Sýria 15. júla (TK KBS) Sýria, kedysi domov 1,5 milióna kresťanov, dnes čelí hlbokej spoločenskej, ekonomickej a duchovnej kríze. Po páde autoritárskeho režimu Bašára Asada síce krajina zaznamenala zmeny na medzinárodnej scéne – ako zrušenie niektorých sankcií a vyradenie vládnucej skupiny Haját Tahrír al-Šam zo zoznamu teroristických organizácií, ale reálna situácia pre bežných obyvateľov zostáva alarmujúca. Medzi najzraniteľnejšími skupinami sú aj kresťania, ktorí sa denne obávajú o svoj život. V tejto náročnej situácii zohráva dôležitú úlohu pomoc zo Slovenska.
Jednou z postáv je Judita Cáková, riaditeľka nemocnice svätého Ľudovíta v Damasku, ktorá pod slovenským vedením poskytuje zdravotnú starostlivosť všetkým ľuďom bez rozdielu. „V deň útoku na kostol sv. Eliáša sme ošetrili 35 zranených, jedna žena je doteraz na jednotke intenzívnej starostlivosti,“ hovorí Cáková. Po samovražednom atentáte, ktorý zabil 25 ľudí a zranil desiatky ďalších, sa nemocnica stala symbolom ľudskosti a solidarity. Napriek ťažkým podmienkam zostáva Judita so svojím tímom na mieste a neúnavne pokračuje v službe.
Pomoc Slovákov však nekončí pri zdravotníctve. Slovenská katolícka charita prostredníctvom projektov podporuje aj vzdelávanie a sociálnu integráciu. „Začíname deťmi – zriadili sme osem škôlok, kde môžu opäť zažiť pocit bezpečia a učenia,“ vysvetľuje Ján Košta z charity. Pre ženy pripravili kurzy šitia, jazykov a počítačových zručností. „Viac ako 200 žien dostalo šancu naučiť sa niečo nové a získať dôstojnosť. Majú tak niečo v rukách,“ dodáva.
Slovenskí humanitárni pracovníci zároveň neopomínajú duchovný rozmer pomoci. Okrem materiálnej a vzdelávacej podpory pomáhajú s obnovou kostolov a chrámov, ktoré sú nielen miestom viery, ale aj komunitným centrom pre veriacich – kresťanov aj moslimov. V krajine, kde je 90 % obyvateľov pod hranicou chudoby, je každá forma pomoci záchranným lanom. „Veríme, že aj táto pomoc zo Slovenska im dodá odvahu a nádej, že na nich nezabúdame,“ hovorí Košta.
Napriek tomu zostáva situácia v Sýrii veľmi neistá. Patriarcha Antiochie John Yazigi upozorňuje, že základom pre akúkoľvek obnovu musí byť bezpečnosť: „Naši ľudia žiadajú predovšetkým mier a ochranu. Vláda musí zabezpečiť bezpečnosť všetkým občanom, bez výnimky.“ Judita Cáková konštatuje: „Žiaľ, nemôžem potvrdiť, že by sa menšiny cítili bezpečne. Alawi, drúzi či kresťania žijú v strachu.“ Slovenská prítomnosť v Sýrii je dôkazom toho, že aj malá krajina môže mať veľké srdce. V čase, keď sa mnohí odvracajú, Slováci ukazujú, že solidarita, odborná pomoc a kresťanská spolupatričnosť môžu priniesť nádej aj tam, kde sa zdá všetko stratené.
Zdroj: STVR, redakčne upravené