Jeruzalem 18. júla (TK KBS) Po útoku na katolícku farnosť Svätej Rodiny v Gaze vydala Caritas Jeruzalem spolu s Caritas Internationalis vyhlásenie solidarity a apelovala na rešpektovanie „posvätnosti života a priestorov, ktoré ho chránia“.
Vyjadrenie hlbokej ľútosti
Po izraelskom útoku na kostol Svätej Rodiny v Gaze ráno 17. júla vydali Caritas Jeruzalem a Caritas Internationalis vyhlásenia, v ktorých vyjadrili „hlboký zármutok a sústrasť“.
Pri ostreľovaní zahynuli traja ľudia: Saad Salameh (60), kostolník farnosti; Fumayya Ayyad (84) a Najwa Abu Daoud (69). Boli prevezení do nemocnice Al-Mamadani, kde zomreli pre kritický nedostatok zdravotníckeho materiálu a krvných konzerv v Gaze. Ďalší boli zranení, niektorí vážne, keďže kostol poskytoval útočisko civilistom vyhnaným z domovov.
Rešpektujme posvätnosť života
Generálny sekretár Caritas Internationalis Alistair Dutton vyhlásil: „Ich smrť je bolestnou pripomienkou hrozných podmienok, v ktorých civilisti a zdravotníci žijú pod obliehaním.“ Zároveň vyzval všetky zúčastnené strany konfliktu: „Rešpektujte posvätnosť života a priestorov, ktoré ho chránia.“
Varovanie zachránilo životy
Aj farár farnosti Gabriel Romanelli bol pri útoku zranený. V predchádzajúcich dňoch vyzýval veriacich, aby neopúšťali budovu kvôli intenzívnemu bombardovaniu v okolí. Pracovníci Caritas v Gaze vyhlásili: „Keby nás otec Gabriel nevaroval, mohli sme prísť o 50 až 60 ľudí. Bola by to masakra.“
Caritas Jeruzalem už predtým stratila dvoch svojich pracovníkov z Gazy a ich deti pri bombardovaní v októbri a novembri 2023.
Humanitárna kríza na bode zlomu
Pár dní pred útokom zverejnila Caritas Jeruzalem správu o bezprecedentnej miere devastácie v Gaze. V stanovisku z 14. júla uviedla, že každá oblasť civilného života sa rozpadá.
Rozvoz potravín sa zastavil kvôli útokom na ľudí hľadajúcich pomoc – od 27. mája bolo zabitých 758 ľudí a viac ako 5 000 zranených. Celá populácia – 2,1 milióna ľudí – čelí akútnemu hladu.
Takmer 80 % staníc s vodou, hygienou a sanitáciou sa nachádza v zónach aktívneho konfliktu. Približne 40 % hlásených ochorení je akútny vodnatý hnačkový syndróm. Nemocnice sú preplnené a bez zdrojov, výučba je prakticky zastavená.
Približne 1,3 milióna ľudí potrebuje naliehavo núdzové prístrešie, rodiny sú čoraz viac vystavené rodovo podmienenému násiliu a zneužívaniu detí.
Výzva Caritas
Caritas Internationalis vyjadrila solidaritu s Caritas Jeruzalem a všetkými, ktorí pod obliehaním neúnavne slúžia ľuďom v krajnej núdzi.
Zároveň vyzvala na rešpektovanie a ochranu bohoslužobných priestorov a humanitárnych útočísk v súlade s medzinárodným humanitárnym právom, na zaručenie neobmedzeného prístupu k humanitárnej pomoci, bezpečných koridorov a zdravotnej starostlivosti pre civilistov, ako aj na okamžité zastavenie útokov na civilné obyvateľstvo, najmä na tých, ktorí sa ukrývajú v kostoloch, svätyniach a jasne označených humanitárnych zónach.
Osobitne zdôraznila, že ľudská dôstojnosť musí byť chránená za každých okolností – aj počas vojny.
Caritas ako celosvetová konfederácia opätovne podporila výzvu pápeža Leva XIV. na okamžité prímerie a zdôraznila nevyhnutnosť úplného rešpektovania medzinárodného, humanitárneho a ľudskoprávneho práva.
Zdroj: VaticanNews, anglická redakcia, redakčne upravené