Bratislava 21. júla (TK KBS) Pri príležitosti Svetového dňa modlitieb za ochranu stvorenstva, ktorý sa každoročne slávi 1. septembra, adresoval pápež Lev XIV. posolstvo s názvom Semená pokoja a nádeje. Konferencia biskupov Slovenska (KBS) prináša oficiálny preklad posolstva na stránke www.kbs.sk (kliknite) (Dokumenty – Dokumenty pápežov – Pápež Lev XIV.)
V roku 2025 si Cirkev pripomína 10. výročie ustanovenia tohto dňa, ako aj 10 rokov od vydania encykliky Laudato si’. V kontexte jubilejného roka s mottom Pútnici nádeje Svätý Otec vyzýva k prehĺbeniu ekologickej zodpovednosti a duchovného prepojenia s prírodou, ktorú máme nielen využívať, ale predovšetkým chrániť.
Kristus ako obraz semena nádeje
Pápež pripomína biblický obraz semena, ktoré Ježiš často používal, najmä keď prirovnal seba samého k pšeničnému zrnu, ktoré musí zomrieť, aby prinieslo úrodu. V tomto duchu sú kresťania pozvaní stať sa „semenami pokoja a nádeje“ aj tam, kde sa zdá, že nádej nemá miesto – v púšti sveta, v prostrediach plných nespravodlivosti a zničenej prírody. Prorok Izaiáš nám ukazuje víziu, kde Duch Boží premieňa suchú krajinu na záhradu pokoja, čo si však vyžaduje nielen modlitbu, ale aj konkrétne činy.
Klimatická kríza ako výzva pre spravodlivosť
Svätý Otec v posolstve zdôrazňuje, že čelíme globálnym environmentálnym krízam, ktoré sú dôsledkom nespravodlivosti, chamtivosti, ozbrojených konfliktov a vykorisťovania prírodných zdrojov. Najviac trpia najchudobnejší a marginalizovaní – tí, ktorých hlas často nikto nepočuje. Ničenie prírody nesie hlboké morálne a teologické dôsledky, pretože odporuje Božiemu zámeru so stvorením. Ochrana prírody nie je voliteľným dodatkom viery, ale nevyhnutnou súčasťou kresťanského života.
Výzva na konkrétne kroky a integrálnu ekológiu
Pápež Lev XIV. vyzýva veriacich, aby slovám dali konkrétnu podobu a žili ekológiu ako vyjadrenie viery, ľudskosti a lásky k Bohu. Uvádza príklad projektu Borgo Laudato si’ ako praktický model života v súlade s princípmi encykliky. Prosí o vyliatie Ducha Svätého, ktorý dá silu tým, čo sa rozhodli „strážiť a pestovať“ semená pokoja, a pripomína, že práve z týchto malých skutkov môže vyrásť budúcnosť plná nádeje. V závere udeľuje svoje požehnanie všetkým, ktorí sa zapájajú do tohto spoločného úsilia o ochranu Božieho stvorenstva.
Prvý Svetový deň modlitieb za ochranu stvorenstva vyhlásil dnes už zosnulý pápež František v roku 2015.