Bratislava 16. júla (TK KBS) Katolícka cirkev si v stredu 16. júla pripomína Preblahoslavenú Pannu Máriu Karmelskú. Toto pomenovanie súvisí s pohorím Karmel v Izraeli a rehoľou karmelitánov. Karmel znamená v hebrejčine „záhrada“ alebo „sad“ a jeho zelené vrchy symbolizujú krásu a život. V Biblii je toto miesto spojené s príbehom proroka Eliáša a zápasom Izraela o vieru.
Karmelitáni, rehoľníci nazývaní aj bratmi Panny Márie z hory Karmel, sa tu usadili už v 12. storočí. Žili ako pustovníci, venovali sa modlitbe, práci a prísnym skutkom pokánia. V polovici 13. storočia ich však prenasledovanie prinútilo presídliť sa do Európy, kde sa prispôsobili miestnym kláštorom a rozšírili úctu k Panne Márii Karmelskej.
Podľa tradície sa v noci z 15. na 16. júla 1251 zjavila Šimonovi Stockovi, generálnemu predstavenému rádu, Panna Mária a darovala mu karmelitánsky škapuliar – znak ochrany a pomoci. Nositeľom škapuliara je prisľúbená zvláštna ochrana a milosti, vrátane sľubu, že tí, ktorí v ňom zomrú, nebudú trpieť vo večnom ohni.
Škapuliar je kus látky nosený na pleciach ako symbol zasvätenia a vernosti evanjeliu. Existujú rôzne typy – veľký rehoľný, menší pre členov tretieho rádu a malý pre veriacich, ktorí prijímajú škapuliar pri osobitnom obrade. Nositeľ sa zaväzuje viesť život podľa kresťanských hodnôt, modliť sa a zachovávať čistotu.
Pri príležitosti spomienky Panny Márie Karmelskej sa konajú púte na viacerých miestach Slovenska, napríklad v Topolčiankach, Gaboltove, Domaniži či Stropkove. Úcta k Panne Márii Karmelskej a škapuliarom zostáva jednou z najvýznamnejších mariánskych pobožností v Katolíckej cirkvi.
Zdroj: Archív TK KBS