Rím 16. júla (TK KBS) Veľvyslanectvo SR pri Svätej stolici vydalo praktické odporúčania pre mladých pútnikov, ktorí sa od 28. júla do 3. augusta 2025 zúčastnia na Jubileu mladých v Ríme. Očakáva sa účasť tisícok mladých z celého sveta, vrátane početnej výpravy zo Slovenska.
Veľvyslanectvo upozorňuje najmä na potrebu zvýšenej ostražitosti na miestach s veľkou koncentráciou ľudí, ako sú vlakové stanice, metro, turistické pamiatky či zhromaždenia. Mladým pútnikom odporúča nenosiť doklady a hotovosť na jednom mieste, uprednostniť menšiu tašku pred ruksakom a vyhnúť sa viditeľnému noseniu cenností.
Užitočné je mať pri sebe fotokópiu dokladov a dve pasové fotografie pre prípad straty dokladov. V takom prípade treba najprv kontaktovať taliansku políciu a následne slovenské veľvyslanectvo v Ríme, ktoré vystaví náhradný cestovný doklad.
Veľvyslanectvo zároveň pripomína nevyhnutnosť cestovného poistenia, odporúča aj komerčné, ktoré kryje liečebné náklady a repatriáciu. V prípade núdze môžu slovenskí občania kontaktovať pohotovostné číslo veľvyslanectva +39 338 543 2071. „Tešíme sa na spoločné zážitky viery a radosti, ale zároveň prosíme mladých pútnikov o zodpovednosť a opatrnosť,“ uvádza
Zdroj: Veľvyslanectvo SR pri Svätej stolici, redakčne upravené