Castel Gandolfo 17. júla (TK KBS) V Castel Gandolfo prijal pápež Lev XIV. gréckych pravoslávnych, byzantských katolíkov a latinských katolíkov zo Spojených štátov, ktorí sa zúčastňujú na ekumenickej púti do Ríma, Konštantínopola a Nicey.
Spoločná pravoslávno-katolícka púť do Ríma, Konštantínopola a Nicey je jedným z bohatých plodov ekumenického hnutia, ktorého cieľom je obnoviť plnú jednotu medzi všetkými Kristovými učeníkmi, povedal pápež Lev XIV. účastníkom púte pri ich privítaní vo štvrtok v pápežskom letnom sídle v Castel Gandolfo.
Púť „Z Ríma do Nového Ríma“ tvorí päťdesiat gréckych pravoslávnych, byzantských katolíkov a latinských katolíkov z USA a vedie ju grécky pravoslávny arcibiskup Elpidophoros z Ameriky a kardinál Joseph Tobin, arcibiskup z Newarku v New Jersey.
V svojom príhovore pápež Lev zdôraznil, že cieľom púte je „návrat ku koreňom“: do Ríma, kde boli umučení svätí Peter a Pavol; do Konštantínopola – dnes Istanbul – spojeného so svätým Ondrejom; a do Nicey, miesta prvého ekumenického koncilu, od ktorého tento rok uplynulo 1700 rokov.
Pápež ďalej vyzdvihol spoločné oslavy Veľkej noci v roku 2025, ktoré sa konali v ten istý deň u tých, ktorí sa riadia gregoriánskym aj juliánskym liturgickým kalendárom, čo umožnilo všetkým kresťanom spoločne zvolať veľkonočné aleluja: „Kristus vstal z mŕtvych! On je skutočne vzkriesený!“
Tieto slová, povedal pápež Lev XIV., hlásajú utrpenie a vzkriesenie Ježiša, „Baránka, ktorý bol zabitý“, aby nás vykúpil z „temnoty hriechu a smrti“. Vykúpenie, ktoré Kristus získal, „nás napĺňa veľkou nádejou“ a zároveň nás vyzýva, aby sme „boli svedkami a nositeľmi nádeje“, pripomínajúc motto jubilejného roka, pútnici nádeje.
„Dúfam, že vaša púť vás všetkých utvrdí v nádeji, ktorá sa zrodila z našej viery vo vzkrieseného Pána!“ povedal pápež Lev.
S ohľadom na návštevu skupiny v Konštantínopole požiadal pápež pútnikov, aby pozdravili patriarchu Bartolomeja a vyjadrili svoju nádej, že sa s ním opäť stretnú pri ekumenickej oslave výročia Nicejského koncilu.
Svätý Otec ďalej opísal ekumenickú púť skupiny ako jedno z mnohých znamení, ktoré „už prejavujú teologický pokrok a dialóg lásky, ktoré charakterizujú posledné desaťročia“, najmä od spoločného vyhlásenia pápeža Pavla VI. a patriarchu Athenagorasa, ktorým boli zrušené vzájomné exkomunikácie, ktoré nasledovali po prerušení vzťahov medzi Rímom a Konštantínopolom v roku 1054.
„Z našej strany,“ povedal pápež, „aj my musíme pokračovať v prosbe k Parakletovi, Utešiteľovi, o milosť, aby sme mohli pokračovať na ceste jednoty a bratstva“. S ohľadom na dva tisíce rokov od udalosti vykúpenia povedal pápež Lev: „V duchovnom zmysle sa všetci musíme vrátiť do Jeruzalema, mesta mieru“, kde apoštoli prijali Ducha Svätého, než sa vydali svedčiť o Kristovi „až na koniec sveta“.
Pápež Lev XIV. zakončil svoje posolstvo modlitbou: „Nech náš návrat ku koreňom našej viery nám všetkým umožní zažiť dar Božieho útechy a nech nás robí schopnými, ako dobrý Samaritán, vylievať olej útechy a víno radosti na dnešné ľudstvo.“
Zdroj: VaticanNews, česká redakcia