Paríž 18. júla (TK KBS) Prieskum o zdravotnom stave kňazov vo Francúzsku odhalil znepokojujúce údaje. Podľa štúdie dvaja z desiatich kňazov vykazujú príznaky depresie a dve percentá trpia syndrómom vyhorenia. Mnohí zároveň zápasia s obezitou alebo prejavujú známky závislosti. Podľa portálu Vatican News je aj ich pracovná spokojnosť nízka – až 40 % kňazov uviedlo, že osobné naplnenie vo svojej službe hodnotia ako „relatívne nízke“.
„Tieto výsledky znepokojili biskupov,“ povedal biskup Benoît Bertrand. Vzhľadom na vysokú mieru stresu apeluje na lepšiu podporu kňazov – najmä zdravotnú starostlivosť, duchovné sprevádzanie a jednoduché prejavy pozornosti, ako sú spoločné jedlá či priateľské stretnutia. V roku 2020 dala Biskupská konferencia zrealizovať prieskum medzi 6 300 aktívnymi diecéznymi kňazmi, zameraný na psychickú záťaž a ich fyzickú aj emocionálnu pohodu. Biskup Bertrand, ktorý sa na prieskume podieľal, poukázal na viacero zaťažujúcich faktorov: „Prešli sme vážnou zdravotnou krízou (kvôli COVID-19), čelíme napätej medzinárodnej situácii, výzvam v Cirkvi a niekedy aj škandálom, ktoré sú, prirodzene, veľmi bolestivé a ťažké.“
Biskupi sa ocitli v náročnej situácii aj po nedávnej samovražde 35-ročného jezuitu, kňaza Mattea Balzana, v talianskej diecéze Novara. Biskup Bertrand upozorňuje, že ak kňaz nezvláda svoj osobný, duchovný, fyzický alebo psychický život, nemôže byť šťastný ani vo svojej službe. A to, prirodzene, ovplyvňuje aj kresťanské komunity. Hoci viac než 90 % opýtaných kňazov uviedlo, že sú v „dobrej fyzickej kondícii“, psychický stres a varovné signály tela boli naďalej veľmi výrazné.
Biskup Bertrand preto odporúča zverejniť výsledky štúdie, aby sa o probléme viac hovorilo. Zdôrazňuje potrebu pravidelných lekárskych prehliadok, času na zotavenie a kvalitných medziľudských vzťahov – nielen s biskupmi či generálnymi vikármi, ale aj s veriacimi, ktorí by mali byť vnímavejší. Ľudia si často zvyknú na to, že kňazi sú neustále dostupní a trpezlivo počúvajú, no zároveň sú to často veľmi zdržanliví muži, ktorým je ťažké hovoriť o svojich slabostiach, bolesti či trápeniach.
Ako formu podpory navrhuje Bertrand aj spoločné večere, na ktoré by kňazov mohli pozývať farníci a pastoračné spoločenstvá. „Veľa kresťanov je pozorných,“ hovorí, „no aj kňazi sami musia byť ochotní zdieľať, keď prežívajú ťažkosti.“ „Ani biskupi nie sú imúnni voči vyčerpaniu,“ zdôrazňuje: „Samozrejme! Nie sme hrdinovia.“ Francúzska biskupská konferencia preto vyzýva, aby biskupov navštevovali ich bratia v kňazskej službe i laici – aby im načúvali a posilňovali ich v ich pastierskej misii. Jednoduchým receptom na zvládanie preťaženia je podľa biskupa schopnosť stanoviť si hranice: „Niekedy treba mať odvahu povedať: prepáč, teraz to nie je možné. Stretneme sa o dva týždne, o mesiac alebo o dva.“
Zdroj: E-kai, redakčne upravené