Praha 14. júla (TK KBS) Dnes si pripomíname 123 rokov od narodenia kňaza Josefa Toufara, ktorý sa stal jednou z najtragickejších obetí komunistického prenasledovania Cirkvi v bývalom Československu. Toufar sa narodil 14. júla 1902 v obci Arnolec. Pôsobil ako farár v Číhošti, kde sa koncom roka 1949 odohral dodnes nevysvetlený jav – údajný pohyb kríža na oltári počas svätej omše. Udalosť známa ako „číhošťský zázrak“ sa stala zámienkou pre tvrdý zásah režimu voči Cirkvi.
V januári 1950 Josefa Toufara zatkla Štátna bezpečnosť (ŠtB), brutálne ho mučila a prinútila k vynútenému priznaniu, ktoré bolo použité v propagandistickom filme diskreditujúcom Cirkev. Následkom mučenia zomrel vo vyšetrovacej väzbe vo februári 1950. Až desaťročia po jeho smrti bol vedúci vyšetrovacej skupiny ŠtB Ladislav Mácha právoplatne odsúdený za podiel na mučení. Toufarov prípad sa stal symbolom vernosti, viery a utrpenia Cirkvi v čase totality.
Dôležitý posun nastal 10. októbra 2024, keď Krajský súd v Hradci Králové rozhodol o Toufarovej súdnej rehabilitácii. Návrh podal štátny zástupca, keďže Toufar nemal žiadnych potomkov. Právnik Lubomír Müller upozornil, že hoci sa Toufarovi dostalo verejného uznania a bol vyznamenaný prezidentom republiky, právna očista jeho mena sa uskutočnila až teraz. V roku 2013 Česká biskupská konferencia odsúhlasila otvorenie procesu jeho blahorečenia, ktorý v súčasnosti pokračuje diecéznou fázou. Jeho pamiatka zostáva živým svedectvom statočnosti tvárou v tvár nespravodlivosti.
Zdroj: Archív TK KBS