Vatikán 9. júla (TK KBS) Vatikán vyzýva veriacich, aby sa aktívne zapojili do implementačnej fázy synodálneho procesu. Píše o tom generálny tajomník synody, kardinál Mario Grech. Oznámené usmernenia pre novú fázu synodálneho procesu majú podporiť miestne cirkvi na celom svete pri konkrétnej implementácii záverov Synody o synodalite, ktorá sa skončila minulý rok.
Pápež schvaľuje synodálny proces
Na začiatku svojho posolstva kardinál Grech odkazuje na udalosti, ktoré otriasli celou Cirkvou – smrť pápeža Františka a zvolenie Leva XIV. Zdôrazňuje, že nový pápež „od začiatku povzbudzoval k pokračujúcemu angažovaniu sa na synodálnej ceste“. V tejto súvislosti kardinál Grech pripomína slová Svätého Otca o potrebe misijnej Cirkvi, ktorá buduje mosty a je otvorená prijatiu „všetkých, ktorí potrebujú našu lásku, prítomnosť, dialóg a milosrdenstvo“. Maltský hierarcha poznamenáva, že Lev XIV. schválil smernice 26. júna počas stretnutia so XVI. riadnou radou generálneho sekretariátu synody.
Synoda ako predĺženie ducha koncilu
Záverečný dokument synody o synodalite z októbra 2024 s názvom „Za synodálnu Cirkev: spoločenstvo, participácia a misia“ poskytuje základ pre ďalšie konanie. „Synodálna forma Cirkvi slúži jej poslaniu a každá zmena v jej živote má za cieľ urobiť ju schopnejšou ohlasovať Božie kráľovstvo a vydávať svedectvo o evanjeliu mužom a ženám našej doby,“ poznamenáva kardinál Mario Grech.
Zoči-voči globálnej kríze, špirále násilia a vojen, ktoré bránia príležitostiam na stretnutie a dialóg, sa generálny tajomník synody odvoláva na dogmatickú konštitúciu koncilu o Cirkvi Lumen Gentium. Uvádza sa v nej, že Cirkev môže byť „ako sviatosť, teda znak a nástroj dôverného spojenia s Bohom a jednoty celého ľudského pokolenia“. Podľa záverečného dokumentu je synoda „aktom ďalšieho prijatia koncilu, pokračovania v jeho inšpirácii a oživovania jeho prorockej sily pre dnešný svet“.
Zodpovednosť a spolupráca všetkých pokrstených
Kardinál Grech vyjadruje vďaku tým miestnym cirkvám, ktoré sa už aktívne zapájajú do implementačnej fázy, a povzbudzuje ostatné k odvahe a otvorenosti. „Povzbudzujeme ich, aby s odvahou pokračovali vpred, čelili odporu a ťažkostiam. (...) Aj oni môžu priniesť cenný príspevok a ich mlčanie by bolo stratou pre celú Cirkev,“ zdôrazňuje tajomník synody. Maltský kardinál uisťuje, že generálny sekretariát synody pod jeho vedením zostáva otvorený počúvaniu, sprevádzaniu a podpore dialógu medzi cirkvami „pre dobro celej Cirkvi a jej jednoty“.
Hlavné ciele implementačnej fázy
Predstavenie usmernení tiež načrtáva časový rámec a ciele implementácie synody. Roky 2025 – 2026 sú určené na podporu implementačných procesov v miestnych cirkvách a ich skupinách. Rok 2027 bude časom hodnotení v rámci diecéz a gréckokatolíckych eparchií a v druhej polovici roka aj na národnej a medzinárodnej úrovni. Napokon, v roku 2028 sa majú zorganizovať kontinentálne hodnotiace zhromaždenia, ako aj Cirkevné zhromaždenie vo Vatikáne, ktoré je naplánované na október.
Dokument poskytuje odpovede na otázky týkajúce sa povahy a cieľov implementačnej fázy, účastníkov a ich úloh (biskupov, synodálnych tímov, nadradených štruktúr), ako aj toho, ako aplikovať záverečný dokument a ako konať v synodálnom duchu. „Na základe pripomienok a otázok prijatých od cirkví a toho, čo považuje za užitočné, sekretariát navrhne ďalšie stimuly a nástroje na sprevádzanie a podporu spoločného úsilia v nádeji na spoluprácu, ktorá ešte viac zefektívni implementačnú fázu synody,“ uisťuje kardinál Mario Grech.
Synoda 2021 – 2024
Synoda o synodalite sa konala pod heslom „Za synodálnu Cirkev: spoločenstvo, participácia a misia“. Mala niekoľko častí. Prvá fáza, fáza počúvania, trvala od 9. októbra 2021, kedy sa začal synodálny proces vo Vatikáne a na celom svete, do 15. augusta 2022, čo bol termín na predkladanie národných syntéz biskupskými konferenciami. Nasledovala kontinentálna fáza, ktorá trvala do 31. marca 2023, čo bol termín na predkladanie záverečných dokumentov siedmich kontinentálnych zhromaždení. Tretia fáza sa konala v Ríme a pozostávala z dvoch zasadnutí – prvé od 4. do 29. októbra 2023 a druhé v októbri minulého roka.
Zdroj: VaticanNews, poľská redakcia, redakčne upravené