Rím 10. júla (TK KBS) Katolícke kňazstvo v Európe zažíva v roku 2025 výrazné zmeny, ktoré odrážajú širšie spoločenské a duchovné trendy na kontinente.
Hoci počet nových vysvätených kňazov klesá, a to aj podľa vatikánskych štatistík, v niektorých krajinách sa objavujú pozitívne náznaky a dokonca rast. Napríklad Rakúsko očakáva nárast na 26 nových kňazov, Francúzsko približne 90 a Poľsko, ktoré je stále lídrom, až 206 nových vysvätení.
Tento obraz však nie je jednotný, keďže krajiny ako Nemecko a Maďarsko zaznamenávajú výrazný pokles počtu povolaní, pričom v niektorých oblastiach, napríklad v Bavorsku, je ich len minimum.
Zaujímavým fenoménom je globalizácia európskeho kňazstva, keďže viaceré diecézy prijímajú kandidátov zo zahraničia, aby vyplnili medzery spôsobené nedostatkom miestnych povolaní. Príklady sú Luxembursko, Malta či Holandsko, kde časť nových kňazov pochádza z Brazílie, Vietnamu alebo Singapuru.
Tento trend je tiež viditeľný v menších spoločenstvách, ako napríklad vo Fínsku a Nórsku, kde sú kňazi vysvätení z radov prisťahovalcov. Na druhej strane krajiny ako Írsko hlásia mierne oživenie, čo môže priniesť nádej do budúcnosti.
Napriek štatistikám však zostáva duchovný rozmer povolaní nevyčísliteľný. Formácia kňaza dnes znamená vstúpiť do náročného prostredia, kde je Cirkev často v menšine, kde spoločenské postavenie a bezpečnosť nie sú samozrejmosťou.
Európske kňazstvo je tak roztrieštené, no stále živé, a predstavuje mozaiku, ktorá odzrkadľuje nielen krízu, ale aj odolnosť a novú nádej pre katolícku Cirkev na starom kontinente, píše Zenit.
Zdroj: Zenit, redakčne upravené