Prešov 16. júla (TK KBS) V Prešove si pripomenú 65 rokov od úmrtia blahoslaveného Pavla Petra Gojdiča, prešovského biskupa mučeníka, ktorý sa svojím životom a službou zasvätil Bohu i svojmu ľudu. Zároveň si uctia aj 137. výročie jeho narodenia. Tento výnimočný čas je príležitosťou zamyslieť sa nad odvahou, vierou a neochvejnou vernosťou blahoslaveného vladyku, ktorý zostáva pre všetkých inšpiráciou. Ako povedal sám bl. Pavol Peter Gojdič: „Viera nie je len slovo, ale cesta, ktorou sa kráča srdcom, aj keď vedie cez utrpenie.“
Slávnosť sa začne večer 16. júla o 17:45 veľkou večierňou s utierňou v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove. Tento úvodný obrad uvedie veriacich do duchovnej prípravy na zajtrajšiu archijerejskú svätú liturgiu, ktorá sa uskutoční 17. júla o 10:00. Počas liturgie bude Prešovský arcibiskup Jonáš Maxim udeľovať kňazské svätenia, čo je významný moment pre Gréckokatolícku cirkev a jej budúcnosť.
Na slávnosti bude prítomný aj vladyka Manuel Nin, apoštolský exarcha v Grécku, čo podčiarkuje univerzálny význam tohto výročia. Arcibiskup Jonáš vo svojom videu vyzýva: „Pozývam vás, drahí bratia a sestry, aby ste prišli a spoločne s nami vzdali hold tomuto veľkému služobníkovi Cirkvi a zároveň sa pomodlili za novovysvätených kňazov, ktorí budú slúžiť našej cirkvi a veriacim.“
Životopis blahoslaveného Pavla Petra Gojdiča
Blahoslavený Pavol Peter Gojdič sa narodil 17. júla 1888 v Ruských Pekľanoch pri Prešove. Po základnom vzdelaní v Bardejove a Prešove pokračoval v štúdiu na gymnáziu, ktoré ukončil maturitou v roku 1907. Následne študoval teológiu v Prešove a vďaka vynikajúcim výsledkom pokračoval vo vzdelávaní v Budapešti. Kňazskú vysviacku prijal 27. augusta 1911 ako 23-ročný z rúk prešovského biskupa Jána Vályiho. V roku 1922 vstúpil do Rádu sv. Bazila Veľkého, prijal meno Pavel a o štyri roky neskôr bol menovaný apoštolským administrátorom Prešovskej eparchie. Za biskupa bol konsekrovaný v Ríme 25. marca 1927 a počas svojej služby bol známy ako „biskup zlatého srdca“ vďaka svojej láske, pokore a starostlivosti o chudobných a zarmútených.
Ako biskup Pavol Peter Gojdič aktívne vystupoval proti nespravodlivosti a bol pevne zakorenený vo viere. Počas obdobia Slovenského štátu sa postavil proti politike prezidenta Jozefa Tisa a počas holokaustu zachránil mnoho židov pred deportáciami. Inštruoval kňazov, aby pomáhali skrývať Židov, vydávali im falošné potvrdenia o krste a chránil ich pred prenasledovaním. Za tieto hrdinské skutky mu bola neskôr udelená cena Yad Vashem – Spravodlivý medzi národmi. V apríli 1950 bol po zákaze gréckokatolíckej cirkvi zatknutý a odsúdený na doživotie za svoju vieru. Vo väzení čelil krutému zaobchádzaniu, no odmietol zradiť svoju vieru, za čo nakoniec zaplatil vlastným životom.
Pavol Peter Gojdič zomrel 17. júla 1960 vo väzenskej nemocnici v Leopoldove, v deň svojich 72. narodenín, zaopatrený sviatosťami. Po smrti bol pochovaný v anonymnom hrobe na väzenskom cintoríne. Za svoj život a mučeníctvo bol 4. novembra 2001 blahorečený pápežom Jánom Pavlom II. a neskôr, v roku 2008, mu bol udelený titul Spravodlivý medzi národmi za záchranu Židov. Jeho pamiatka a odkaz sú dnes uctievané doma i v zahraničí a slúži ako príklad odvahy, lásky a vernosti vo viere.
Zdroje: Archív TK KBS/ISPA/Vladyka Jonáš (Facebook)