Izrael 23. júla (TK KBS) „Gaza: miesto skazy, ale aj veľkej ľudskosti.“ Takto sa vyjadrili latinský patriarcha Jeruzalema, kardinál Pierbattista Pizzaballa, a pravoslávny patriarcha Jeruzalema Teofil III., na tlačovej konferencii, ktorá sa konala v utorok 22. júla v Jeruzaleme.
Obaja patriarchovia sa po návrate z pastoračnej návštevy kresťanskej komunity v Gaze, ktorá bola minulý štvrtok zasiahnutá izraelským útokom, pri ktorom zahynuli traja ľudia a desať bolo zranených, stretli s novinármi, aby informovali o výsledkoch svojej krátkej cesty. Stretnutia sa zúčastnilo viac ako sto novinárov a televíznych štábov z celého sveta, ktorí sa zvlášť zaujímali o aktuálnu situáciu v Pásme, pretože, ako je známe, izraelská vláda médiám zakázala prístup do palestínskej enklávy.
Stretnutie bolo otvorené krátkym filmom, ktorý ukázal situáciu skazy a devastácie, ktorá zasiahla celé územie, a potom nasledovali úvodné prejavy oboch patriarchov. „Gaza je krajina zranená dlhodobým utrpením a preniknutá plačom svojho ľudu,“ začal Teofil. „Vošli sme ako služobníci trpiaceho tela Kristovho, kráčali sme medzi ranenými, vysídlenými, trpiacimi ľuďmi a veriacimi, ktorí si aj v agónii zachovávajú svoju dôstojnosť.“ Pokračoval: „Ocenenili sme ich svedectvo, ktoré je zároveň svedectvom hlbokého utrpenia, ale aj nevyčísliteľnej nádeje.“ Pravoslávny patriarcha nakoniec vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby pozdvihlo hlas: „Ticho tvárou v tvár trpiacim je zradou vlastného svedomia. A mocným pripomíname slová Pána: ‚Blahoslavení tvorcovia pokoja, lebo budú nazvaní Božími synmi‘.“ Priamo deťom v Gaze povedal: „Vedzte, že Cirkev zostáva po vašom boku.“
Kardinál Pizzaballa rozprával o niektorých momentoch návštevy: „Kráčali sme v prachu trosiek, všade, na dvoroch, v uliciach aj v uličkách. A na plážach sme videli tisíce stanov, ktoré sa stali domovom tých, ktorí prišli o všetko. Rodiny, ktoré stratili pojem o čase strávenom v exile a ktoré nevidia nádej na návrat. Deti rozprávajú a hrajú sa bez toho, aby mrkli okom, pretože si už zvykli na hluk bômb.“ Napriek tomu, ako zdôraznil, „stretli sme sa s niečím hlbším: s dôstojnosťou ľudského ducha, ktorý sa odmieta vzdať. Matky pripravujú jedlo, zdravotné sestry s láskou ošetrujú ranených a ľudia všetkých vyznaní sa stále modlia k Bohu, ktorý vidí a nezabúda.“
„Kristus nie je v Gaze neprítomný,“ povedal ďalej Pizzaballa. „Je tam ukrižovaný, medzi ranenými, pochovaný pod troskami a prítomný v každom skutku milosrdenstva, ako sviečka v tme, každá ruka natiahnutá k trpiacim.“ Kardinál zdôraznil, že „naša misia v Gaze nebola určená pre konkrétnu skupinu, ale pre všetkých. Naše nemocnice, školy, útočiská a kostoly sú pre všetkých: kresťanov, moslimov, veriacich i neveriacich, utečencov a deti.“ A k pomoci povedal: „Nie je len nevyhnutná, je otázkou života a smrti. Hlad je morálne neprijateľné a neospravedlniteľné poníženie.“ Na záver potvrdil „naše odhodlanie usilovať sa o spravodlivý mier, ktorý nezahojuje rany, ale premení ich na múdrosť, a hľadať bezpodmienečnú dôstojnosť a lásku, ktorá prekračuje všetky hranice.“
Potom obaja patriarchovia odpovedali na niekoľko otázok prítomných novinárov. „Dnes je Gaza krajinou bez zákona,“ vyhlásil Pizzaballa v reakcii na konkrétnu otázku ohľadom situácie, ktorú mohol počas troch dní vo farnosti Svätej rodiny pozorovať. A čo sa týka ohlásených 500 ton pomoci, ktoré majú byť do pásma dopravené, upresnil, že „dohoda už existuje, dostali sme povolenie. Teraz však pripravujeme logistiku, čo, ako si viete predstaviť, nie je jednoduché. Dúfame, že čoskoro budeme môcť začať expedíciu.“ „Jedna vec, ktorá ma zvlášť zaujala,“ dodal taliansky hovoriacim novinárom, „je, že ľudia, s ktorými som hovoril, vždy používali prítomný čas: ‚Mám obchod‘ alebo ‚mám dom‘, akoby chceli prekonať skazu, ktorá ich postihla.“
Patriarcha Teofil v rozhovore pre „L’Osservatore Romano“ povedal: „Bolo to prvýkrát, čo som od začiatku vojny vstúpil do Gazy. Videli sme obrazy hlbokého smútku. Je potrebné zintenzívniť modlitby a nádej, aby sa táto katastrofa skončila.“
Zdroj: VaticanNews, česká redakcia, redakčne upravené