Velehrad 7. júla (TK KBS) Tento rok si pripomíname štyridsať rokov od výnimočnej púte na Velehrade, ktorá sa v roku 1985 konala pri príležitosti 1100. výročia úmrtia sv. Metoda a zároveň sa stala výrazným prejavom protestu proti totalitnej moci.
Komunistický režim sa púte obával a snažil sa ju obmedziť rôznymi spôsobmi – rušením zájazdov, sprísnenými policajnými kontrolami či pokusmi využiť udalosť na vlastnú propagandu. Napriek tomu sa v nedeľu 7. júla 1985 na Velehrad zišlo viac než stotisíc ľudí. Mnohí prišli aj napriek šikane, zastrašovaniu a dopravným obmedzeniam.
Pápež Ján Pavol II., ktorému režim zakázal prísť osobne, vyslal svojho štátneho sekretára kardinála Agostina Casaroliho. Ten priniesol na púť pápežské vyznamenanie Zlatú ružu a odovzdal odkaz Svätého Otca, v ktorom vyjadril želanie, „aby tieto výročné slávnosti trvalo prinášali zachovávanie a rast pravej viery, upevňovanie a šírenie kresťanskej nádeje a zápal pre účinnú kresťanskú lásku“.
Púť sa postupne zmenila na tichý vzdor – dav pútnikov sa hlasno postavil proti vystúpeniam štátnych predstaviteľov, ktorí sa snažili zneužiť pamiatku sv. Cyrila a Metoda na propagáciu režimu. Skandovanie „svätý!“ pri zmienke o solúnskych vierozvestcoch a výzvy na náboženskú slobodu ukázali, že cirkevní predstavitelia neboli „generáli bez vojska“, ako tvrdili komunisti, ale vodcovia živého, silného a odvážneho spoločenstva viery.
Aj keď po púti nasledovali represie a zatýkanie, udalosť zanechala hlbokú stopu – pre mnohých bola znamením nádeje na obnovu Cirkvi a prvým náznakom, že sa základy totalitného režimu začínajú otriasať.
Pripomenutie tejto udalosti bolo súčasťou tohtoročnej Národnej cyrilometodskej púte a Dní ľudí dobrej vôle na Velehrade. Viac sa o nej možno dozvedieť aj z dvanástej časti dokumentárneho seriálu Zakázaný Boh o dejinách Katolíckej cirkvi v rokoch 1945 – 1989, ktorý pripravila Česká televízia.
Zdroj: Cirkev.cz