Nórsko 14. júla (TK KBS) Na nórskom ostrove Selja, považovanom za kolísku kresťanstva v celej Škandinávii, ožíva duchovné dedičstvo krajiny. Miesto je spojené s legendou o svätej Sunnive, írkej princeznej, ktorá v 9. storočí utiekla pred núteným sobášom s pohanským kráľom. So svojimi spoločníkmi sa vydala na more bez vesiel, úplne zverená Božej prozreteľnosti – a pristála práve na Selji. Skryli sa v jaskyniach a žili životom modlitby, pôstu a obety. Po ich smrti sa začal silný kult sv. Sunnivy a ostrov sa stal prvým pútnickým miestom v Nórsku, s biskupstvom a benediktínskym kláštorom už v 11. storočí.
Každoročne 8. júla prichádzajú pútnici osláviť pamiatku svätej Sunnivy. Tento rok sa na slávnosti zúčastnili stovky veriacich, medzi nimi aj kňaz Mathias Ledum, ktorý na ostrov zavítal prvýkrát pred desiatimi rokmi ešte ako seminarista. Práve tam pocítil silné Božie volanie a príhovor Sunnivy, čo ho nakoniec priviedlo ku kňazstvu. „Nevedel som, čo odo mňa Boh chce, ale vedel som, že ak mu dôverujem, povedie ma tam, kde mám byť,“ spomína.
Ragnhild Høen, katechétka z Bergenu, sa usiluje o obnovenie kláštora na ostrove. So svojím manželom predali všetok majetok, aby odkúpili pôdu na výstavbu. Sama konvertovala z luteránstva po návšteve Selje, kde pocítila duchovné vnuknutie. Projekt má ekumenickú podporu – nielen od katolíkov, ale aj luteránov a letničných. „Selja je miestom, ktoré premieňa srdcia. Potrebujeme sem vrátiť benediktínov – duchovných bojovníkov Cirkvi,“ hovorí Høen, ktorá sa modlí za nové kňazské povolania v Nórsku.
Zdroj: VaticanNews, poľská redakcia, redakčne upravené