Vatikán 9. júla (VaticanNews) Dikastérium pre náuku viery pokračuje vo svojej práci a vďaka novým normám, ktoré boli vydané minulý rok, mohlo udeliť nihil obstat (nič nebráni) po zhodnotení duchovných plodov spojených s údajným mariánskym zjavením, ktoré sa malo odohrať v rokoch 1990 až 1995 v Litmanovej na hore Zvir na Slovensku.
List kardinála prefekta Victora Manuela Fernándeza je adresovaný prešovskému arcibiskupovi pre katolíkov byzantského obradu Jonášovi Jozefovi Maximovi. Dikastérium zdôrazňuje, že nihil obstat neznamená uznanie nadprirodzenej pravosti údajných zjavení, ale „umožňuje schváliť verejný kult a oznámiť veriacim, že ak chcú, môžu sa bez obáv priblížiť k tejto duchovnej ponuke“.
Dikastérium vyhovelo žiadosti vladyku, ktorý poukazuje na nespočetné „úprimné a hlboké spovede“ a obrátenia a oceňuje „mnohé duchovné plody, ktoré získavajú pútnici, čo neprestávajú toto miesto navštevovať“ aj napriek tomu, že údajný jav sa skončil pred tridsiatimi rokmi. Dikastérium analyzovalo s tým spojené posolstvá. Tie obsahujú „vzácne výzvy na obrátenie“: „Dovoľte Ježišovi, aby vás oslobodil… A nedovoľte, aby váš Nepriateľ obmedzoval vašu slobodu, za ktorú Ježiš prelial toľko krvi.“ Panna Mária sa sama predstavuje ako „šťastná“ a pozýva nájsť pravú cestu šťastia v poznaní, že sme bezpodmienečne milovaní: „Milujem vás takých, akí ste… Chcem, aby ste boli šťastní, ale tento svet vás šťastnými neurobí.“
Viaceré posolstvá povzbudzujú veriacich tým, že ukazujú, že cesta Evanjelia nie je zložitá: „On vás chce mať čoraz jednoduchších.“ Nájsť radosť a pokoj v Pánovi robí človeka schopným svedčiť a šíriť pokoj. Posolstvá zároveň predpokladajú aj potrebu odpovede a zapojenia sa do iniciatívy Pána, nasledovaním Krista, ktorý sa z lásky daruje. Milovať bratov sa tak stáva zhrnutím našej odpovede a naplnením nášho života.
V liste kardinál Fernández uznáva, že obmedzený počet posolstiev obsahuje „určité nejasnosti a menej zrozumiteľné pasáže“, no s prihliadnutím na to, čo už k prípadu uviedla doktrinálna komisia v správe z roku 2011, sa predpokladá, že ide o dôsledok vnútorného výkladu údajných vizionárok. Tieto ojedinelé posolstvá totiž neboli sprostredkované ako priame slovné zjavenia, ale ako vnútorné skúsenosti: ten, kto ich prežíva, sa ich snaží vyjadriť slovami, ktoré sú nevyhnutne nepresné. Z tohto dôvodu sa biskupovi odporúča zverejniť zbierku posolstiev, „ktorá vylúči tie niekoľko vyjadrení, čo by mohli viesť k nedorozumeniu alebo znepokojovať vieru jednoduchých“.
Údajné zjavenia sa začali 5. augusta 1990 tri kilometre od Litmanovej, malej obce s tradíciou byzantského katolicizmu v horách severného Slovenska, a týkali sa troch detí: Ivetky Korčákovej (11 rokov), Katky Češelkovej (12 rokov) a Mitka Češelku (9 rokov). Panna Mária sa predstavila s titulom Nepoškvrnená Čistota.
Dikastérium pre náuku viery zverejnilo stanovisko k duchovnej skúsenosti v Litmanovej
Dikastérium pre náuku viery v stredu 9. júla zverejnilo oficiálne stanovisko k mariánskej úcte na hore Zvir v Litmanovej, ktorá sa rozvíjala v rokoch 1990 až 1995 v súvislosti s údajnými zjaveniami Panny Márie. V liste adresovanom prešovskému arcibiskupovi Jonášovi Maximovi sa oceňuje duchovné ovocie tohto miesta a zároveň sa zdôrazňuje potreba rozlišovania.
Arcibiskup Maxim v liste z 5. februára 2025 zdôraznil, že na hore Zvir „je nespočetné množstvo úprimných a hlbokých spovedí a nechýbajú ani obrátenia“. Následne požiadal o udelenie nihil obstat pre pastoračné sprevádzanie tohto fenoménu. Dikastérium v odpovedi potvrdilo, že „v rozbore údajných posolstiev je možné zachytiť cenné výzvy k obráteniu, spojené s prísľubom šťastia a vnútornej slobody, ktorá je Kristovým dielom v našich srdciach“.
V liste sa citujú aj niektoré zo zachovaných posolstiev. Panna Mária mala veriacich vyzývať: „Nechajte sa Ježišom oslobodiť. Nechajte, aby vás Ježiš urobil slobodnými... Slobodná duša je duša dieťaťa“ (5. decembra 1993). Posolstvá hovoria aj o radosti a jednoduchosti života s Bohom: „Milujem vás takých, akí ste... Chcem, aby ste boli šťastní, ale tento svet vás nikdy neurobí šťastnými“ (7. augusta 1994).
Osobitná výzva sa týka hľadania jednoduchosti: „Začnite žiť jednoducho, začnite rozmýšľať jednoducho a konať jednoducho. Vyhľadávajte ticho, aby sa znova vo vás narodil Duch Kristov“ (5. júna 1994). Ako však uvádza Dikastérium, „túto jednoduchosť nemožno zamieňať s povrchnosťou, pretože nás vedie do hĺbky života a k nevyčerpateľnému bohatstvu Božej lásky“.
Kľúčovým odkazom posolstiev je radosť a pokoj ako svedectvo pre iných: „Buď šťastný, pretože Boh ťa miluje... a túto radosť dávaj ďalej, aby ostatní mohli veriť skrze tvoju radosť, že Boh nás miluje“ (9. októbra 1994). Panna Mária podľa svedectiev zdôraznila: „Každý z vás je jeden veľký odraz Boha“ (9. júla 1995) a opakovane povzbudzovala: „Nikdy neodporuj priazni svojho Pána, ktorý ťa má šialene rád“ (8. augusta 1993).
Dikastérium však zároveň upozorňuje na „určité dvojznačnosti a nejasné aspekty“, ktoré si vyžadujú opatrnosť. Niektoré výroky, napríklad že „príčinou každej choroby je hriech“ alebo že určitej osobe by nemohlo byť odpustené, sú podľa Dikastéria „neprijateľné“ a „nie je vhodné ich publikovať“.
Vo svetle týchto skutočností bolo rozhodnuté udeliť nihil obstat k mariánskej úcte spojenej s horou Zvir. „Toto vyhlásenie síce neznamená uznanie autentickosti nadprirodzeného charakteru údajných zjavení, ale umožňuje schváliť verejný kult a informovať veriacich, že ak chcú, môžu bez rizika prijať túto duchovnú ponuku,“ uvádza list podpísaný prefektom, kardinálom Víctorom Manuelom Fernándezom.
Arcibiskupovi Maximovi bola zverená úloha zverejniť zbierku posolstiev s vylúčením tých výrokov, ktoré by mohli narúšať vieru jednoduchých ľudí. „S veľkou priazňou a uznaním v Pánovi a Najsvätejšej Panne Márii,“ končí list prefekt Dikastéria pre náuku viery.
Preklad Martin Jarábek