru a dôstojnosti
„Mier nie je sekundárna možnosť, je to tá hlavná,“ hovorí Filoni a poukazuje na rolu Cirkvi ako zmierovateľky. Aj malé gestá môžu otvoriť dvere dialógu. V súčasnosti Cirkev hľadá nezvestné deti z Ukrajiny, pomáha zraneným a väzňom. Avšak, ako zdôrazňuje, skutočný mier nastane len vtedy, keď zúčastnené strany prijmú dialóg: „Aj keby ste ponúkli zlatú platformu, nebude fungovať, ak nebudú mať vôľu rokovať.“
Sila kríža v čase násilia
Kardinál sa zamyslel aj nad zúfalou situáciou v Gaze: „Únosy a útoky na ľudí hľadajúcich vodu či jedlo sú neospravedlniteľné.“ Vyzval na prepustenie všetkých rukojemníkov a zastavenie bombardovania. Ako obraz nádeje spomenul zážitok z Mosulu, kde po výbuchu zostal na múre neporušený obraz pápeža: „Kríž nespadol.“ Pre Filoniho je to posolstvo: Kríž je silnejší než násilie, pretože práve cez neho Boh uzmieril nebo so zemou.
Zdroj: CNA, redakčne upravené