[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 23. 07. 2025   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež Lev XIV.
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity

V liturgickom kalendári si pripomíname Brigitu Švédsku, spolupatrónku Európy
P:3, 23. 07. 2025 08:30, DOM



Bratislava 23. júla (TK KBS) V liturgickom kalendári si dnes pripomíname svätú Brigitu Švédsku, spolupatrónku Európy, ktorá žila v 14. storočí. Táto švédska šľachtičná bola známa ako mystička, vizionárka, ale aj ako manželka, matka ôsmich detí a zakladateľka rehole, ktorá niesla jej meno. Jej zjavenia o živote Ježiša Krista a Panny Márie, zaznamenané v Knihe zjavení, mali vplyv na Cirkev.

Brigita sa narodila v roku 1303 na zámku Finsta do vznešenej rodiny. Jej otec Birger Persson bol guvernérom a príbuzným švédskych kráľov, matka Ingeborga pochádzala z gótskej kráľovskej línie. Už v detstve, vo veku siedmich rokov, mala prvé mystické vízie. Vo svojom prvom zjavení videla ukrižovaného Krista, ktorý jej povedal, že tí, čo naňho zabúdajú a pohrdajú jeho láskou, sú príčinou jeho utrpenia.

Vo veku štrnástich rokov sa, podľa vtedajších zvyklostí, vydala za šľachtica Ulfa Gudmarssona. Hoci túžila po rehoľnom živote, prijala manželstvo s vierou a pokorou. Spoločne vychovali osem detí, medzi nimi aj svätú Katarínu Švédsku, ktorá neskôr vstúpila do ich rehole. Po smrti manžela, ktorý sa stal cisterciánom, sa Brigita uchýlila k životu modlitby a askéze.

Žila v blízkosti kláštora Alvastra, kde prehĺbila svoje mystické spojenie s Kristom a začala verejne vyzývať mocných sveta, vrátane pápeža, k návratu k evanjeliu. Kráľ Magnus jej daroval dvorec vo Vadstene, kde založila rehoľu Najsvätejšieho Spasiteľa. Tento rád bol unikátny – bol dvojkláštorový, kde žili mníšky i mnísi, no predstavenou bola vždy žena.

Rehoľa bola založená na pravidlách svätého Augustína a úcte k utrpeniu Krista. Brigita tiež zostavila známe „patnásť modlitieb svätej Brigity“, ktoré sa rozšírili po celej Európe a slúžili na uctievanie Pánových rán. V roku 1349 podnikla pešiu púť do Ríma, ktorú absolvovala bosá, aby získala schválenie rehole. Pápež Urban V. rehoľu potvrdil v roku 1367.

Brigita sa okrem Ríma vydala aj na púť do Svätej zeme, no zdravotné problémy ju prinútili vrátiť sa do Ríma, kde 23. júla 1373 zomrela. Jej telo bolo neskôr prevezené do Švédska. Vďaka mnohým zázrakom pri jej hrobe ju pápež Bonifác IX. vyhlásil za svätú v roku 1391. Rehoľa sa rýchlo rozšírila po celej Európe a Brigita sa stala symbolom duchovného prepojenia medzi národmi.

Pápež Ján Pavol II. ju 1. októbra 1999 spolu so svätou Terezou Benediktou od Kríža (Edith Steinovou) a svätou Katarínou Sienskou vyhlásil za spolupatrónku Európy. Vyzdvihol jej hlboký vzťah ku Kristovi a Cirkvi, jej odhodlanie obnoviť kresťanskú vieru a prorockú otvorenosť voči pápežom aj kráľom.

Zdroj: Životopisy svätých/Cattholica, redakčne upravené



( TK KBS, zs, ca, ml; pz ) 20250723001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]