Bratislava 15. júla (TK KBS) Konferencia biskupov Slovenska (KBS) prináša preklad prvého posolstva Svätého Otca Leva XIV. Ide o posolstvo k 9. svetovému dňu chudobných. Katolícka cirkev si ho pripomenie v nedeľu 16. novembra 2025. V slovenskom preklade je k dispozícii na internetovej stránke www.kbs.sk (v časti Dokumenty – Dokumenty pápežov).
Svätý Otec nás v posolstve na 9. svetový deň chudobných pozýva, aby sme v srdci nesúci slová Žalmistu „Ty, Pane, si moja nádej“ našli silu a dôveru v Božiu pomoc i v čase trápenia. Pripomína, že nádej nie je prázdne očakávanie, ale istota zakorenená vo viere v živého Boha, ktorý sa stal našou nádejou skrze Ježiša Krista. Chudobní, často v ťažkých životných podmienkach, nám ukazujú pravú hodnotu nádeje, keď sa neupínajú na pominuteľné statky, ale hľadajú Boha ako svoj poklad. Najväčšou chudobou je totiž nepoznať Boha a chýbať duchovná pozornosť tým, ktorí ju najviac potrebujú.
Nádej kresťana je pevnou kotvou, ktorá drží srdce na prísľube spásy a života v Božom kráľovstve. Toto posolstvo nás zároveň vyzýva k zodpovednosti za tých, ktorí trpia chudobou, aby sme nezostali ľahostajní, ale aktivizovali sa v konkrétnej pomoci a solidarite – cez sociálne služby, dobrovoľníctvo a spravodlivé spoločenské opatrenia. Chudobní sú pre Cirkev milovanými bratmi a sestrami, ktorí svojím životom a skúsenosťami pripomínajú hlboký význam evanjelia a naliehavosť konať dobro.
Svätý Otec povzbudzuje, aby sme si počas jubilea uvedomili, že chudobní nie sú len príjemcami pomoci, ale aktívnymi tvorcami novej nádeje, ktorá mení spoločnosť. Vyzdvihuje potrebu systematických krokov na odstránenie príčin chudoby, rozvoj spravodlivosti a solidarity, a vyzýva nás všetkých, aby sme v modlitbe a skutkoch nasledovali Božiu lásku a podporovali spoločné dobro. Nech nás sprevádza slávne posolstvo chválospevu Te Deum: „V teba, Pane, som dúfal, nebudem zahanbený na veky.“
Cirkev tento deň po prvýkrát v histórii slávila v novembri 2017. Ide o iniciatívu, ktorú založil dnes už zosnulý pápež František. O vytvorení tradície rozhodol v liste Misericordia et misera (č. 21), ktorý vydal na záver Jubilejného roka milosrdenstva. Touto formou pozval celé spoločenstvo podať pomocnú ruku chudobným, slabým a tým, ktorých dôstojnosť je pošliapavaná.